Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще плати близо 100 хил. евро за загубени дела в Страсбург

9 коментара
България ще плати близо 100 хил. евро за загубени дела в Страсбург

България е осъдена да изплати 96 542 евро за разноски по делата и обезщетения за шест дела в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).

По първите две дела - "Вълков срещу България" и "Мяшев срещу България" е отсъдено нарушено право на съдебен процес в разумен срок.

Миньо Вълков е бил директор на "Криминална полиция" в РДВР в Ямбол. През януари 1996 г. той е разследван по обвинение в злоупотреба със служебно положение и е отстранен от длъжност. През ноември 2006 г. наказателното производство срещу него все още е висящо на стадия на предварителното следствие. Присъдено му е обезщетение от 5500 евро за неимуществени вреди и 611.50 евро за разходи и разноски по делото.

Иван Мяшев е обвинен през 1993 г. в незаконно притежаване на огнестрелно оръжие. Признат е за виновен и осъден да заплати глоба едва през 2004 г. ЕСПЧ присъди прекомерна продължителност на наказателното производство, 2000 евро обезщетение за неимуществени вреди и 600 евро - за разходи и разноски по делото.

По други две дела "Шишманов срещу България" и "Димитров срещу България" е установено нарушение на забраната за изтезание или нечовешко и унизително отношение.

Антон Шишманов е признат за виновен за закана за убийство и е осъден на три месеца затвор. През 2000 г. е задържан за изпълнение на присъдата. Жалбоподателят, който е диабетик, се оплаква от лошите условия в затвора в Пловдив, липсата на медицинско обслужване и лошия хранителен режим. Присъдено му е обезщетение от 2200 евро за неимуществени вреди и 850 евро за разходи и разноски по делото.

Георги Димитров е задържан през 2001 г. по подозрение в измама и е освободен през 2004 г. след изтърпяване на присъда. Оплакванията му са от нанесен побой по време на задържането му в полицията и неефективност на проведеното в тази връзка разследване. Той ще получи 5000 евро обезщетение за неимуществени вреди и 950 евро за разходи и разноски по делото.

Другите две решения на ЕСПЧ са за нарушено право на собственост. По първото жалбоподатели са Евгения и Зинаида Копринарови, майка и дъщеря. През 1958 г. бащата на Евгения купува от държавата недвижим имот, който по решение на съда от 1998 г. на основание Закона за възстановяване на собствеността върху одържавени имоти, жалбоподателките са длъжни да освободят.

В решението си ЕСПЧ посочва, че държавата не гарантира предвидими и ясни възможности за получаване на адекватна компенсация. Присъденото обезщетение е 72 000 евро за имуществени и неимуществени вреди и 2500 евро за разходи и разноски по делото.

Другото дело е спечелено от "Булвес" АД. Дружеството твърди, че независимо от факта, че коректно е спазило всичките си задължения по отношение отчитане на ДДС, местните власти са отказали правото на приспадане на заплатен ДДС върху получена доставка на стоки поради това, че доставчикът е закъснял при изпълнение на своите задължения за отчитане на ДДС. Освен това, данъчната проверка несправедливо принуждава фирмата да плати втори път и то с лихва вече заплатения ДДС.

Съдът постанови, че това е довело до изключително лично бреме върху фирмата жалбоподател, което е нарушило справедливия баланс между нуждите на обществения интерес и изискванията за защита правото на собственост. Присъденото обезщетение е 1953 евро за имуществени вреди и 2 377 евро за разходи и разноски по делото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отбелязвам
    #10

    Финансова и наказателна.

  2. Отбелязвам
    #9

    Финансова и наказателна.

  3. Луцифер
    #8

    Ако на един инженер му се срути моста тай отива в затвора, а ако на един съдия му се събори присъдата и целият народ плаща в Страсбург за това той отива и се подписва за 2500 лв. заплата и си прави секуро. Е до кога ще търпим тава безобразие???

  4. ТЦ
    #7

    И ТОВА ЩЕ СТАНЕ В СКОРО ВРЕМЕ, КОГАТО БГ СЪДА НЕ РАБОТИ

  5. Отбелязвам
    #6

    Финансова и наказателна.

  6. някой
    #5

    наказателна отговорност -да, ако са извършили престъпление, но помислихте ли от къде ще вземем съдии, които да осъдят някого, ако после ще плащат за това

  7. Gurkha
    #4

    с "някой". отговорността за неизпълнение на служебни задължения е дисциплинарна.Тя не може да бъде имуществена и това е така в целия ЕС, защото тогава съдиите ще се страхуват да постановяват присъди, респ. решения съобразно вътрешното си убеждение именно от страх, че ще понесат негативни имуществени последици.Освен това всчко останали, които са писали постинги явно не са прочели добре статията. В първия случай се касае за дело в досъдебната фаза на производството, неприключено не по вина на съдия,

  8. 490
    #2

    Почти се бях отчаял,че няма кой да е с мен.Браво! Съвет.Те несе интересуват от закона,важното е съдът да бъде плют и обруган.

  9. Отбелязвам
    #1

    Какво предлагате, за да заработи съдебната система?Или така ви е добре, защото работите в нея?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.