Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще признава глоби и конфискации, наложени в страни от ЕС

6 коментара
България ще признава глоби и конфискации, наложени в страни от ЕС

Българският съд ще бъде задължен да разглежда искания за конфискация на имоти и пари, изпратени от властите на държавите членки на ЕС. Това предвижда проектът за Закон за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции, изготвен от Министерството на правосъдието.

С нормативния акт се цели прилагането на две рамкови решения на Европейския съвет от 2005 и 2006 година. Те обаче все още не са приети от всички страни членки на съюза.

Проектозаконът постановява, че българският съд също може да отправя искания за конфискация на имущество или средства на граждани заради наложена в страната присъда.

Конфискациите ще се налагат само за извършени престъпления, които са признати и по българския наказателен кодекс.

Законодателството цели да уреди проблемния въпрос как да се процедира с лица, които са успели да продадат или прехвърлят имущество в друга държава преди издаването на съдебно решение за запор. Ако гражданин на страна-членка на ЕС няма имущество в Германия, а германският съд е разпоредил конфискация на негови имоти за определена стойност, то чуждите магистрати ще могат да изпратят искане до българските власти да се конфискува имущество на същата стойност в България.

В рамките на съдебния процес трябва да е доказано, че конкретният имот или парична сума е получена като облага от престъплението.

По същия начин ще се процедира и за изплащане в България на обезщетения за пострадал от престъпление, разходи по съдебните или административните процедури в друга държава от ЕС.

Проектозаконът предвижда правото на българския съд да признава дори и глобите, наложени от чуждите власти за административни нарушения. В това число влизат санкциите за пътни нарушения.

Признаването на решенията за конфискации и глоби ще се извършва от окръжен съд. Потърпевшите могат да обжалват решенията пред апелативните съдилища като тяхната присъда се счита за окончателна. Изпълнението е възложено на НАП.

Минималният праг, за да бъдат разгледани наложените глоби от българския съд, е левовата равностойност на 70 евро. При конфискация на имущество или пари, всичко отнето на стойност под 10 000 евро остава по сметките на българската приходна агенция. Ако тази сума бъде надвишена, иззетото се разпределя по 50% между България и държавата, която е изпратила искането за конфискация.

Българският съд обаче има право да отказва прилагането на принудителните мерки, ако давността на престъплението е изтекла или изпратената документация от чуждите власти е непълна.

Проектозаконът предвижда решенията на съда да се взимат във възможно най-кратки срокове. Ако лицата, спрямо които се разглеждат искания за изземане на имущество, не се явят на съдебните заседания, ще им бъде назначаван служебен адвокат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivo
    #7

    ami sega nakade u Zimbabve

  2. Yuni
    #6

    Да бяхте споменали, че преписвате в.СЕГА!!!!!

  3. Дядо
    #5

    Във връзка с това в скоро време ще приеме 6000 "свои" престъпници от другите европейски страни, да си излежават наказанието в наши затвори. Около 86 процента цигани! Не можем да се отървем от тая напаст! Ние ги пускаме - те ни ги връщат!!!Лошо!

  4. чичо
    #4

    Добре му беше на Живков преди доста години да задържи циганите в Б-я, да ги преименува и понеже дават голям прираст - по 6 деца и повече, да ги брои за български граждани. Нали трябваше да се знае каква населена държава сме поради прекрасния си живот. Циганите не са пригодени за живот на едно място, те пътуват. Закотвени тук, те са в безизходица, както и много, които не са цигани. Всички ние обаче сме граждани на България и навсякъде се броим за такива. Не по-малка "пасмина" са и грабителите на едро,

  5. Балканец
    #3

    Защо цивилизованата Европа досега не се осмели да си изцапа ръчичките с най-голямото зло в човешката история.Защо,просто комунизмът не се обяви за престъпен и оттук да последват всички законови санкции на територията на контининта.Включително финансови.Ще дишаме по-леко,а и заграбеното ще се върне.Тези в Европата,какво - тъпи ли са или са съучастници?

  6. Щирлиц
    #1

    с висока скорост в ЕС, защото ето го начина да платите глобата. Като ви щракнат с камерата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.