Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще разчита и на други страни за охраната на небето си

Така ще се спестят средства и засили източният фланг на НАТО

5 коментара
МиГ 29

Правителството подготвя възможността и други държави да се включат в охраната на българското въздушно пространство заради възможния колапс на бойната авиация.

Военното министерство обяви проектопромени в Закона за отбраната, според които "охраната на въздушното пространство на Република България се осъществява от Българската армия самостоятелно или съвместно с въоръжени сили на съюзнически държави". 

България разчита на старите съветски изтребители МиГ 29, но не успя да се разбере с руснаците да продължат поддръжката им и се готви да възложи ремонта им на Полша. Според Москва обаче поляците нямат необходимия лиценз и подобен договор не може да има. Така има реална опасност България да не може сама да си пази небето, тъй като в момента само четири от МиГ-овете имат летателен ресурс, а до средата на следващата година – ще останат само два.

Министерството на отбраната отхвърля твърденията, че съвместната охрана се налага единствено заради окаяното състояние на авиацията и мотивират мярката с решението на НАТО за усилване на способностите по охрана на въздушното пространство на страните от източния фланг на НАТО.

"Тази промяна в закона е необходима с оглед на приетите в Уелс на т.нар. мерки за осигуряване на сигурността на югоизточния фланг на НАТО. Всички страни в нашия регион - Румъния, Албания, Словения, Гърция осъществяват съвместно "air policing" с оглед укрепване на сигурността на югоизточния фланг на НАТО. Единствената страна, която към този момент не осъществява съвместно тази функция е България. Затова тази промяна е абсолютно необходима, с оглед на осигуряване на правните предпоставки за участие на наши съюзници съвместно, а не само на съюзнически средства в тази мисия", каза зам.-военният министър Димитър Кюмюрджиев в сряда.

МО изрично уточни, че промените са направени така, че да изключат възможността охраната да бъде поета само от сили и средства на чужди държави.

"Решението ще подпомогне бойната авиация на България, както като подобрени способности, подготовка на летателния състав, така и като техника. Така няма да се допусне отслабване на способността ни да гарантираме въздушния суверенитет на България и НАТО", посочиха от военното ведомство.

За всеки случай

Зам.-председателят на парламентарната военна комисия Валентин Радев (ГЕРБ) коментира, че възможността за съвместна охрана на небето ни е "опция, за всеки случай".

"Не приемайте буквално, че решаваме някой друг да охранява пространството ни. Прочетете предложението - в чл. 130 е написано, че основната задача на българската армия продължава да бъде да охранява въздушното ни пространство, но има опция - и/или съвместно с въоръжените сили на съюзническа държава", обясни Радев.

Красимир Янков от БСП коментира, че е "абсурдно е да сме в ситуация, в която да не можем да охраняваме въздушното си пространство" и обяви, че левицата иска президентът Росен Плевнелиев да свика заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС).

"Информацията, която получаваме, включително и за невъзможността за ремонти на нашите самолети в полската страна, е изключително притеснителна. Не мисля, че това е единственото решение, което може да бъде намерено", посочи Янков.

Друг от заместник-председателите на комисията по отбрана Янко Янков от ДПС коментира, че, "ако ние не можем сами да си охраняваме въздушното пространство, трябва наши партньори да го охраняват".

"Така, както я караме, няма да има какво да се вдига под тревога, защото на нашите изтребители ще им изтече летателният ресурс и ако не се ремонтират своевременно, дори и да се ремонтират, в едни по-екстремни условия, те са крайно недостатъчни", посочи още Янков.

Той обаче смята, че България все пак ще намери начин да осигури охрана на въздушното пространство, дали с тези самолети, които ще ремонтираме, или с нови.

Икономии

По-рано този месец военният министър Николай Ненчев коментира, че съвместната охрана на въздушното пространство се насърчава от партньорите ни в НАТО, "ще ни улесни и ще ни спести средства", които може да бъдат използвани за други цели.

Ненчев обясни, че България би могла да си сътрудничи с Полша, Румъния, Гърция и Италия. До този момент сме водили неформални разговори на ниво министри и посланици.

В момента Министерството на отбраната търси и оферти за закупуването на нов тип самолети, но премиерът Бойко Борисов даде на няколко пъти да се разбере, че не е склонен да одобри подобна сделка, която ще излезе над 1 млрд. лева. За сметка на това на няколко пъти през последните седмици потвърди, че финансирането на договора с поляците за ремонта на МиГ 29 ще бъде осигурено веднага, след като се подпише документът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. so what_deactivated_1521205049
    #5

    Както Германия патрулира над небето на Балтийски републики и чешки пилоти - също, така и България може да извършва съвместни полети със СЪЮЗНИЦИТЕ си.

  2. milan
    #4

    По-добре съюзницеска охрана,отколкото наша-лоша такава.

  3. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #3
  4. иху,у,у,у
    #2

    Всички да си подават оставките в това МО.Така де,дойдоха танковете,сега самолети.За какво ще са ни тези търтеи и мизерни предатели?

  5. И какво от това
    #1

    След 25 години икономически крах, олигархия, грабежи и подарък на национален доход, това е повече от ЛОГИЧНО решение! Не можем да си позволим нови! Защо? Виж от къде идват т. нар. "чужди" инвестиции-от Австрия и холандски офшони острови-пералня за червени пари. "Икономиката е в офшорни ръце"-Божидар Данев, БНР! Структурна безработица-над 1,5 млн.! Докато сръбските гурбетчии носят над 2 млрд €, нашите носят на половина. Природните богатства се ПОДАРЯВАТ за смешни суми! Яко се източват здравната и образователите системи. За обществените поръчки и €врофондовете не искам да започвам!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.