Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще убеждава Русия за газов хъб у нас

17 коментара
Рисунката на Бойко Борисов с газовия хъб и новите газови магистрали в Европа.

Българският енергиен министър Теменужка Петкова ще представи на руския си колега Александър Новак концепцията за изграждане на газов хъб край Варна, според която предназначеният за Европа руски газ да идва по дъното на Черно море до българското крайбрежие и от там да се транспортира към Централна Европа. Идейният проект, нарисуван собственоръчно от премиера Бойко Борисов, бе предаден преди няколко месеца на шефа на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в опит да бъде спечелен за българския газов хъб. Юнкер толкова се впечатли, че си сложи рисунката в рамка, но до момента ЕК не е казала подкрепя ли самия проект.

Теменужка Петкова ще има честта го представи лично пред руския министър, с когото ще се срещне по време на икономическия форум в Санкт Петербург, който се открива в четвъртък в условия на изострени политически отношения между Русия и Запада заради руската намеса в Украйна. След като Владимир Путин обвини ЕС, че създава пречки за руския проект "Южен поток" и посочи България като една от причините за провала му, през декември той обяви, че вместо този газопровод Русия ще строи "Турски поток". Идеята е природният газ, предназначен за Европа, да стига до хъб на турско-гръцката граница, а ЕС да си построи нужната инфраструктура за преноса му до своите пазари.

Веднага след това Бойко Борисов заяви, че България не се е отказала от "Южен поток". През февруари той представи пред еврокомисаря по енергийните въпроси Марош Шефчович проекта за газов хъб, захранван и от "Южен поток". "Ще предложим на руската страна да построи "Южен поток" до Варна, към днешна дата няма нито едни документ, че "Южен поток" е спрян. Продължавам да считам, че много по-обосновано икономически е "Южен поток" да дойде на границата с България", заяви тогава тогава Бойко Борисов и уточни, че това ще стане, когато български представители бъдат поканени в Русия.

Срещата на министър Петкова с колегата ѝ Новак е потвърдена и тя ще му представи концепцията на България за газовия хъб, заявиха от Министерството на енергетиката пред Mediapool. Уговаря се и разговор с президента на "Газпром" Алексей Милер и други срещи по енергийни теми.

Досега Русия не е изразила позиция по офертата на България за участието ѝ в газов хъб у нас. Единственото, което руският министър заяви след спирането на "Южен поток" беше, че не е запознат с намерението на България, но ако Русия го получи, е готова да го разгледа.

На планираните срещи българската страна ще се опита да убеди руснаците, че трасето на газопровода през България е по-добрият вариант пред "Турски поток", предвид по-напредналата фаза на проучвания по него, издадени строителни и екоразрешителни, изготвени икономически анализи и пр. Освен това ситуацията в Турция се усложнява след неубедителната победа на партията на президента Реджеп Тайип Ердоган на парламентарните избори, коментираха неофициално енергийни експерти пред Mediapool. Нестабилна е и политическата обстановка в Македония и финансовата в Гърция – две страни, които Русия постави в плановете си за продължение на "Турски поток".

Друг аргумент на София е, че "Газпром" ще елиминира посредника в доставките ѝ за Европа, какъвто се явява Турция, ако се изгради "Турски поток". Освен това резервирането на капацитет за руските доставки, независимо дали ще са до хъб край Варна или на турско-гръцката граница, каквито са сегашните намерения на "Газпром", ще трябва да стане по европейските правила.

Самият Владимир Путин допусна вероятността по дъното на Черно море да има отклонение както за "Турски поток", така и за "Южен поток", ако получи помощ от Европейския съюз.

За преначертаване на газовите трасета се готвят повечето големи европейски енергийни компании и страни от Централна и Югоизточна Европа, особено след като ЕС обяви за приоритет намаляване на зависимостта от Русия чрез изграждане на интерконектори, хранилища и надеждни връзки между газовите мрежи на отделните държави в общността. Австрийският в. "Ди Пресе" съобщи в петък, че OMV планира възраждане на газопровода "Набуко", но с руски газ, като схемата предвижда планираните за "Турски поток" количества да минават през България по тръба, стигаща до Виена.

Все още обаче не е ясно дали ЕК въобще ще финансира построяването на газоразпределителен център в България, оценяван на 2.2 млрд. евро с рехабилитацията на газопреносната ни мрежа, за да поеме евентуалните бъдещи газови потоци. В същото време Брюксел дава знаци, че подкрепя опитите на страната ни да диверсифицира доставките на синьо гориво, а преди дни специалният енергиен пратеник на САЩ Амос Хохстейн изрази удовлетворението на Вашингтон, че страната ни работи за енергийната сигурност в целия регион.

В същото време обаче България демонстрира намерението си да реализира газовия хъб и без "Южен поток", след като миналия петък премиерът Борисов по време на посещение в Баку заяви пред азерския президент Илхам Алиев, че с капацитета си от 25-30 млрд. куб. м. годишно газовата ни връзка с Гърция увеличава възможностите на България за газово разпределение към цяла Европа. Затова според него Азербайджан може да планира реализирането на много по-големи от количества газ за България и Европа. Това е десет пъти повече от планираните към момента 3 млрд. куб. м, но се оказа, че Борисов не е сгрешил капацитета, а вече е поръчано на работещите по газовата връзка в "Българския енергиен холдинг" да направят нови изчисления за българо-гръцката връзка, научи Mediapool от свои източници.

Това обаче става в навечерието на вземането на окончателното инвестиционно решение за интерконектора и промяна на капацитета му може да забави с около 3 години реализацията на и без това закъснения проект, смятат експерти. Според тях нищо не пречи сега да тръгне строежът на тръба с мощност от 3 млрд. куб. м, както е планирано, а после да се добавят по трасето още тръби за вдигане на капацитета. Запълването на газопровода може да стане не само с азерски газ, но и с втечнен газ, внасян от САЩ, какъвто интерес вече били проявили две американски компании и разговори в тази посока са водени в Министерството на енергетиката през май.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #17

    както виждаме от безброй примери (вкл. и писаното по-долу)
    хубридната пУтлерска пропаганда усилено "поддържа" тук дебата за "потоците" в България (руски, турски, южен, украински...).
    Само и само да не се споменават (или, О,БОЖЕ! - експлоатират!) потенциалните ни собствени газови находища ;-)
    Защото, ако на входа към европейския газов пазар застане газово стабилна и независима България - е! тогава ще плащат и руснаци, и азери, и всякакви сССр-и ИСТИНСКАТА цена за транзитиране (ако изобщо цената на

  2. анита хегерланд
    #16

    Българите не разбират, че ако "допуснат" Южен поток, а газопреносната мрежа в Украйна престане да подава газ, ние ставаме двойнозависими: имаме изградена газопреносна мрежа на територията си, което автоматично ни прави потребители на руския газ по "руски цени". При това положение можем ли да купуваме газ от други източници? По-изгодно е Турски поток да се конкурира с азербайджански газ и да имаме системни връзки с останалите играчи в газовия бизнес. Трябва да вложим усилията си да се свържем с различни източници на газ.

  3. strobo
    #15

    Какъв ХЪБ го гони бат Бойко? България и сега може да транзитира 17 млрд.нм3/година към Турция, прочутата втора нитка, 2-3 млрд.нм3/година към Гърция, татъшка и към Македония.... Проблемът е дали Турците няма да купуват газ направо от Русия, както става сега през Синия поток, по същество заместил "третата нитка", преди 10-на години....

  4. Nikola Nikolov
    #14
  5. Torqo
    #13

    Не,ние трябва да се борим за хамерикански ху-б!

  6. Bлaдo
    #12

    е! - нЕма да стана точно така ;-) .... По-скоро рУсия ще ни мополи учтиво да я допуснем до някой от хъбовете си, защото (оскъпен от посредничеството на Турция) руССкият газ НЕ ще да е много продаваем в Европа (освен че е и все по-малко търсен)...

  7. Dr. Web Browsing
    #11

    "...Подобен анализ не е лишен от логика, тъй като всякакви усилия за диверсфикицаия на газовите доставки и маршрути до този момент са били успешно блокирани. Вече шест години. Отначало с мълчание, след това с нищо правене, после дойде фазата на техническите бъгове /съзнателно недоглеждане/- Сега сме на фаза свръхентусиазъм - вместо да се противопоставяте - изваждате проектите от равновесие чрез вкарването на свърхамбиции или свръхмащаб..." - от линия блог на Илиян Василев (http://idvassilev.blogspot.com/)
    Никога

  8. анита хегерланд
    #10

    Понякога на салфетка се раждат гениални идеи, песни, стихове, рационализации и бизнеспланове. Този чертеж "хвърчи", нужно е да се създаде план, в който печелят всички, които продават и купуват газ. Простото разпределение още не е план, а идея.

  9. Nikola Nikolov
    #9

    Абсолютни, йезуитски, тарикатски циркаджилъци, от страна на този от Банкя! Като се подложи на путлер, си въобразява, че рушняците ще му се вържат на въдицата и ще се откажат от геополитическите, имперски си намерения?!Друг път! С путлеристите не е възможно да се водят нормални търговски отношения, защото главните им цели са гадни!!!!

  10. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.