Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще увеличава производството на ток от ВЕИ и ще го намалява от ТЕЦ

Министърът на енергетиката Драгомир Стойнев обясняваше точно обратното преди дни

29 коментара
България ще увеличава производството на ток от ВЕИ и ще го намалява от ТЕЦ

Министрите на екологията и на енергетиката тотално се разминаха относно производството на ток от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и от топлоелектрическите централи (ТЕЦ). След като в края на юли министърът на енергетиката Драгомир Стойнев обеща от септември цената на въглищата да поскъпне, а топлоцентралите да произвеждат повече ток, за да предотврати миньорски протести, днес министърът на екологията Искра Михайлова обяви, че България ще увеличава произведената енергия от ВЕИ и ще намалява тази от ТЕЦ-овете.

Причината е наказателна процедура срещу страната ни от Европейската комисия, която е в последна фаза - преди внасянето ѝ в Европейския съд, заради неизпълнен ангажимент относно замърсяването на въздуха от големите централи.

По този повод правителството е одобрило доклад с мерки за намаляване на емисиите на вредните вещества, създавани от големите горивни инсталации. Той е подготвен от министерствата на околната среда и на икономиката и енергетиката, уточни министър Михайлова.

Страната ни очаква през тази година пределните норми за емисии от прах и серен диоксид да бъдат спазени и на базата на тези показатели ще искаме спиране на наказателната процедура, каза министър Михайлова. Тя допълни, че единствено показателят за замърсяване с азотни оксиди трудно ще може да бъде изпълнен.

Решението на проблема е инвестиции в очистващи инсталации, каза министър Михайлова. За намаляване на азотните оксиди това са инсталации в нискоемисионни горелки и ползването на технология за впръскване в горивните инсталации , а за серния диоксид – сероочистващи инсталации и използване на въглища с по-ниско съдържание на сяра, посочи министърът на екологията.

Въпреки че вече на няколко пъти беше даван срок за изграждането на тези съоръженията от предишните управляващи, той не беше спазен от собствениците на ТЕЦ-овете. ГЕРБ се закани дори да затвори най-големите замърсители на въздуха, но не го направи заради опасенията от протести на миньори и енергетици, защото хиляди щяха да останат без работа на улицата.

Сега нарушителите, които по думите на министър Михайлова "не са нарушители, а наши партньори", са поели нов ангажимент да направят нужните инвестиции в изграждането на очистващите инсталации. Министърът на екологията не конкретизира в какъв срок ще стане това, но уточни че ТЕЦ-ове няма да се затварят.

В същото време, ако страната ни бъде осъдена от Европейския съд, е заплашена от глоба, която се измерва в "десетки милиони евро" по думите на министър Михайлова. Тя обаче е оптимист, защото съдебната процедура трае дълго, а през това време страната ни може да се поправи и да влезе в нормите.

Към момента обаче имаме двойно превишаване на нормите на серния диоксид и азотните оксиди във въздуха. Единствено при замърсяването с фини прахови частици от миналата година вече сме влезли в нормата, стана ясно от представените от министър Михайлова данни.

Съгласно договора за присъединяване на страната ни към Европейския съюз България е поела ангажимент за намаляване на замърсяването на въздуха с прах, серен диоксид и азотни оксиди до достигането на определени тавани.

Тъй като изискванията са високи страната ни е имала преходен период от 2008 до 2011 г. за постигането на целите, като от 2012 г. таваните се завишават.

По време на преходния период 2008 – 2011 г. не сме изпълнили нито един от поетите ангажименти за намаляване на замърсяването на въздуха, като и по трите показателя – прах, серен диоксид и азотни оксиди - сме превишавали нормите двойно. За 2012 г. разчетите показват, че ще сме под нормата за замърсяване с прах и серен диоксид, а единствено няма бъде спазен таванът за азотни оксиди.

Въпреки, че през първия период страната ни трайно надхвърля допустимите максимални нива, тенденцията е към намаляване на замърсяването на въздуха, посочи министър Михайлова. За това тя се надява, че ще можем да убедим Брюксел да не вкарва делото в съда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #29

    Добре, че е ЕС иначе още щяхме да ринем въглища по домовете.......

  2. Анонимен
    #28

    Все си мислех , че сайта се списва от ДСБ агенти, то се окиаза , че е на Добрев БСП .За своите с ВЕЦ овете не дава да се пише-трие. Или Кутев го контролира?Все едно .Обаче е чсмо , че реформаторите са от БСП.Разкрити сте.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #27
  4. Анонимен
    #26

    до 24 пиша това което съм видял в МИ-3 за Брикел не знам не съм влизал там но като знам Ковачки едва ли нещата са розови.Инженер съм с 20 г опит зад гърба си и мога да преценя дали дадени съоръжения и машини са в добро състояние или са зле.За МИ-3 мнението ми е категорично-съоръженията са в отвратително състояние,няма никаква идея за поддръжка ,извършват се единствено аварийни ремонти и то на принципа дай сега да го закрепим пък после друг да се оправя.Това видях там и предпочитам да вярвам на очите си а не на дървени философи които или представа си нямат за какво става въпрос или по субективни причини истината не им изнася.

  5. Анонимен
    #25

    Според изявлението на Искра Михайлова, "На въпрос защо след като от 2008 г. досега операторите не спазват определените нива на замърсяване чак сега се стига до ангажимент за "спешни мерки", Михайлова обясни, че всички са имали планове за инвестиции в очистващи системи, но те много са се забавили. В момента на практика единствено ТЕЦ "AES Гълъбово" и ТЕЦ "Девен" спазват изцяло нормите за замърсяване както със серни, така и със азотни окиси, а ТЕЦ "Контур Глобал Марица изток 3" е на път да изпълни изискванията." Това е.

  6. Анонимен
    #24

    15 и 16 пишат пълни глупости. А какво е мнението им за ТЕЦ Брикел с измислената сероочистка?

  7. Анонимен
    #23

    Богатите миньори да си продават тока в чужбина както правят останалите българи с тяхната продукция. Стига са доили бедните българи.

  8. Анонимен
    #22

    Глобите ше се плащат от големите отворковци с по 2000 лева заплати- енергетици и миньори.

  9. Анонимен
    #21

    До 15: "За АЕС не знам, защото не съм работил там. Но фактът, че е пусната без Акт 16 говори достатъчно". Това изявление е пълна глупост, централата си има Акт 16 и всички необходими документи за ползване, и пречиства 98% от въпросните газове. Вижда се добре колко знаеш и разбираш. Аман от разни псевдо-експерти. както винаги, българинът знае и разбира от всичко. Ще се види добре кой какви инсталации има и какво вършат те покрай тази нова процедура.

  10. Анонимен
    #20

    Не виждам и да има санкции, какво пречи на държавата да си търси в съда загубите, нанесени от централите, без значение държавни или частни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.