Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България, след 14 години в ЕС, тръгна да защитава киселото мляко и сиренето си

Производителите са събрали данни за продуктите още от времето на траките и ще защитават рецептата по БДС

9 коментара
България, след 14 години в ЕС, тръгна да защитава киселото мляко и сиренето си

България се сети да защитава българското кисело мляко и бяло саламурено сирене след 14 години в ЕС. Министерство на земеделието съобщи в сряда, че най-сетне е изпратило в ЕК заявления за вписване на "Българско кисело мляко" и "Българско бяло саламурено сирене" като защитени наименования за произход (ЗНП) в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания на земеделски продукти и храни. Инициатор на защитата е сдружение "Български традиционни млечни продукти".

Кой и защо закъсня?

Голямото закъснение идва след  нехайство на българските чиновници и заблуда на млекопреработвателния бранш, че имат защита от българското патентно ведомство.

Част от българските млекопреработватели очакваха на пазара на ЕС да продължават да важат защитите им за наименованията "българско кисело мляко", "бяло саламурено сирене", "лютеница" и др., които имат защита пред българското патентно ведомство. Но, реално тази защита за общия пазар на ЕС се оказа, че е отпаднала още през 2008 г. и българските чиновници са бездействали в първата година от членството ни, през която са могли автоматично да пробват да защитят съществуващите на българския пазар наименования на традиционни продукти.

Вместо това до 2019 г. патентното ведомство прилагаше защита само за българския пазар в разрез с еврорегламентите и затова си навлече наказателна процедура от Брюксел. Сагата лъсна през 2018 г., когато в парламентарната икономическа комисия бяха внесени поправки в Закона за марките и географските означения, с които се предлагаше заличаване на националната защита за тези продукти, за да не се стигне до евросанкции. Именно от аргументите на Брюксел стана ясно, че България е могла до 12 месеца след присъединяването си в ЕС да защитава на пазара на ЕС съществуващите национални географски указания, но чиновниците не са се възползвали от този срок.

Тогава лъсна и фактът, че защитата на патентното ведомство е важала само при спор между български фирми, но не и ако друга компания от ЕС реши да продава у нас продукт с име "българско кисело мляко". През всичките тези години и българските млекопреработватели не стартираха подобна процедура за защита.

Доказваме пред Брюксел, че се правят от тракийско време

Инициативата за защита сега идва от сдружение "Български традиционни млечни продукти".

"Събрахме солидни исторически сведения, че българското кисело мляко и бяло саламурено сирене се произвеждат по българските земи още от времето на траките. Процедурата ще отнеме поне 2 години. В защитата си ще отстояваме рецептите на Българския държавен стандарт, по който в момента тези продукти се предлагат у нас. Т.е. те ще бъдат произведени от изцяло българска суровина, добита от български ферми, без никакво сухо мляко", коментира пред Mediapool Юлия Маджарова от сдружението.

От думите ѝ стана ясно, че процедурата не включва българския кашкавал, за който още се събирали исторически доказателства. Плановете са в близките месеци да стартира и такава процедура.

Препъникамък, пред българската защита могат да се окажат останалите страни членки в ЕС. Например, Гърция вече е защитила своята "фета" и може да възрази, че българското бяло саламурено сирене е нейна разновидност. През годините българският млечен бранш многократно се е оплаквал, че гърците изкупуват готово българско сирене от южна България, преопаковат го като фета и го продават в ЕС. Твърдеше се дори, че такова сирене стига чак до далечна Австралия.

"Ако защитата на българското сирене и мляко успее на пазара на ЕС, най-вече положително отражение ще има за предлагането им на пазарите на другите държави от ЕС. На тях вече ясно ще пише, че са традиционни български продукти и ще са с лого за защита", коментира още Юлия Маджарова.

"Чрез процедурата се осигуряват по-добри доходи на производителите, съобразно качествата на тези продукти. Ще бъде постигната и единна закрила на наименованията като право на интелектуална собственост на територията на ЕС и защита от неправомерна употреба и имитация. С правото на употреба на европейските знаци за качество върху български продукти се цели защита на интересите на производителя, срещу нелоялна конкуренция и злоупотреба", добавят и от Министерство на земеделието.

Какво вече е защитено на пазара на ЕС?

Страната ни има вписани в Европейския регистър на защитените географски указания "Горнооряховски суджук" и "Българско розово масло", както и пет храни с традиционно специфичен характер – "Филе Елена", "Луканка Панагюрска", "Роле Трапезица", "Кайсерован врат Тракия" и "Пастърма говежда". Те са вписани в Европейския регистър на храните с традиционно специфичен характер.

"Странджански манов мед" - "Манов мед от Странджа" бе първият български продукт със Защитено наименование за произход.

По отношение на вината, на европейско ниво са регистрирани 54 български вина – 52 със Защитено наименование за произход и 2 със Защитено географско указание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. рептилиан
    #9

    Като не може да направи ракета, автомобил или дори лекарство бойкова България ще кандидатства за Българско кисело мляко. Ако добави и Чушкопека направо става Нация Техническа.

  2. ivancho ivanov
    #8

    По света е известно българското кисело мляко под турското име YOOGURT, което е буквално кисело мляко и бялото краве и овче сирене под търговското име FETA - Бай Ганьо на времето с мускалите в дрехите може да е бил добър търговец, днес след НРБ, не сме! Чакането като национална черта!

  3. перо
    #7
    Отговор на коментар #2

    Великият ни вожд, който все още си има град (на младоста)в България е главният виновник. Независимо волю или неволю! А сега се сърдим, че зорлем всички от македонският край им писаха в паспортите македонци.

  4. Дядо ми Петър
    #6

    Да, ама виното и ракията отдавна са защитени.

  5. перо
    #5

    А пък Руснаците са първенци на задигнати и невърнати авоари и документи. Хитлер се опита да им вземе многогодищната слава, но се спъна...

  6. перо
    #4

    Май трябва да си вземем палмата на първенството от албанците...

  7. Дони Тръмпушката
    #3

    Основният "преговарящ" от българска страна Меглена Кунева (мадам YES) нанесе опустошителни вреди на България. Това с киселото мляко и сиренето - само това да беше, с мед да я нахраниш! Стотици и хиляди са останалите вреди. и за съжаление повечето от тях нямат връщане назад.

  8. Един препатил
    #2

    Историята с наименованията за произход много си прилича с историята на отношенията с Македония. Дълги години дълбок сън и после ух-та-леле. И естествено всички други са виновни.

  9. Десен бесен
    #1

    Калинки...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.