Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България слезе с пет позиции в класацията на ООН за човешко развитие

34 коментара
България слезе с пет позиции в класацията на ООН за човешко развитие

През 2007 г. спрямо година по-рано България е слязла с пет позиции в Индекса на човешкото развитие (ИЧР), който е неотменна част от Глобалния доклад за развитието на човека на ООН. Документът на световната организация бе публикуван в понеделник.

ИЧР представлява комплексна оценка, съставена от три измерения на човешкото развитие: продължителен и здравословен начин на живот (според очакваната продължителност на живота при раждане), равнище на образование (според степента на грамотност на възрастните и на броя на учащите спрямо населението) и жизнен стандарт (изчислен според БВП на глава от населението и покупателна способност).

Страната ни е в групата на 45-те държави с високо равнище на човешко развитие, сочи докладът. Предната група – на страните от първа до 45-та позиция - е на страните с много високо равнище на човешко развитие.

В общата класация ние сме на 61-о място. В миналогодишната класация, отнасяща се за 2006 г., в която участваха 179 страни, България бе на 56-то място.

В сегашния доклад класацията по ИЧР се оглавява от Норвегия, която в предишните две години бе отстъпила традиционното си първо място на Исландия. В последното подреждане Исландия е слязла на трето място и е пуснала пред себе си Австралия.

В групата на страните с висока степен на човешко развитие, в която България бе включена през 2005 г., по-напред в класацията са Бахрейн, Естония, Полша, Словакия, Унгария, Хърватия, Литва, Латвия. Две места след България е Румъния, а Турция е на 79-то място.

На последните пет места в общата класация по Индекса на човешко развитие са Мали (178), Централно-африканската република (179), Сиера Леоне (180), Афганистан (181) и на последно място е Нигер.

Средната продължителност на живота в Нигер е около 50 години - с около 30 години по-малко от тази в Норвегия, показват данните. Срещу всеки долар, припечелен от жител на Нигер, в Норвегия се печелят 85 долара.

Японците живеят най-дълго - средно 82.7 години, докато в Афганистан средната продължителност на живота е 43.6 години.

Лихтенщайн има най-високата стойност на БВП на глава от населението - 85 383 долара, а най-бедни са хората в Конго, където средният доход на човек е 298 долара годишно.

Над 1 милиард души от общо 6.7 милиарда, колкото е населението на света, са непрекъснато в движение, сочат още данните в доклада. Близо 740 милиона души мигрират в границите на собствените си държави, а 214 милиона пресичат тези граници.

Около 70 милиона души се опитват да стигнат от по-бедна в по-богата страна, 140 милиона души мигрират от една развиваща се страна в друга или в рамките на относително богати страни.

Малко под две трети от всички мигранти отиват в държава, в която преобладава същата религия като в родината им. Четирима от всеки десет мигранти предпочитат страна, в която се говори родният им език. Почти половината от всички мигранти - 48 на сто, са жени. Това равнище се запазва практически непроменено от десетилетия.

През 2007 г. в България са изпратени 2.086 милиарда долара като финансови преводи към семействата на емигрантите. Или това прави средно 273 долара на глава от населението, сравнено със средно 114 долара на човек от Централна и Източна Европа и ОНД.

Авторите на доклада посочват, че ползите за хората, които мигрират, може да са огромни. Данните показват, че емигрантите от най-бедните държави са увеличили доходите си средно 15 пъти спрямо получаването в родината, удвоил се е броят на записаните в училище деца, близо 16 пъти е спаднала детската смъртност след преместване на семейството в развита държава.

От 370 милиарда долара, преведени от емигрантите към родните им страни през 2007 г., повече от половината са постъпили към групата държави със средно равнище на човешко развитие, срещу по-малко от един процент в страни с ниско равнище.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kihavko
    #36

    tova e istinata. za tova 2 miliona dushi sa ia napusnali prez poslednite 20 godini, a sa se ustanovili da jiveiat shepa bandiugi ili maloumnici ot drugi strani...

  2. Щирлиц
    #35

    Щото направо ще ни декласират.

  3. хм
    #34

    С тези крадливи и некадърни политици България стремително върви към дъното.

  4. бос
    #33

    че това се дължи на Станишшев. Той ще ни дигне с 10 натгоре. Прочие няма да използва глаголното време "ЩЕ" то е отменено.

  5. Еразъм
    #32

    в Бугаристан - Комунистан не буди учудване според постигнатото ниво. С комуноидно мислене нивото може да бъде такова, че и по-зле !

  6. СК
    #31

    които не правят деца, това е процес стартирал от 1970 г. - вече почти 40 г. Не знам каква (но е доста голяма) част от българските семейства са с по 1 дете. Причината не е беднотия, а суетата. Нация, която няма деца, загива.

  7. 123
    #30

    социалния президент, социалистическата партия... "да дойдат танковете", бос и щирлиц - изчезвайте харчете си парите и ни оставете да живеем нормално

  8. Любо
    #29

    След изборите тази година, мнозина сънародници поискаха да се забрани на емигрантите да гласуват, "защото не плащат данъци". Лицемерно!!! През 2007 г. в България са изпратени 2.086 милиарда долара като финансови преводи към семействата на емигрантите.

  9. А
    #27

    Ако погледнем нещата фундаментално, а не злободневно и повърхностно, според мен оценката е от това изследване е добра за България.Междувпрочем, в редица изследователски глобални класации (тази, за човешко развитие, за пазарна икономика, за конкурентноспособност, за корупция, за бизнес климат и т.н.) не може да не вие правило впечатление, че сме приблизително винаги в 30-ия персентил (спрямо всички над 200 държави в света).Това е обективно поради мястото на България в общото световно цивилизационно

  10. sam
    #26

    "upravnizi" ste stignem barzo miasto okolo 100 -tizata!Ako ozeleem!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.