Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България спечели 5 сребърни медала на Международната олимпиада по математика

7 коментара
България спечели 5 сребърни медала на Международната олимпиада по математика

България е на 19-о място в отборното класиране на Международната олимпиада по математика, като и всеки от 6-те ѝ състезатели се завърна с медал. Състезанието се проведе в град Бат, Великобритания, където българският отбор завоюва 5 сребърни и един бронзов медал, съобщава БНР

Ръководители на отбора, в които има деца от 10 до 12 клас, са гл. ас. д-р Станислав Харизанов (ИИКТ, ИМИ – БАН), гл. ас. д-р Стоян Боев (НБУ) и проф. Петър Бойваленков (ИМИ – БАН) в ролята на наблюдател. 

Иво Петров, ученик в 11 клас на СМГ, който спечели сребърен медал на направи истински подвиг и в рамките на две седмици спечели два сребърни медала от Международната олимпиада по физика в Тел Авив (7-15 юли Тел Авив), сега завоюва сребърен медал и по математика. Също сребърен медал спечелиха Евгени Кайряков, 11 клас, СМГ;Борислав Кирилов, 9 клас, ПЧМГ;Кьонг До, 10 клас, СМГ; Кристиан Минчев, 11 клас, ППМГ Бургас. Кристиян Василев, 12 кл, ПЧМГ се пребори за бронзов медал.

Първо място в отборното класиране с еднакъв брой точки завоюваха САЩ и Китай, а в челните 20 места след тях са Южна Корея, Северна Корея, Тайланд, Русия, Виетнам, Сингапур, Сърбия, Полша, Унгария, Украйна, Япония, Индонезия, Индия, Израел, Румъния, Австралия, България Великобритания.

България, Унгария и Румъния са единствените държави, които са участвали във всички 60 издания на международната олимпиадата по математика от създаването ѝ до днес. Шестимата български представители тази година мериха математически сили с над 600 ученици от 112 други отбора от всички краища на света. За сравнение - в първата Международна олимпиада по математика през 1959 г. в Румъния се включват 7 държави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #7

    Една поправка - след Северна Корея в класирането е Тайван, а не Тайланд. Тайланд са доста назад.....

  2. lindentown
    #6
    Отговор на коментар #1

    Разбирам разочарованието ти. Години наред по българските медии ентусиазирано се създаваше впечатление, че едва ли не България е една от водещите страни в ученическите олимпиади по математика, информатика, физика и т.н., защото се съобщаваше, че българите са се върнали с по няколко медала. Без да се обяснява каква е концепцията на присъждане на медали на подобни турнири.Ако всеки път бяха съобщавали колко златни, сребърни и бронзови медала са раздадени на поредната ученическа олимпиада и на кое място

  3. lindentown
    #5
    Отговор на коментар #4

    Защото златните медалисти не са един и двама. Системата на математическите ( пък и други олимпиади) е приблизително следната:Участниците, които по брой спечелени точки са сред първите 10%, получават златни медали. Сред останалите участници, първите 25% от тях, печелят сребърни медали. После от всички останали първите 50% с най-добър резултат печелят бронзов медал. Така средно поне 70% от всички участници печелят някакви медали, на останалите им дават почетни грамоти.Ако има 60 страни с по 5 участника,

  4. Васил Митов
    #4

    Защо няма информация за това, кои са златните медалисти?!

  5. Пеперлиев
    #3
    Отговор на коментар #2

    Азиатците са по-трудолюбиви у по-усърдни. Това съвсем не значи, че на европейците им липсва креативност. Не бива да се разглежда мързелът (най-грубо казано) като изцяло отрицателно явление. В много случаи точно мързелът е главният двигател на нещо ново и полезно за хората.

  6. Панайот
    #2

    Както се вижда, азиатците са най напред в тая сфера. Западният свят започва да отстъпва знаичително по човешки ресурси...

  7. Панайот
    #1

    Толкоз за прословутите български, най най математици, 19-то място, но представено като успех. Евала!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.