Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България спечели съдебен спор с ЕК за достъпа до газовата ни мрежа

0 коментара
България спечели съдебен спор с ЕК за достъпа до газовата ни мрежа

България е спечелила делото, заведено срещу нея през 2012 г. от Европейската комисия заради това, че държавният газов оператор "Булгартрансгаз" не е осигурил на останалите оператори за пренос на синьото гориво възможност да пренасят виртуални количества суровина в обратна на физическите потоци посока. Решението на Съда на Европейския Съюз в полза на страната ни е публикувано в четвъртък, съобщиха от министерството на икономиката и енергетиката.

Наказателната процедура срещу България стартира през юни 2009 г. и преминава в съдебна фаза през 2012 г. Според Брюксел страната ни нарушава Регламент (ЕО) № 715/2009 като "Булгартрансгаз" не предоставя специфичната услуга. Тя позволява на търговците на газ да сключват договори с оператори за пренос на пренос на гориво в посока обратна на посоката на физическото движение на газа в тръбата. Реално това се изразява в салдиране от страна на газопреносните оператори на количествата природен газ договорени за пренос в двете противоположни посоки. От договорените в едната посока физически потоци газ се приспадат договорените количества за пренос в обратна посока. В резултат физически се пренасят само обемите суровина, представляващи разликата.

В представената пред Съда на ЕС позиция България последователно защитава тезата, че разпоредбите на ЕК не предвиждат задължение за предоставяне на услуги за виртуален пренос в обратна посока („backhaul”) и в Регламент (ЕО) №715/2009 не е посочено изрично задължение за операторите на преносни мрежи да осигуряват тези услуги.

Независимо от това "Булгартрансгаз” вече изпълнява очакванията на Европейската комисия и предлага тези услуги на пазара.

Ежедневно на интернет-страницата на компанията се публикува актуална информация за предоставянето на виртуален обратен поток в точките на междусистемно свързване Негру Вода/Кардам (границата с Румъния) и Кула/Сидирокастро (на границата с Гърция), посочват от икономическото ведомство.

Разработен е и цялостен входно-изходен тарифен модел, регламентиращ реда и начина на определяне на тарифите за обратен виртуален капацитет. "Булгартрансгаз” работи активно за постигане на необходимите споразумения със съседните оператори на преносни системи - ДЕСФА-Гърция и "Трансгаз“-Румъния, тъй като за ефективни сделки е необходимо и те да предлагат услугите по виртуален обратен пренос, допълват от министерството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.