Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България спира Македония за ЕС, за да "придобие важност"

"Сегашната власт в София търси подкрепа от Гърция"

96 коментара
Паметник на цар Самуил, сн. БГНЕС

Македонски експерти смятат, че българският отказ за подкрепа на евроатлантическата интеграция на Македония се дължи на желанието на София да изчисти имиджа си в Европа или на предстоящите парламентарни избори. Македонският вестник "Дневник" е събрал мненията на проф. Стево Пендаровски и бившия посланик в България Георги Спасов, които са цитирани и от БТА. Българските евродепутати Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП) и Ивайло Калфин (БПС/ПЕС) пък влизат в задочен спор, като бившият външен министър остро критикува официалната българска политика към Македония.

България търси легитимност в Европа

"България иска да получи международна видимост и легитимност, защото имиджът ѝ в Европа е негативен. Или да погледнем така - чуваме как ЕС казва, че "ако Сърбия стане член на съюза, ще бъде лидер в региона" или "ако Гърция реши спора с Македония, ще бъде лидер в региона". България никога не е била споменавана като "добър пример" за нещо. Затова политиката им сега е подтикната от необходимостта да направят нещо, за да придобият важност", смята професор Стево Пендаровски, цитиран от македонския вестник "Дневник".

Според него македонско-българските проблеми не са нерешими, нито сложни, какъвто е например спорът между Словения и Хърватия за границата. Затова той не вижда причина за българска блокада в междудържавните въпроси.

Бившият посланик в България Георги Спасов пък е на мнение, че причините не са в пазаренето с ЕС, а в предизборната ситуация в България.

"Във време, когато беше повече от ясно, че Македония няма да получи дата за преговори, може би сегашното българско ръководство сметна, че е по-добре да се сближи повече с Гърция и да превърне тази си подкрепа за гръцката позиция в подкрепа от страна на Гърция или от гръцки бизнесмени за сегашната власт в България на следващите избори", смята Спасов.

ГЕРБ: Македония не поддържа добросъседските отношения, но сме оптимисти

Българският евродепутат Андрей Ковачев отрича пред скопския вестник "Дневник" София да иска да покаже сила в ЕС, давайки подкрепа за гръцкото вето.

"Не знам откъде се прави такъв извод. България не е налагала вето на Македония. Факт е, че решенията на Европейския съвет са приети единодушно от всички страни членки на ЕС. Ако е вето, тогава то е от всичките 27 страни членки на ЕС", казва Ковачев.

Той посочва, че България би искала да има отлични отношения с Македония и посочи като пример отношенията между Гърция и Кипър или Румъния и Молдова.

"Европейската интеграция успя да сдобри бившите противници като Франция и Германия, убеден съм, че европейската интеграция ще успее да превъзмогне и неразбирателствата между нас, същестуващи поради стереотипите. Вие, журналистите от двете страни на границата, сте ключовите играчи в този процес", казва евродепутатът.

Той подчертава, че вместо да ни свързва, историята ни дели и повтаря позицията, че Македония е тази, която не поддържа добросъседските отношения.

"Строят се паметници, правят се изложби и филми, историята се интерпретира в учебниците, както се правеше по времето на комунизма", казва Ковачев.

Калфин с остра критика към политиката на правителството към Скопие

Бившият външен министър и сегашен евродепутат Ивайло Калфин обаче е на мнение, че правителството на ГЕРБ и президентът променят стратегическите цели на България в името на съмнителни текущи ползи.

"Българската позиция дава повод на правителствени и други кръгове в Скопие да развият силна антибългарска кампания. Този път те ще потърсят широка обществена подкрепа със сервирания им от българските власти аргумент – България пречи на македонския път към Европа. Каквото и да обясняваме, това остава и ще доведе до масовизиране и засилване на антибългарските настроения. Република Македония ще се ориентира безусловно към тясно сътрудничество с единствения съсед, с когото няма проблеми – Сърбия”, коментира Калфин, цитиран от електронното издание Инпрес и телевизия Сител.

Според него позицията на България е неразбираема за европейските партньори.

"Песента, която се пее от правителство и президент, че решението да не се даде дата за преговори е на целия ЕС, е спекулация. Всички добре знаят, че досега основният проблем се казваше Гърция, сега атинските политици се радват, че не са сами. Попитайте произволен европейски политик, който следи отблизо нашия регион, какви са проблемите на България с Република Македония, които водят до блокиране на преговорите с ЕС и ще получите пренебрежителния отговор за някакви балкански отношения за уреждане. Не че няма какво да се каже, но България не е формулирала на разбираем за ЕС език за какво става въпрос", посочва Калфин.

Освен това той е на мнение, че с тази позиция България е загубила възможността да е лидер и говорител на ЕС в региона.

Очаква се тласък в инициативите за добросъседство

През януари се очаква да се внесе динамика в инициативите за добросъседство между София и Скопие, договорени с писмата, които си размениха външните министри на двете страни.

След 7 януари трябва да се разгледа планът за действие на съвместните работни групи, съобщават от македонското МвнР, цитирани от в. "Дневник". Засега не е известно ще има ли среща на по-високо равнище между двете страни.

След като правителството на Борисов в първите си три години продължи подкрепата към македонската евроинтеграция, в края на мандата му България се нареди сред страните, които не подкрепиха Македония за даването на дата за начало на преговори с ЕС.

Българското правителство постави официално три условия, за да подкрепи членството ѝ в Европейския съюз. Става въпрос за подписването на споразумение за добросъседски отношения и сътрудничество, изграждане на съвместни работни групи за укрепване на отношенията в ключови области и създаване на Съвет на високо равнище под формата на годишни междуправителствени заседания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

96 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #96

    На ова видое од youtube Можите да видите дали Македонците се посебен народ или не ( анализи направени од швајцарска генетска организација https://www.igenea.com/en/home) и сами да видите колку не почитувате или сете националистички настроени. http://www.youtube.com/watch?v=LvVmIAI70jI

  2. Анонимен
    #95

    абе Македонци, не ви ли е ясно че нито България нито Гърция могат да спрат дата за пшрегожори на македония? Това става само поради една причина: още не е решено дали ще остане да съшествува сегашната ви държава, на база на която ще преговаряте за едно бъдещо влизане в ЕС, или няма! Това нв го решава нито България нито Гърция, те само изпълняват решението!
    Щом нямя дата явно има друго бъдеще планувано за "Македония" което е различно от това което вие сте си наумили или желаете!
    От 2001г насам, от

  3. Анонимен
    #94

    Българиа си е доста добре в ЕС и НАТО.Сърбия и БЮРМ не могат сами,особено последната.Те все търсяят "съюзи"в "региона"б.Югославия,за да функционират и доминират в тях!60%от сърбите са убедени,че ЕС е трик и временно явление,където Сърбия ще източва ес-фондовете,докато се "подготви"отново да възкръсне Велика Сърбия в Югославия.А "македонците"търсят "лидер"към който да се присламчат,какъвто бе досега Сърбия за тях.

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #93
  5. Анонимен
    #92

    ЗА ОБЕДИНЕНА ЕВРОПА

    ЗА РМакедония в ЕС.

    ЗА развитие Изток-Запад: Черно - Адриатическо море
    през Македония и Албания, освен други направления.

    Понастоящем има признаци за политикономическа
    пост Милошевич Милошевизация на Балканите
    в полза също на Путинизация... на Фидоски, калинки...

    за отстояване "статукво" на разбойнически и вехт Ньойски диктат
    над България, по-специално за Македония
    (Солун, Вардар, Пирин - съответно за Гърция, Сърбия, България).

    НЕ на нова "Милошевизация" на Балканите.

    НЕ

  6. Анонимен
    #91

    Групата археолози „Исусовци“ от Македония обяви, че е открила точното място, където се е родил Исус Христос, съобщи македонският сайт „Окно“. Според тях синът Божи съвсем не е видял бял свят за първи път във Витлеем, както се смята досега, а в македонското село Витлемово, близо до Охрид.

    „Смятам, че точно тук е истинското родно място на Исус, а не в онзи Витлеем, който се намира до Ерусалим“, коментира Аврам Яков от сдружението „Исусовци“. „Има няколко доказателства за това“, твърди той. Малкото

  7. Анонимен
    #90

    №89, ти, дето наричаш другите форумци "зомби" ,каква кауза защитаваш, че не става ясно.

  8. Анонимен
    #89

    Зомби 88,

    Кое е смешно?

    Българи македонци, македонци българи е имало и има.
    Както и всякакви други човешки "комбинации".

    Имало е има братоубийствени вражди, делби и войни.

    Кое е смешно?

    Животът е по-сложен и богат от догмите
    в които сте дресирани.

    Дедите ви са били Хора. Човеци.

    Това си спомнете. Това Възродете.

    88

    За какви "македонци" говорим? Смях.

    Ето произхода на един виден скопски професор - "историчар".
    Прадядо - убит от турците като опълченец на Шипка през 1877.
    Дядо - убит от

  9. Анонимен
    #88

    За какви "македонци" говорим? Смях. Ето произхода на един виден скопски професор - "историчар". Прадядо - убит от турците като опълченец на Шипка през 1877. Дядо - убит от турците като пунктов началник но ВМРО - 1905. Баща - убит от сърбите на Коледа 1945. Такива много да не си отварят устата, за да не започнем да публикуваме биографиите им с дати и снимки. Например - как баба му целува ръка на Цар Борис и плаче от радост.

  10. Анонимен
    #87

    №84, наричаш другите това, което си ти. В Македония македонските граждани с българско самосъзнание се преследват и тероризират.Ако това не ти е известно, толкова по-зле за теб. Македония не трябва да се приема в ЕС и НАТО, защото не отговаря на елементарните изисквания за спазването на човешките права.Македония не е демократична държава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.