Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България сред първенците в ЕС по изхвърлени въглеродни емисии през 2015 г.

1 коментар
България сред първенците в ЕС по изхвърлени въглеродни емисии през 2015 г.

България е сред петте европейски държави, които отбелязват най-голям ръст на изхвърлените въглеродни емисии през 2015 г., сочат данни на статистическата служба на Европейския съюз - Евростат, обявени във вторник.

Общо в Европейския съюз изпуснатите в атмосферата количества въглероден двуокис (CO2) от изгаряне на изкопаеми горива са нараснали с 0.7% през миналата година в сравнение с предходната 2014 г.

Словакия и Португалия оглавяват класацията с най-голям ръст на парниковите газове – съответно 9.5 на сто и 8.6 процента. След тях се нареждат Унгария, където вредните емисии са се увеличили с 6.7%, и Белгия с ръст от 4.7%. България е на пета позиция с ръст от 4.6 на сто в изхвърлените въглеродни емисии. На българските парникови газове се падат 1.5% процента от всички емисии СО2 в ЕС. Най-големият замърсител е Германия, която е с дял от 23% от емисиите на Евросъюза, но през миналата година е успяла да запази нивото им. На Италия се падат 10.6 процента от парниковите газове в Общността и ръстът им през миналата година е бил 3.9 на сто спрямо година по-рано

Малта и Естония са отличниците на Европейския съюз, който през последните години лансира редица инициативи за намаляване на парниковите емисии и борба с климатичните промени. Малта е намалила парниковите си газове с 26.9% и техният дял в ЕС е едва 0.1 процента, а Естония – с 16% и делът ѝ е възлиза на 0.5 на сто. В Дания спадът е бил 9.9%, във Финландия със 7.4%, а в Гърция – с 5 на сто.

От Евростат отбелязват, че върху изхвърлянето на въглеродни емисии влияят фактори като икономическия ръст на съответната държава, размерът на популациите, транспортът и промишлената активност. Вносът и износът на енергийни продукти също оказват въздействие на количествата СО2 в дадена страна, където се изгарят изкопаеми горива: например, ако има внос на въглища, това води до увеличаване на емисиите, а ако се внася електроенергия, това няма пряко въздействие върху емисиите в страната, където се внася.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Е КОЙ настояваше да праим честни частни и офшорни марица 1 и 3, за да произвеждат СКЪП ток, и едновременно с това да затворим щадящата околната среда А€Ц Козлодуй-1-4 блок! При условие, че същите блокове ВВЕР440 работят в Унгария на 100 км от Виена, във Финландия също! А във Франция и Белгия-има далеч по-опасни!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.