Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България става база за преработка на виетнамски суровини по пътя им към Европа

17 коментара
Росен Плевнелиев и Чъонг Тан Шанг.

България да стане база за преработка на виетнамски суровини по пътя им към Европа, са дискутирали президентът Росен Плевнелиев и виетнамския му колега Чъонг Тан Шанг в понеделник по време на визитата на българският държавен глава във Виетнам. Той беше посрещнат с церемония в президентския дворец в Ханой, съобщи прессекретариатът на държавния глава.

По време на разговорите си Росен Плевнелиев и Чъонг Тан Шанг са обсъдили конкретни мерки за засилване на двустранното и многостранното сътрудничество.

"Държавните глави обявиха Съвместна декларация за стратегическо партньорство чрез прилагането на нов модел на икономическо сътрудничество, в основата на който стои позиционирането на България като транзитна държава за преработка и износ на виетнамски продукти и услуги за Европейския съюз и Югоизточна Европа", съобщи прессекретариатът на Плевнелиев. За целта страната ни може да предостави изградените индустриални зони, което би осигурило възможности за преработка и износ при възможно най-добри условия.

"Тези стратегически документи са израз на политическата воля за нов етап в развитието на двустранните ни отношения", каза Плевнелиев. В рамките на държавното посещение на президента предстои да бъде открит втори офис на българската Служба по търговско-икономическите въпроси в Хо Ши Мин, уточняват от прессекретариата.

Български компании са заявили конкретен инвестиционен интерес към виетнамската страна, информира още Плевнелиев. Сред тях са инвестиции в изграждане на екологични инсталации за рециклиране на отработени масла, инсталации за винопроизводство, както и съвместни производства в областите на фармацевтиката, земеделието и производството на храни, енергетиката, отбранителна промишленост, химическата и текстилната индустрия, тютюневата индустрия и инфраструктурата. Български компании са заявили готовност да търгуват и да предоставят продуктите си за реекспорт или за съвместно производство на вина, храни, етерични масла.

Президентът заяви още, че конкретни измерения се очаква да придобие и сътрудничеството в отбранителния сектор чрез програми за съвместна поддръжка на военно оборудване, подготовка на кадри, управление на кризи, както и за съвместно обучение на сили за поддържане на мира.

Росен Плевнелиев определи като многообещаващи подписаните в присъствието на двамата държавни глави Меморандум за сътрудничество между Българската академия на науките и Виетнамската академия на науките и технологиите и Рамково споразумение за двустранно научно-техническо сътрудничество между Института по металознание, съоръжения и технологии с Център по хридроаеродинамика при БАН и Института за корабостроителни науки и технологии към Министерството на съобщенията и транспорта на Виетнам. От този трансфер на технологии и знания със сигурност ще се родят и много съвместни производства, смята президентът.

България винаги е оказвала подкрепа на Виетнам по пътя на неговата независимост и модернизация, каза още българският президент. Той посочи, че български специалисти са изградили повече от 120 обекта във Виетнам, а над 30 хиляди са виетнамските граждани, учили и работили в България.

Посещението на българския държавен глава в Ханой допринася за укрепване на традиционните връзки и за доброто сътрудничество между двете приятелски страни, което се развива положително в много области и на всички нива, заяви президентът на Виетнам Чъонг Тан Шанг. Търсим активизиране на сътрудничеството в икономиката, образованието и обучението, културата, туризма, сигурността и отбраната, каза виетнамският държавен глава.

Двете страни заявяват желанието си да насърчават сътрудничеството и в областите на земеделието, животновъдството и рибарството, в енергийния сектор.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    И виетнамците вече ще ни ползват за суровинна база - ашколсун на технокомсомолеца!

  2. tim
    #16

    Обзалагам се, че от това не може да излезе нищо. Няма западна компания, която ще търси посредничеството на България, при търговия с Виетнам. Във Виетнам заплатите са около 100$ на месец, те нямат нито финансова възможност нито капацитет да инвестират в България. Това е все едно да търсим Виетнам, за да доставяме български стоки на Щатите. Как ще стане?

  3. Анонимен
    #15

    RR Простотия до шия... Маркс превзел ти е ума, или сдела те безумен. 1 Браво! Това са са добри възможности за много български фирми да увеличат оборотите, печалбите и да назначат нови работници! Това е добър път за повишаване на доходите в България!

  4. Анонимен
    #14

    Идат лоши времена за уличните помияри. Имам предвид кучетата, а не протестиращите! Майтапчия

  5. Анонимен
    #13

    Това не ми изглежда много печелившо, президентът ни пак иска да изчисти името си , по този лесен начин, защото след всичките гафове, вече няма кой да каже 2 добри думи за него .

  6. Анонимен
    #12

    Кадрите на ДКМС /като Роската/ са вредни за БГ. Не трябва да се позволява на подобни индивиди да изказват мнение, а те напират да дават тон на хората и да ръководят.

  7. Анонимен
    #11

    ...някой да ми каже какви са транспортните разходи/фрахта от Виетнам до България...

  8. Анонимен
    #10

    как да го разбирам-да приемем да обработваме суровите им неща -т.н.суровини и ГОЛЕМИЯТ БОКЛУК ДА ОСТАНЕ У НАС ,а готовото изделие ,вече преработено да пътува към европ.страни -не стига бежанци ,но сега и шлака от преработката на суровини в БГ,явно ни подготвят за сметището на Европа и виетнамци ли ще издържаме..

  9. Анонимен
    #9

    Ура-а-а-а! Отново ще пием виетнамско кафе!

  10. Анонимен
    #8

    Сега пък се надяваме на виетнамски инвестиции! Ега ти европейското ни настояще и бъдеще! Де е онова говедо Сидеров да обясни какво става? Да не пиянства в посолството на РФ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.