Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България става стратегически военен партньор с Китай

21 коментара

България задълбочава сериозно военното си сътрудничество с Китай. Това става ясно от прессъобщенията на министерството на отбраната, които проследяват посещението на военния министър Аню Ангелов, началника на политическия кабинет Йордан Божилов, заместник-началника на отбраната вицеадмирал Пламен Манушев и бригаден генерал Пламен Лилов - командир на 68-ма бригада "Специални сили" в Китай.

 

На официална церемония в Пекин Аню Ангелов и министърът на националната отбрана и член на Държавния съвет на Китайската народна република генерал Лян Гуанле подписаха Меморандум за разбирателство за по-нататъшно засилване на сътрудничеството между България и Китай в областта на отбраната.

 

Подписаният меморандум потвърждава добрите отношения между двете държави в сферата на отбраната и определя приоритетните насоки за развитие на сътрудничество: военното образование и обмен на обучаеми и преподаватели, военнотехническо и военно икономическо сътрудничество и трансфер на технологии, обмен на опит при мироопазващи операции, антитерористична дейност и подготовка на Силите за специални операции, бедствия и аварии, дейности на ВМС.

 

В петък Ангелов се е срещнал и с генерал Сю Цайхоу, член на Политбюро на ККП и заместник-председател на Централната военна комисия на Китайската народна република.

 

"През последните години сътрудничеството между България и Китай е все по-видимо и ползотворно. Израз на това е и подписаният меморандум, който ще ни позволи да фокусираме усилията си към сфери, които са приоритетни и за двете страни", каза министърът на отбраната Аню Ангелов.

 

От своя страна генерал Сю Цайхоу изрази увереност, че доброто сътрудничество в областта на отбраната допринася за задълбочаване на взаимното доверие и приятелството между двете армии и двете страни.

 

Меморандумът определя като приоритетно сътрудничеството във военното образование, военнотехническо и военно-икономическо сътрудничество, обмена на опит при мироопазващи операции, антитерористична дейност и подготовка на Силите за специални операции, действия при бедствия и аварии и съвместни дейности на Военноморските сили.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    напада ни турция,китай ни защищава мисля си кой ли ще победи 1милиард?

  2. Анонимен
    #20

    Хъм, интересно, какъв им е интереса на Турция от заиграване с Китай? Верно, че сега там е на власт толерантно към ислямистите правителство, ама все си мислех че армията им е все още доста независима. Май и бъдещето на Нато не е много ясно. Иначе китаъския интерес към България е яасен - ако може да измъкнат някаква натовска информация (каквато на нас едва ли някои ни дава)

  3. Анонимен
    #19

    Китайски бази ли ще правим в България? Изкукуригалият Аню приключи с реформите в българската армия и сега а готов за стратегическо партньорство с Китай.

  4. Анонимен
    #18

    Турция няма нужда да влиза с танкове в България. Те вече е икономически тука и разширява присъствието си. Съвременните методи на завладяване са много по-перфидни днес , но не по-малко хищнически.

  5. Анонимен
    #17

    Космополит=Небългарин

  6. Космополит
    #16

    Не ви ли се струва, че постоянното изтъкване на Турция като военна заплаха издава тежък комплекс за национална малоценност? Защо като ви се привижда заплаха, не дадете предложение какво да се прави? Какво е решението, щом като по време на 200 хилядната Варшавска армия, програмата максимум е била тя да се задържи за два часа срещу Турция? Каква армия искате днес и колко пари сте склонни да дадете за нея? Някой не се ли сеща, че ако Турция имаше агресивни намерения към България, тя щеше безпроблемно

  7. СС
    #15

    Е, сега вече е ясно защо китайски стоки свободно заляха световните пазари. Ами те не давали пари за армия. Аню дръзко пази тихоокеанската им граница с фрегатата "Дръзки". Тя нали вече излезе от ремонт след тежкото и дълго пътуване до бреговете на Либия.Да не говорим за разни терористи или дребни джебчии.

  8. Анонимен
    #14

    До 11, ама много си прав!Колкото и да е цинично е верно! Нерде НАТО, нерде ПЕКИН? Ама пълен бошлаф!

  9. Анонимен
    #13

    До 12: Ама ние имаме ли разузнаване след генерал-ефрейтор Димо Гяуров? Ако има то ще е на нивото на Гарабед Шпионина. Нали сами си дадохме на тепсия "оня списък".

  10. Анонимен
    #12

    Номер 8, може дори в "Туна вилаети" /дунавски вилает/. И до днес си спомням една статия, още от едно време, в списание "Криле" озаглавена "Летящият ятаган на османските военни амбиции", която определено навеждаше на сериозен размисъл, а анализът беше правен сериозно и от добри наши военни аналитици, каквито в близкото минало все пак се намираха, а не от ограничени шапкари - със цифрите, изчисленията, броя авиодивизии, на които ние противопоставяме еди-какво си, и т.н. Основния извод беше: българските

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.