Българските власти продължават да търсят начини да ограничат продажбата на земеделска земя на чужди граждани, въпреки заплахата от европейски санкции. Това стана ясно от думите на земеделския министър Румен Порожанов в петък пред БТВ.
Преди ден стана ясно, че страната ни ще трябва да отмени изискването за петгодишна уседналост в страната за чужденците, които биха искали да купят земя.
“Това ограничение е въведно през 2014 г. със закон, но то противоречи на поне три от членовете за функционирането на ЕС и на две решения на Съда на ЕС. Образувана е (наказателна) процедура, като срокът, преди да ни дадат на Съда на ЕС изтича в края на септември”, каза министърът.
Ако България не реагира, първоначално я очаква глоба от 900 000 евро с 660 евро наказателна лихва на ден.
“Ние в министерството не можем да носим отговорност за такава санкция от над 1 млн. евро, която ще се калкулира”, каза Порожанов.Той обясни, че вече е изработен законопроект, който ще позволи на чуждестранни граждани да купуват земя. Разпоредбите на ЕС изискват той да важи и за граждани от страни извън общността, например граждани на Турция и Русия.
“В Министерския съвет ще се направи работна група, която да види дали може да се направят друг тип ограничения”, каза министърът и допълни, че от същата санкция е заплашена и Полша.
Порожанов предпочете да не коментира дали до момента се е заобикалял мораториумът, като отбеляза, че либерализация на режима може да донесе и повече инвестиции.
По нашумялата отново тема за градушките министърът каза, че в министерството са получени над 650 заявления за обезщетения на земеделските стопани. Той съобщи, че ще се помогне на тези, които са претърпели 100% щети. Размерът на обезщетенията ще зависи от това дали стопаните имат застраховки. Градушките са унищожили напълно около 118 000 декара посеви през тази година.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
8 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Специалистите трябва да помислят, дали може да се направи категоризация на земите по плодовитост, райониране по отдалеченост и дали има възможност държавната земя да е със защитен статут, т.е. да не може да се продава в определен период от време. Другият вариант е да се атакуват тези закони в европейския съд, с аргумента, че България е граница на ЕС и всяка собственост може да увреди сигурността. Ако турците купят земите покрай границата, не искам да си представям какво ще се случи...
В Турция има ограничение чужденци да купиват земя на 30 км по границата!
Те ще я разпродадат, после ще излезем от ЕС, и ще си я вземем обратно
Ей така като почнат да приказват за "българската земя", много ме е яд. Човек или има своя земя, или няма. Ако комуниистите не бяха стигнали до великото прозрение за национализацията, съвсем друго щеше да е... Никой не рови в последиците от национализацията и затритите хора около това и после грабежа след 89... Имам своя (наследствена) земя и никой да не ми приказва, че е "българска", моя си е и каквото реша с нея, това ще правя.
До J.B.I. Напълно си прав! Друго си е наши хора да товарят жените ни на ТИР-ове и да "уважават" свещената ни земя :)