Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България трябва да има план, за да усвои 15 млрд. евро от ЕС

Без добри проекти огромните средства могат да бъдат загубени

12 коментара
България трябва да има план, за да усвои 15 млрд. евро от ЕС

За да не изпусне поредния шанс, който ни предоставят историята и ЕС, България следва изцяло да смени парадигмата, пише Ивайло Калфин в статия за базираното в Брюксел издание Euractiv. Той е икономист, бил е вицепремиер в кабинета на Сергей Станишев и второто правителство на Бойко Борисов. Калфин беше и съветник на еврокомисаря по бюджета на ЕС Гюнтер Йотингер.

В сряда Европейската комисия предложи най-големия в историята си пакет от мерки за справяне с икономическите последствия от коронавируса. Освен бюджета за периода 2021-2027 и вече договорения пакет от 540 милиарда евро, централно място е отделено на фонда за възстановяване, наречен "ЕС следващо поколение", в размер на 750 милиарда евро.

Тази безпрецедентна сума се дава, за да компенсира различните възможности на страните членки за преодоляване на последствията от кризата и да ги предпази от задълбочаване на различията.

Така например до 20 май 2020 г. ЕК разреши страните членки за предоставят държавна помощ за икономиките си в размер на 2 трилиона евро. От тях половината са предоставени само от Германия. Това представлява 29% от БВП на страната. Следват Италия, Франция и Белгия, съответно с 17%, 13.4% и 11%.

От другата страна на скалата са страни като България, които са отделили по 2-3% от БВП. Логично е да се очаква, че тези, които отделиха повече средства за икономиките си в първите седмици на кризата, ще се стабилизират и ще излязат от нея много по-бързо. Другите - тези като България - ще имат много по-бавно и трудно възстановяване и ще изостанат още повече. Заради това ЕК предлага изоставащите да се подпомогнат с повече средства.

ЕК предлага България да получи 15 милиарда евро, а да участва във фонда с 3.3 милиарда. Така нетната сума, която ще получим извън предвиденото в европейския бюджет за следващите години, е 11.7 милиарда евро или около 23 милиарда лева. Това е над 19% от БВП на страната. Разпределени за 4 години, това означава по около 5% от БВП за година. Добавени към над 3-те % от БВП, които получаваме от бюджета на ЕС, това прави над 8% годишно допълнително за икономиката ни.

Добрите новини обаче вървят с ангажименти. За солидарността към нас трябва да се отплатим с резултати. След 4 години България трябва да бъде много по-близо да останалите от ЕС по отношение на производителност и доходи – елементите на т.нар. реална конвергенция. Нещо повече – ние трябва да се превърнем в модел за трансформация по отношение на Зеления договор за ограничаване на емисиите на въглероден двуокис и за цифровизация на икономиката.

Ще пропуснем ли поредния шанс, който ни предоставят историята и ЕС? Така, както пропуснахме последните 13 години членство, в които не се отлепихме от последното място и дори допуснахме тези преди нас да ни изпреварят още повече.

За да не се случи това, България следва изцяло да смени парадигмата. Целта не може да бъде да похарчим средствата от ЕС. Още повече, че ако това стане по досегашните канали, те ще увеличат неравенствата в страната и ще направят някои още по-богати.

Европейските пари са инструмент за постигане на много по-голяма цел – просперитет, солидарност в обществото, по-висок жизнен стандарт за всички.

На първо място България следва много бързо да изготви план за ускорено икономическо развитие. Това предполага много бърза цифровизация на икономиката. Държавната администрация трябва не да следва бизнеса, а да е водеща в това отношение. Най-късно до края на следващата година всички публични услуги и комуникацията между институциите и гражданите трябва да става по електронни канали.

Необходима ни е ясна програма за бърз преход към ниски емисии на въглероден двуокис от сгради, транспорт, индустрия. Този преход трябва да е съчетан с откриване на нови работни места и заетост, която е по-висока от днешната.

България трябва да излезе от капана на ниските доходи и премине на коловоз, в който икономиката се развива и осигурява високи доходи от труд.

Значителни нови инвестиции трябва да се насочат и към социалната сфера - в здравеопазването, образованието, социалните грижи, активното стареене. По този начин не само ще се увеличи икономическият капацитет, но и ще се постигне по-голяма кохерентност на обществото и по-висок жизнен стандарт.

Да се върнем отново на плана "ЕС следващо поколение". От предвидените 30 милиарда лева, може да се очаква България да получи 20 милиарда като грант и 10 милиарда - като заем при изгодни условия.

От общата сума 28 милиарда ще отидат за публични инвестиции и 2 милиарда лева – за подпомагане на частни инвестиции, които се очаква да бъдат на стойност минимум 3 милиарда лева.

Публичните инвестиции трябва да бъдат свързани основно с намаляването на въглеродните емисии, цифровизацията и укрепване на социалните системи. Страната ни ще трябва да поеме ангажимент за конкретно увеличаване на БВП (поне с 2% над сценария без фонд за възстановяване) и за трайни работни места – поне с 2% увеличаване на заетостта над сценария без фонд.

Значително предизвикателство ще бъде и усвояването на тези средства – равномерно за 4 години, като особено трудно ще бъде през първите 2 – до края на 2020 вече трябва да има готови проекти и сключени договори.

Много важно е да се подчертае и че мерките за икономическо възстановяване трябва значително да превишават европейските програми. В крайна сметка ние трябва да разчитаме основно на националния си бюджет, като европейските пари идват като допълнение.

И още едно важно уточнение. Чухме предложението на Европейската комисия. Дали то ще стане факт зависи от съгласието на страните членки и на Европейския парламент. Каквото и да се случи, България трябва да е готова със своя план за ускорено развитие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #12
    Отговор на коментар #11

    Аз също съм за ЕКОЛОГИЯТА(чисти възух, вода, природа и храни)Но не и за ГРЕТАнистите, които яхат тези нормални човешки стремления за извратените си "идеи" и за дране кожи от данъкоплатците. Какво ще спечели от това Планетата ни, ако една нейна част се обурудва с електрически коли, солар панели, вятърни мелници и други изгъзици, одирайки населението си за да живее "екологично", когато друга част от планетата трябва да ги произвежда в дим пушеци и отрови и деца да ровят земята за материали след като

  2. DG
    #11
    Отговор на коментар #3

    Екологични? И тези са едни идиоти.

  3. Real ''Mickey''
    #10
    Отговор на коментар #9

    Абе важното е мангизи да падат, та комуно-ченге-мутрите ни да се облажат и завършат акцията си. Колкото - толкова.

  4. [email protected]
    #9

    Само не знам медиите какво точно слушате и гледате,защото в три сайта виждам пари за България коренно различни едни от други.9,11.7 и 15 милиарда.Май карате наизуст?!

  5. Real ''Mickey''
    #8

    Охоо работа е ясна защо бяха "яростните мерки" от странана на комуно-ченге-мутрите ни. Да се съсипе първо народа и случайно появилите се бизнеси дето мътят водата на НАШИТЕ ХОРА. Да услужат на СВЕТОВНИЯ ШАРЛАТАНИАТ , за което пък като отплата, да получат от тях едни милиарди "да оправили икономиката":) , което за тях означава да субсидират НАШИТЕ ХОРА.....и шапка на тояга. Мисията изпълнена.

  6. [email protected]
    #7
    Отговор на коментар #6

    Калфин е от онези които знаят какво да говорят,и той беше министър на социалното министерство,при ГЕРБ-РБ-АБВ.Нямам спомен да е раздавал пари,както сега дава съвети.

  7. марин
    #6
    Отговор на коментар #2

    калфин е завършил МГИМО, за което всички вече знаят че е филиал на КГБ. така че я ясно за кого работи. Но в КГБ дават някакво лустро и умения! И в сравнение с ГЕРБавите мутри и калинки и БСПарските носталгици и също агенти на КГБ, но по тъпи - успява да изпъкне!

  8. Дядо ми Петър
    #5

    За да има план, "управляващите" трябва да имат нещо в главата си. А не само да мислят как да цунат повече помощи за приятелчетата си и за собствените си джобове, естествено.

  9. 1107a
    #4

    Всички знаем, КОЙ разпределя порциите в България. Той сам си се похвали преди 10 години, в прав текст. Да му е честито! https://www.youtube.com/watch?v=a6uZ5zHW8IA

  10. Лизи Гугуткова
    #3

    Европейската комисия ще изисква от компаниите да приемат екологични планове за получаване на помощ от ЕС

      Европейската комисия (ЕК) ще изисква европейските компании, които произвеждат значителни въглеродни и други емисии, да представят планове за екологична трансформация на бизнеса си, за да получат финансиране от фонда на ЕС за икономическо възстановяване след пандемията.
    Това съобщи първият заместник-ръководител на Европейската комисия Франс Тимерманс, изказвайки се в четвъртък на видео брифинг

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.