Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България удвоява регионите за геотермална енергия с пари от Плана за възстановяване

14 коментара
България удвоява регионите за геотермална енергия с пари от Плана за възстановяване

България ще удвои регионите, в които ще извършва проучвания за потенциала на геотермалните си находища със средства от Плана за възстановяване и развитие. От последната му версия, представена в петък, става ясно, че такива сондажи ще се правят в 6 района на страната, а не в три, както бе заложено във версията на плана от октомври 2021 г. Целта е да се развие българският ресурс на енергия, който може да допринесе за декарбонизацията на икономиката, обяви вицепремиерът Асен Василев.

За целта вече са проведени срещи с няколко компании, които са изграждали геотермални централи в съседна Турция през последните 4-5 години. Едната с мощност 350 мегавата, а другата - 300 мегавата. Самите компании са посочили, че геофизиката на Южна България е сходна с тази в Турция, където те оперират. Проблемът е, че българските сондажи са от 80-те години на миналия век и са доста плитки. Дълбочината им е между 800 и 1800 метра, докато в Турция са правени сондажи на дълбочина между 2000 и 3000 метра.

Със сигурност сондажи ще се правят и в Северна България. Още през миналото лято бе посочено, че четири села в Северна България - Дългоделци и Септемврийци от монтанските общини Якимово и Вълчедръм, Софрониево във врачанската община Мизия и ловешкото село Умаревци, са места, за които има данни, че разполагат с геотермален потенциал на дълбочина 4500 - 4800 м. В тях ще се извършат проучвателни сондажи от Техническия университет в София и Агенцията за устойчиво енергийно развитие.

"Около 3 млн. евро на мегават е самото изграждане на централата. А оперативните разходи са между 1 и 3 цента на киловатчас, т.е. между 15 и 40 лева на мегаватчас”, уточни Асен Василев в петък.

От думите на вицепремиера стана ясно, че България се готви освен да удвои районите за проучвания и да изгради две централи, работещи въз основа на геотермалната енергия. Едната - топлинна, другата - електрическа.

“Вероятно ще се концентрираме с партниране за геотермалната енергия с компании от Турция. След намирането на конкретните данни и при производство на електроенергия позитивите ще бъдат няколко. Първо, ако температурата позволява цената ще е доста по-атрактивна отколкото е в момента. И второто - ще доведе до сериозна децентрализация. Т.е. производството на електроенергия няма да е концентрирано в АЕЦ “Козлодуй” и в Маришкия басейн”, каза енергийният министър Николов.

Министърът посочи, че в момента заради тази концентрация преносът е доста сериозен към големите градове и води до сериозни загуби по трасето.

"Половината, ако се спести от това нещо, а то е възможно, означава, че все едно сме си построили един нов реактор в “Козлодуй". Такъв е мащабът”, добави той.

Батерии ще съхраняват енергията

Другият нов проект в Плана за възстановяване и устойчивост е за изграждане на батерии за съхранение на енергия. Mediapool вече описа детайли около замисъла на проекта. Капацитетът на зареждане на батериите се планира да достига общо до 6000 мегаватчаса. Вицепремиерът Асен Василев направи сравнение със съществуващи в момента мощности и посочи, че това дефакто е България да разполага с още един ПАВЕЦ.

"Поради концентрацията на производството на ток в АЕЦ “Козлодуй” и в Маришкия басейн, България има възможност да изнася огромно количество електроенергия, което не е най-ефективния метод, нито за индустрията, нито за нас като производство”, каза министър Николов по време на публичното обсъждане в петък. Той посочи, че вместо да се изнася тази енергия може да се съхранява и да се използва, когато има необходимост от нея.

“Ако се справим с този проект, цената на електроенергията в България ще е значително по-ниска от всички регионални пазари и на първо място в ЕС. България ще стане единственият пазар, който си балансира изцяло произведената енергия в зелено, като включвам и АЕЦ “Козлодуй”, каза още Николов.

Той добави, че в района на Стара Загора през фонда за Справедлив преход ще се изгради и завод за батерии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #14

    Преди да бъдат предложени тези проекти в Плана за възстановяване, трябва да минат през екологична оценка. Сега минералните извори се използват за минерална вода, която не е достатъчно топла, за да служи за отопление. Всяка една сонда може да промени екосистемата, ако не се вземат мненията на експертите. Не бива да се прибързва и да се правят масови експерименти.

  2. Горскио
    #13

    24 часа по 788MW прави 18.9МВЧ - това е планираният помпен капацитет на Павец Чаира. Т.е. Асен лъже дебело, че милиардите, планирани за закупуване на литиеви батерии ще изградят капацитет, равен на втора ПАВЕЦ. 6МВЧ са 1/3 от планирания капацитет на Павец Чаира. И вместо да довършат Чаира, синковците от Харвард искат да изхарчат милиарди за покупка на батерии с максимална годност 5-10 години. https://bg.wikipedia.org/wiki/ПАВЕЦ_„Чаира“

  3. Горскио
    #12

    И пак за неизползвания капацитет на недовършения ПАВЕЦ Чаира, който корумпираните Киро и Асен вместо да довършат, са решили да заместят с купешки батерии:


    "Среднодневната работа на ПАВЕЦ „Чаира“ е ограничена от обема на долния изравнител яз. Чаира. Текущият му обем позволява непрекъсната работа от 8.5 часа в генераторен режим и 11 часа в помпен режим. За да се увеличат оперативните възможности на ПАВЕЦ „Чаира“ е необходимо да се увеличи капацитетът на долния изравнител. За тази цел е планирано

  4. Горскио
    #11

    И пак за тези батерии и как щели да дадат още един ПАВЕЦ на България: Да припомним, че в момента Павец Чеира работи с половината от проектният си капацитет, по простата причина, че е започнат, но недовършен - замразен от 2008 г. та досега. Вместо да използваме евтината хидроенергия, която е естествено богатство на България, корумпираните Киро и Асен са се приготвили да дадат стотици милиони, ако не и милиарди за прескъпи батерии, чиито живот е от 5 до 10 години.

  5. Александър Борисов
    #10

    Koгато говорим за диверсифициране на източниците на енергия,винаги трябва да се допитваме до основният доставчик на енергия, Русия.Тя знае най-добре,от какво се нуждаем,и е готова да ни снабдява, до изчезването й от лицето на земята.Какви ли не руски газопроводи ни кръстосват земята,а ние ще се ровим за геотермални източници! Българска работа!

  6. variomatic
    #9

    6000 мегаватчаса батериен масив няма дори може би ако се съберат всички съществуващи по света. По-добре да се мисли за разработване на ПАВЕЦ мощности, а не да се залага на батерии, дето не се знае дали ще издържат повече от 1000 цикъла.

  7. olele
    #8

    в гърция на 1км от Златоград излиза гореща вода, има руднци, и до сега не се направи геотермална централа, искат да карат топла вода за балнеотуризъм,което е невъзможно, а можеше отдавна да са направи геотермална централа

  8. Kiril Kovatchev
    #7

    Турция е доста по-напред в дивесификацията на производството на електроенергия. Добра идея е да се поучим от опита на съседите.

  9. Ivo09
    #6

    Питам се, защо държавата не подготви някакви стандартни проекти и с "лека" помощ да насърчи хора, които поне живеят в къщи да се отопляват с термопомпи. Няма лошо и ПиВи панели върху покривите, пак с едно рамо, поне 30-50%. Доста хора зимата се отопляват на климатици, дори и по селата(нещо палетите взеха много да поскъпват). Дори трябва да се направят проекти и покривното пространство на панелните блокове да се усвои, като произведената енергия се изважда от консумацията на целия блок и се плаща сумата над произведеното. Със сигурност сметките на хората ще намалеят.

  10. Ivo09
    #5

    Доста амбициозно звучи. Дано да стане! И аз съм лаик, но виждам, по малкото си дворче със сонда на 25 м, че дебита намалява и ще съм принуден, специалисти ме посъветваха, да бия 2-ра на 40м(за едната зелена тревичка и малко цветна флора за жената). Явно настъпват промени в природата(ще има пресъхнали райони) и ще се задълбочават...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.