Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България вкарала Турция в играта за руските тръбопроводи

11 коментара

Българският отказ от петролопровода "Бургас-Александруполис" вкарал Турция в играта за руските тръби и сега се обмисля балкански нефтопровод, който да стига до гръцкото пристанище Александуполис по заобиколен маршрут, пише гръцкото издание "Пондики", цитирано от БТА в понеделник.

Заради казаното "не" на петролопровода "Бургас-Александруполис" от българите, руснаците проучват възможността да пуснат в играта .... турците и да създадат нов енергиен коридор, който да заобикаля Босфора, посочва изданието. Според него става въпрос за проект за петролопровод от Къйъкьой (на Черно море в европейската част на Турция) до Сарос (турското крайбрежие на Егейско море).

Вестникът припомня, че на 28 май едно от най-известните лица на руския политически и икономически живот Валентина Матвиенко, която е от приближените на руския президент Владимир Путин, беше на визита в София като председател на руския Съвет на федерацията (горната камара на парламента на Руската федерация). Пред руски журналисти тогава тя разкрила, че от известно време руската държавна компания "Транснефт", която управлява консорциума за "Бургас-Александруполис", "обсъжда различни планове за "излизане" (на петролопровода) в Александруполис, заобикаляйки България и преминавайки през Турция".

Изданието цитира и запознати, според които Турция от самото начало е искала да има връзка с Бургас-Александруполис, тъй като е знаела стратегическото значение и особено положителните финансови данни на съоръжението.

Промяната на трасето на тръбопровода в източната част го прави още по-интересен от финансова гледна точка, тъй като дължината му се скъсява заради възможността да премине през равнинни местности, избягвайки планински територии, които създават технически проблеми, допълва "Пондики". Според него турското присъствие в един балкански петролопровод с различен път, но със същата крайна точка може да допринесе за увеличаване на броя на страните, които ще проявят интерес за участие.

Известно е, че въпреки някои проблеми, Турция има много добри връзки с повечето бивши съветски републики в Централна Азия. Повечето от тях разполагат със залежи и в една или друга степен имат амбиции да изнасят количества "черно злато" и природен газ. Най-важният пример е този с Казахстан, който в миналото прояви интерес към изкупуването на дял в международния консорциум, който ще строи "Бургас-Александруполис", пише още вестникът.

Той посочва, че за Гърция развоят на събитията прилича на притчата с тоягата и моркова!

"От една страна с това предложение се създават предпоставки за деблокиране на един проект с национално значение, който ще даде решение на проблема с доставките на суров петрол. От друга страна обаче за пореден път приятелите от Турция се мотаят в краката ни. Приближава моментът на пълна зависимост по отношение на вноса на енергийни суровини от източните ни съседи, тъй като те поставят под контрол всички тръбопроводи, които ще преминават в региона!", заключава гръцкото издание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Дали ни харесва или не Русия си има свои интереси. Ако ние можем да използваме за наша изгода техния интерес - добре. В противен случай ни заобикалят. Да си спомним подиграв- ките на нашите политици към "Син поток". Така че сигурно и сега ще се договорят с турците, както винаги през послед- ните 90 години - ерата на Ататюрк.

  2. Анонимен
    #10

    "Империята няма приятели, още по-малко братушки. Каквото те правят е да използват по-малките народи за собствена изгода." Можеш ли да ми посочиш друга по-различна империя? Мисля, че предимството на интереса над постоянството в приятелството го е формулирал Дизраели (доказан българомразец и масон). Другото е много по-опасно. Ние граничим с една възраждаща се империя, а още Бжезински е предвидил , че Руската империя не може да се възроди без присъединяването на Украина.За съжаление нямаме политици от калибъра на Тито , да се възползваме от неизбежните противоречия между старите и нови играчи на Балканите.

  3. Анонимен
    #9

    Империята няма приятели, още по-малко братушки. Каквото те правят е да използват по-малките народи за собствена изгода, Мафиа

  4. Анонимен
    #8

    Ха-ха.. Верваме,верваме... Русия била вкарала Турция в играта. Айде стига бе.Че Турция с транзитните такси на Босфора и Дръндарелите отдавна,ама много отдавна е в играта. По-точно,разказва играта на руските нефтени монополи. И точно заради тези такси на Босфора,Русия се напъва да строи петролопроводи. Нали не мислите,че Турция сама ще заколи кокошката със златните яйца,заради руския интерес,като влезе в руския петролопровод. То и на руснаците не им се вярва,ама пускат партенки за пред публиката.

  5. Анонимен
    #7

    Да вървят оттатък Черно море. Тук цените на руските горива са златни за българския джоб. За тях конкуренцията на пазара е празна дума.

  6. Анонимен
    #6

    Не знам колко е финансово рентабилен проекта, защото България щеше да получава по около 25-30 млн. на година, а да губи оборот от туризъм по Черноморието за 4 млрд. годишно, ако стане разлив.

  7. Анонимен
    #5

    Руснаците си играят игрички с цел да прецакат туземните народи. Империята няма приятели, още по-малко братушки. Каквото те правят е да използват по-малките народи за собствена изгода. Няма и никога не е имало никакви братушки, всичко са хладнокръвни сметки. Друг е въпроса че срещу определена сума рубли ще си намерят клакьори във всяка туземна държава които да ги наричат братушки.

  8. Анонимен
    #4

    На българите нефтопровод не е нужен. Ние нямаме проблем с доставките на суров нефт. Ние имаме проблем с цената на нифта. Гърцине като имат проблем за си го оправят сами. Ние искахме от тях да строим заедно терминал за природен газ, което не е свързано с екологичен риск но хитрите гурци, подобно на подхода на турците с "Набуко" не се съгласиха. В тази връзка само кретин може да очаква, че България ще се хване да строи нефтопровод още пивиче, че това крие значителен екологичен риск! Едно нещо трабва да запомнат българите и това е кой подписа на руснаците договор, че сега пращаме грешни пари да го развалим. Това са Червените Пуйки и най вече агент Гоце! Срам и позор за тях!!!

  9. Анонимен
    #3

    gerb dokaza che nema NIKAKVO GEOPOLITICHESKO vijdane ,ili che e izcelo podchineno na tolkova chujdi interesi.jalko,che BURGAZLII se okazaha tolkova slabogramotni geopoliticheski. tuk vina imat i antipatriotichnite "ekolozi" i masonite ot skat.

  10. Анонимен
    #2

    NORAD:

    дрън-дрън
    геостратегическия смисъл на Бургас-Алексансдропулис(а и на всеки друг енергиен коридор покраи Босфора) е Русия да стане НЕЗАВИСИМА от Турция! единтвения начин и път да стане това е през България или през Румъния; иначе при потенциална криза - Турция като нищо ще спре Босфора и ще врътне кранчето на какъвто и да да тръбопровод - и Русия остава на сухо...

    Българсият интерес е да позволим на Русия да се възползва от Българска териотория САМО срещу ГОЛЕМИ отстъпки и КОМПЕНСАЦИИ от

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.