Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България внесла 44% повече руски газ спрямо 2020 г.

9 коментара
България внесла 44% повече руски газ спрямо 2020 г.

Доставките на "Газпром" за България от началото на 2021 г. до края на ноември са нараснали с 44 процента спрямо същия период на миналата година, отчете руският газов монополист в сряда.

Най-голямо увеличение на газовите доставки концернът отчита към Румъния – с 221.8%, към Сърбия – с 85.8 на сто, и Турция – 83.7 процента. Значително повишаване на обемите има и към Словения – с 53.9%, както и към България – с 43.8 процента. В Италия е транспортиран с 19.5 на сто повече природен газ, в Германия – 16.8%, в Гърция – 12.2 на сто, във Финландия – с 9.1 процента, и в Полша – със 7.5 на сто.

Като цяло "Газпром" от началото на 2021 г., по предварителни данни е изнесъл с 6.6 процента или с 10.6 млрд. куб. м повече газ, а добивът е увеличен с 14.7 на сто или с 60 млрд. куб. м. Над 30 млрд. куб. м в повече са отишли за вътрешния пазар, сочат данните на концерна

Към страните, където "Газпром" вече е изнесъл повече газ, отколкото през цялата 2020 г., са се прибавили и Швейцария, Северна Македония, Босна и Херцеговина, отбелязва се в съобщението на компанията.

Продължава увеличаването на доставките и за Китай по газопровода "Силата ни Сибир" и от 2 ноември ежедневните заявки са с една трета повече от договорените количества.

В същото време продължава кризата с газовите цени и явния недостиг на суровината на европейския пазар. През ноември от европейските газохранилища е взето рекордно количество суровина. От тях са изпразнени 11.68 млрд. куб. м през миналия месец, което е второто най-голяма количество за този месец на годината откакто това се следи от 2011 г., сочат данните на Gas Infrastructure Europe. През ноември 2016 г. са били изпомпани 11.78 млрд. куб. м

Така обемът на активния газ в европейските подземни хранилища към 29 ноември е намалял до 68.05% и е около 73.46 млрд. куб. м.

"Газпром" твръди, че продължава да зарежда със собствен газ пет европейски подземни хранилища.

Според директора по инвестициите в "Саксо Банк" Стин Якобсен тази зима цените на нефта и газа може да достигнат нови пикови стойности и световната енергийна криза да достигне върха си.

"Няма да се учудя, ако видим цени на петрола над 100 долара за барел още в първото тримесечие на 2022 г.", коментира той, но очаква през следващата година кризата да приключи.

"Не съм метеоролог, но дългосрочните прогнози са за застудяване и при тези ниски газови запаси, студено време и сегашните цени, накъде могат да вървят те? Само още нагоре, естествено", посочва Якобсен, цитиран от руската агенция ТАСС.

От "Газпром" също не очакват намаление на цените на газа в Европа в скоро време, но задържане на стойността в диапазона на 1000 долара за 1000 куб. м няма де е устойчиво.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #9

    Всяка радост на Газпром,е стрела в сърцето на всеки българин ! /Преобърнах, казаното някога за България от един виден имперски руски политик/.

  2. Stefan
    #8
    Отговор на коментар #3

    Най-големите под-логи на Путин и газпром са урсулите от ЕК, тъй като те работят за затваряне на европейските ТЕЦ и дори АЕЦ и така гарантират повишаването на търсенето на руски газ. Но няма да отидат в затвора за това предателство, за съжаление. Зелените наркомани в ЕС са твърде много.

  3. Stefan
    #7
    Отговор на коментар #5

    Смешко, неграмотен си по тема енергетика. Веи е най-скъпият и най-ненадеждният ток, който съществува и така е за поне още 30 години. На Веи се изкупува до стотинка, а в същото време се спират въглищните щентрали заьдаьсе купи от ВЕИ. Когато няма веи - палят въглищата. Ако работят паралелно, или ако веи плащат за списанията на тецовете - веи ще лъсне като най-скъп. Сега цялото ценообразуване е изкуствено.

  4. Илиев Пешо
    #6
    Отговор на коментар #5

    За ВЕИ-та - ако е толкова евтин, защо ЕС натиска държавите да наливат пари в него (т.е. да субсидират)? Изкупната цена на тока от ВЕИ-та се определя от ДКЕВР все още в пъти по-висока от АЕЦ, че и още и от ТЕЦ. Друго - южна Австралия е един пример какво се случва когато прекалят с ВЕИ, защото на ВЕИ им трябват заместващи мощности или акумулатори. Какво става с акумулаторите - освен, че са скъпи и Тесла не може да достави нормални за големи мощности (https://www.reuters.com/business/energy/australia-sues-neoen-lack-power-its-tesla-battery-reserve-2021-09-23/)

  5. Десен бесен
    #5
    Отговор на коментар #4

    Американския газ отиде за Азия, където им е по-изгодно да продават. Трябва веднага да се освободят хората и инвеститорите да строят и инвестират във ВЕИ, които от най-скъпият ток преди, сега предлагат най-евтиният.

  6. Илиев Пешо
    #4

    "изкуствено създаден от кремъл газов дефицит." Предните години Газпром доставяше около 35-40% от газа за Европа, тази година надвиши 50%. Писачите "кремъл е виновен", я да обяснят, как след като Газпром увеличава износа за ЕС спрямо предните години, пак Газпром е виновен за дефицита? Къде са другите доставчици на газ за ЕС? Накратко (особено "гений") къде е евтиният американски шистов газ, с който САЩ обещаваха да залеят ЕС? Защо САЩ са въвели негласна газова блокада на ЕС, като са намалили доставките спрямо и предната година то там, че Газпром е по-напред в доставките и на втечнен газ за ЕС?

  7. Гений
    #3

    Най-ясно уродливата българофобска същност на троловете-родоотстъпници лъсва под статиите, посветени на руските газови интереси. Ако си спазят разделението на труда, тук след малко ще цъфне айсиктир (илиевпешо отговаря за НАТО)

  8. Мони Монев Тиранофоб
    #2

    От 2022 все ПО-МАЛКО РУСКИ ЗАМЪРСЕН РУСКИ ГАЗ... МАЕ: Световният капацитет от ВЕИ през 2026 г. ще нарасне с над 60 % в сравнение с нивото от 2020 г

  9. Новичок
    #1

    Увеличен руски износ, сега изкуствено създаден от кремъл газов дефицит. Енергийната война на лилипута срещу цивилизования свят продължава. Само през 2021 газта у нас поскъпна 5 пъти. Пет! След като с 3 милиарда наши народни данъци се построи газопровод до любимата на путен сърбия! Е как няма сърбите да се превъоръжават усилено? Подкокоросвани от кремълските ненормалници, като нищо ще направят провокация срещу Косово, Босна или дори България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.