Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България води класацията в ЕС за непрозрачни лобистки практики

2 коментара
България води класацията в ЕС за непрозрачни лобистки практики

България регистрира най-ниско ниво на прозрачност в лобистката дейност сред 19 от страните-членки на ЕС, подложени на изследване по темата от Асоциация "Прозрачност без граници", огласено в сряда. В него са били включени и Европейската комисия, Европейският парламент и Съветът на ЕС.

Основният извод на авторите на доклада е, че само две от изследваните страни – Словения и Литва, са изпълнили поне половината от изискванията, които според организацията, бореща се с корупцията, са необходими за защита на обществото от прокарването на сенчести интереси.

Индексът от максимално 100 процентни единици се формира по три направления – прозрачност, почтеност и равен достъп до информация.Средният резултат на 19-те държави е 31%. Големи икономики като Германия, Италия и Испания, както и Португалия са с по-малко от 25%, а Унгария и Кипър са на дъното с едва 14%, сочи докладът на "Прозрачност без граници".

България събира общ резултат от 25%, което представлява под средните 31% за региона и може да бъде разчетен като лошо представяне. Особено тревожен е фактът, че страната получава много ниска оценка по показателя прозрачност на лобистката дейност – едва 13%. Средната стойност за региона по този показател е 26%.

Този резултат се дължи на липсата на уредба на лобистката дейност в българското законодателство. Така лобирането в България остава до голяма степен нерегулирано. В същото време съществена част от влиянието, оказвано от различни групови интереси, протича при закрити врати и остава извън обсега на публичния контрол, отбелязват авторите на доклада.

Според констатациите в него целият ЕС спешно се нуждае от реформа в тази област. От 19-те изследвани страни-членки, едва 6 са въвели някаква форма на регламентация на лобистката дейност. Налице е практически безпрепятствено влияние на бизнес интересите върху ежедневния живот на европейците. Някаква форма на правна регламентация на лобирането имат само Австрия, Франция, Ирландия, Литва, Полша, Словения и Великобритания.

Институциите в Брюксел, където всъщност се води значителна част от лобистката дейност в ЕС, също събират тревожен резултат от 36%. Европейската комисия се представя добре, защото преминава прага от 50%, но европарламентът е с 37%, а Съветът на ЕС – с едва 19%.

"Макар лобирането да е интегрална част от всяка здрава демокрация, непрекъснатите скандали из цяла Европа само демонстрират, че без ясни и приложими правила и регулации ограничени кръгове с повече пари и контакти могат да доминират взимането на решения", предупреждават от "Прозрачност без граници".

Според препоръките на организацията страните-членки на ЕС и европейските институции трябва да приемат ефективна регулация на лобирането, която да обхваща широк кръг от лица и групи, които влияят пряко или косвено върху политическите решения и законодателството.

"В противен случай липсата на контрол върху лобирането заплашва да подкопае устоите на демокрацията в региона", подчертава в заключение заместник-председателят на българския клон на "Прозрачност без граници" Елена Панфилова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. silverkey
    #2

    .....внесеният през януари 2015г. законопроект за изменение на Закона за адвокатурата....потресаващо нагъл пример ...за българските лобистки практики !...е,няма такава държава...!

  2. анита хегерланд
    #1

    У нас лобирането е свързано с издръжката на политическите партии. Те не са заинтересовани да открият своите източници. Корупцията е свързана с властта по места и на ключови постове. Тъй като местните властници имат политическо влияние и определят икономическите параметри на "подопечените си", никой закон няма да преустанови тази дейност. Трябва да се създадат "контролни органи на властта", които да са граждански организации на доброволен принцип. Техните сигнали трябва да се взимат като приоритет от съдебните органи. Защото кой сега носи материална отговорност в тази държава?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.