Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България все още не може да се справи с огромното количество излишни боеприпаси

4 коментара
Сн. БГНЕС

България все още не може да се справи с огромното количество излишни боеприпаси, които военните освобождават всяка година. В последните години Министерството на отбраната се опитва да продаде колкото се може повече от тях с различен успех, а средствата за утилизацията им (унищожаването им) са по-малко.

Проблемът привлече общественото внимание след взривовете в поделението край Челопечене, които разтресоха цяла София през юли 2008 година, но продължава да е актуален.

Към момента МО съхранява общо около 13 642 тона излишни боеприпаси.

От тях 4430 тона може да бъдат продадени, а 9212 тона трябва да бъдат утилизирани, показват данни на военното министерство, получени от Mediapool съгласно Закона за достъп до информация.

Тази година са продадени излишни боеприпаси за около 3 млн. лева, което бледнее на фона на данните за миналата година – продадени 2500 тона за близо 13 млн. лева.

През последните 2 години обаче не са утилизирани излишни боеприпаси.

До края на тази година все пак трябва да бъде сключен договор за утилизацията на 203 тона.

В същото време тази година е започнало унищожаването на 872 тона касетъчни боеприпаси, като средствата за това са осигурени от САЩ.

През последните 5 години се натрупват средногодишно по около 4000 тона нови излишни боепрпаси, което показва, че ако МО се движи с подобни темпове, проблемът ще става по-сериозен с годините.

Положението за следващата година остава неясно. От МО припомнят, че средствата за издръжка и капиталови разходи ще бъдат намалени, но въпреки това планират да заделят средства за утилизация, но не уточняват в какъв размер.

Приоритет ще бъде продажбата на боеприпаси.

Добрата новина е, че от МО твърди, че към момента няма натрупани токсични химикали.

Преди няколко години и този проблем се бе изострил.

От 2012 година насам МО съобщава, че излишните боеприпаси се движат около 13 000 тона, но се е стигало и до разминаване в представяните данни.

Боеприпасите се съхраняват в складови бази, чиято поддръжка и охрана генерира милиони всяка година.

През последните години се стигна до много инциденти в частни заводи, които работят с преработването на стари боеприпаси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 17:41 на 11 февруари 2021 от автора.
    #4
  2. olele
    #3
    Отговор на коментар #2

    е па оти САЩ не им продават нали.. хоххо...а беги бе

  3. QMTIKVA
    #2

    Е от кога спряхме да продаваме на Ислямска държава? От кога спряхме да продаваме на всевъзможни африкански диктатори и на техните противници? България прави добри пари от снабдяването на маймуни с оръжие.

  4. Практик от София
    #1

    Банкянският феномен и агент Иван са царе по затлачването на проблеми и успешни саботьори на решаването им. Едно кремълско потупване по рамото за поредната антинародно действие/бездействие, и доказаните майцепродавци светват от радост и гордост като коледни елхи...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.