Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България все повече изостава от Европа и е преминала на две скорости

Най-много европейски средства са се излели в Габрово, а най-малко в София и Стара Загора

32 коментара
България все повече изостава от Европа и е преминала на две скорости

България все повече изостава от Европейския съюз и е преминала на две скорости на развитие – София и провинцията. Този извод се налага от представения годишен доклад на парламентарната комисия по еврофондовете (КЕВКЕФ).

 

Страната ни не изпълнява заложените индикатори в Националната стратегическа референтна рамка (НСРР), като отклоненията са значителни, посочи председателят на комисията Моника Панайотова. НСРР е основният документ за постигане на стратегически цели за страната с помощта на еврофондовете като намаляване на бедността, безработицата, регионалните различия, инфраструктура и производителност на труда.

 

Най-трагично е положението по линията на бедността. Тя не само не намалява, но и расте като за миналата година е достигнала 24.2%.  По този показател сме последни в ЕС,   отчете преди ден Евростат  . В същото време през 2006 г. този показател е бил 18.4%, като сме поели ангажимент през 2013 г. да достигнем 13%, е посочено в доклада на КЕВКЕФ.

 

Няма да може да изпълним и един от най-важните индикатори - процент на БВП на глава от населението от средното за ЕС. През 2013 г. той би трябвало да бъде 51.2%, но в момента сме на 45%.

 

Нивото на безработицата също расте, като обещанието за 2013 г. е било тя да бъде 7%, а за тази година достигнахме 12.5%.

 

Значителните отклонения на някои от индикаторите в НСРР се дължат на акумулираното забавяне на усвояването на еврофондовете в началото на програмния период, нереалистично залагане на някои от параметрите и икономическата и финансова криза, посочи Моника Панайотова.

 

София и провинцията

 

Вместо да намалява, пропастта между регионите продължава да расте, става ясно още от доклада на КЕВКЕФ.

 

Повече от два пъти е по-висок БВП на човек в София спрямо следващия го Варна и близо пет пъти от най-бедната област Силистра. В столицата на човек се падат съответно 11 000 евро през 2011 г. срещу 5000 евро във Варна и малко над 2300 евро в Силистра.

 

Другите “богати” области у нас са Софийска - с 4900 евро и Стара Загора - с 4700 евро. На другия полюс са Силистра, Видин и Разград – по около 2500 евро.

 

Област Габрово, откъдето е и министърът по еврофондовете Томислав Дончев, е получила най-много средства по линия на еврофондовете на човек от населението - близо 310 евро през 2011 г., сочи доклада на КЕВКЕФ. Според него най-малко са отишли в столицата (20 евро) и Стара Загора (42 евро). При данните за София трябва да се отчита обаче и фактът, че столицата изпълнява не само регионални, а и национални функции и съсредоточава в себе си несъизмеримо повече жители, както и значително по-голям БВП спрямо останалите области, е посочено в доклада.

 

Най-висок дял на еврофондове в областен БВП се регистрира в Перник и Ловеч – по 9 % и Габрово – 8.3 % за 2011 г. Най-нисък е съответно в София - 0,2 %, Стара Загора – 0.9 % и Русе – 1.2 %.

 

Данните показват, че мнозинството общини продължават да разчитат основно на трансферите от правителството. За това КЕВКЕФ препоръчва създаване на центрове на икономически растеж на регионален принцип. Това е важна предпоставка за преодоляване на прекалената зависимост на общините от директните държавни субсидии, посочи Моника Панайотова.

 

От друга страна на София и Стара Загора, които имат едни от най-високите стойности на БВП на човек, се падат най-малко пари от еврофондовете и обратно области с едни от най-ниските БВП на глава от населението като Габрово, Враца, Ловеч и Перник са сред отличниците в усвояването на еврофондовете. Това показва, че с тяхна помощ може да се постигне по-голям растеж за по-бедните региони.

 

Въпреки, че безработицата продължава да е сериозно предизвикателство в условията на влошената преди всичко външна икономическа среда, редица области успяват да минимизират негативните ефекти от кризата. Например в Благоевград, Велико Търново, Враца, Кърджали, Перник, Търговище, Шумен и Ямбол се наблюдава тенденция за повишаване на заетостта, въпреки че в нито една от тях не е достигнато равнището от 2009 г. Това е обнадеждаващо, защото обхваща близо една трета от страната, смята Моника Панайотова.

 

Макар представените данни да говорят друго, в “заключение КЕВКЕФ подчертава, че финансирането по линия на седемте оперативни програми е фактор от съществено значение за намаляването на вътрешно регионалните и междурегионалните различия в икономическото развитие, както и за постепенното догонване на средноевропейските икономически показатели”.

 

Няма да успеем да изпълним заложените индикатори през 2013 г., доближаването ни до средното ниво на ЕС остава мираж, а пропастта между регионите расте, обобщи Димчо Михалевски от БСП.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #32

    Бавната скорост на движение/икономическо,социално,културно и обществено-политическо развитие/ но Видинския регион е довело до негативни необратими процеси в отношенията между местното население в т.ч.и в администрацията.Мисленето,манталитета и действията на това население е деградирало до такава степен,че каквото и да се наппави сега,включително и инвестиции нещата не могот да се променят.

  2. Анонимен
    #31

    №7 и №2 28% БВП/ж спрямо 100% ЕС 27 сме имали през 2000г. и през 1996. През 2006г е 38%. Една гатанка и за двама Ви. Открийте и се обадете да ни кажете от кой документ е следния текст: „Прогресивно развитие за достигане нивата на доходи на гражданите до средноевропейските в края на този управленски мандат“

  3. Анонимен
    #30

    Гергьовец Е разбира се - за да не останем по-назад от европейците, и ние минаваме на две скорости. Въпросът е Дянков в коя страна живее?

  4. Анонимен
    #29

    А тия в момента не крадат ли?Мисля, че задминаха Станишев!

  5. Анонимен
    #28

    Като дойде на власт Сер Гей Дмитриевич Станишкин на такава крадлива скорост ще върви всичко, че всички в купом щъ ни оправят изотзадзе и изведнъж!

  6. Анонимен
    #27

    Това с двете скорости- за София и провинцията е повече от 60 гдини. Още от времето на Тодор Живков си го знаем столицата и страната. Нищо ново ....

  7. Анонимен
    #26

    КАКВО ЗА ВАРНА...-ДЪЛБОКА ПРОВИНЦИЯ С РАЗБИТИ УЛИЦИ,ЛИПСА НА ПАРКИНГИ ,3 МОЛА ОТ КОИТО 2 НАПЪЛНО ФАЛИРАЛИ И ТРЕТИ ПОД ВЪПРОС ЗАРАДИ СТРОИТЕЛНА ПИРАМИДА,САМО СЕЗОННА ЗАЕТОСТ КАТО КАМЕРИЕРКИ И ГОТВАЧИ,ВЪОБЩЕ ГОЛЯМ ПРОСПЕРИТЕТ

  8. Анонимен
    #25

    Какво чудесно име - "КЕВКЕФ". Вероятно е голям (и добре платен) двоен кеф да си член на тази комисия.

  9. Анонимен
    #24

    В годишен доклад на парламентарната комисия по еврофондовете (КЕВКЕФ) е допусната грешка. Така например Правец е със скорост на развитие далече над средната за Европа! Нещо повече, ако изчислите държавната субсидия за общината на броя на нейните жители (относителна държавна субсидия за община на жител) ще видите, че Правешката община през последните десетина години или е на първо място в България или е на някое от първите места! По този показател (който може да е и индикатор за корупция, ако няма друго обяснение - напр. финансиране на изоставали региони)община Правец в пъти е по добре от съседните общини!

  10. Анонимен
    #23

    Интересно ГЕРБ като спечели изборите догодина ( дори да не е с абсолютно мнозизнство няма да има как да ги заобиколиш по пътя за власта) то тая пасмина дето вие на умряло по форумите ( тя е малка но много гласовита пасмина) дъл няма да се осефери че ако трябва да я кара така още 4 години я сърдечен удар ще си докара я жлъчка ше спука ... и дано и Костав да не влезе в парламента ( като остане без патерицата - синя коалиция) та да спрем да говорим и за него ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.