България загуби от Франция с 1:4 световната квалификация по футбол

4 коментара

Добро начало и тъжен край – така завърши втората квалификационна среща за българския национален отбор по футбол за Мондиал 2018 в Русия.

На "Стад дьо Франс" в Париж трикольорите записаха тежко поражение от Франция с 1:4.

България успя да изненада "петлите" с ранен гол на Михаил Александров от дузпа в 6-ата минута. След това обаче финалистът на последното Европейско първенство доминираше на терена, а разликата в класите на двата отбора беше огромна.

Французите се възползваха от грешките в българската отбрана и още на почивката поведоха с 3:1 след точни попадения на Кевин Гамейро (23), Димитри Пайе (26) и Антоан Гризман (38). След подновяването на играта в 58-ата Гамейро прониза за четвърти път мрежата зад Владислав Стоянов за радост на близо 70 000 зрители по трибуните.

Това е първо поражение за "лъвовете", които досега водеха в групата след победата с 4:3 над Люксембург в София.

За този двубой новият старши треньор Петър Хубчев направи няколко промени в стартовата 11-ка в сравнение с тази, която започна при домакинството на Люксембург.

Като двойка централни защитници играха Александър Александров и Димитър Пиргов от "Левски" за сметка на Иван Иванов и Божидар Чорбаджийски.

Георги Костадинов беше поставен в центъра на терена, а Антон Недялков отстъпи мястото си на левия бек Живко Миланов.

Двубоят

България започна добре срещата и шокираха Франция още в 6-ата минута, когато Михаил Александров реализира отсъдената дузпа. Тя беше за нарушението на Саня срещу Георги Миланов. Футболистът на ЦСКА (Москва) получи извеждащ пас по лявото крило, напредна мощно, развинти защитника на французите, който го фаулира и италианският рефер Лука Банти посочи бялата точка.

Три минути по-късно Франция отговори с опасно положение на Гамейро, но Димитър Пиргов успя да  блокира шута на нападателя.

Последва силен натиск на домакините. Българите се бранеха добре до 23-ата минута, в която  Бакари Саня получи извеждащ пас по дясното крило и центрира към Кевин Гамейро, а той вкара с глава в долния десен ъгъл на Владо Стоянов.

Три минути по-късно Димитрий Пайе центрира почти от тъчлинията и изненадващо топката влетя в мрежата на България за втори път.

В 38-ата минута резултатът вече стана 3:1 за Франция след грешка на Димитър Пиргов. Българският бранител сбърка и подаде топката на Антоан Гризман, а французинът с шут по земята вкара в долния ляв ъгъл на Стоянов.

Веднага след почивката домакините бяха близо и до четвърто попадение, когато Пайе центрира към Кошчелни и той стреля с глава, но за наш късмет топката беше аут.

Сериозният натиск на французите даде за пореден път резултат в 59-ата минута, когато отлична комбинация Пайе-Гризман завърши с подаване на втория към съотборника му в Атлетико (Мадрид) Кевин Гамейро. Той изпревари Миланов и от 5 метра разстреля Стоянов за разгромната победа с 4:1.

Така световният шампион от 1998 г. Дидие Дешан, който е старши треньор на Франция,  взе реванш от българския наставник Петър Хубчев. Двамата бяха на терена на “Парк де Пренс” в историческата за родния футбол нощ на 17 ноември 1993 г., която донесе класиране на националния отбор на световното първенство в САЩ, където завършиха четвърти на планетата.

Следващият двубой на българите е гостуване срещу неудобния за нас съперник  Швеция в понеделник. Скандинавският тим победи Люксембург с 1:0.

Петър Хубчев: Не видях желание за себераздаване

Новият наставник на националния отбор Петър Хубчев не остана доволен от играта срещу Франция.

"В много малка степен видях желанието, което искам във футболистите. При някои момчета го имаше, но като отбор - в много малка степен. Искахме да получим някой шанс на контраатака. За съжаление малка част от тези 90 минути ги изиграхме така, както трябва", каза Хубчев.

Той посочи, че само в петима-шестима играчи е забелязал желание. "Още не съм видял колектива, който искам на терена. Желанието и себераздаването са положителното, но не в пет-шест човека, а поне в 15. Има момчета с по-големи възможности. Говоря за абсолютно себераздаване и за това, както аз виждам нещата", каза Хубчев

"Мачът започна добре за нас, точно както ние си го представяхме, но много малка част от времето след това се държахме така, както искахме. Нямаше агресия и губехме бързо топката. Ако трябва да сме реалисти, разликата е много голяма", коментира още Хубчев. Той съжали, че грубата грешка при третия гол е допусната от Димитър Пиргов.

"Отдавна съм доказал, че не робувам на имена и на звезди. Така ще бъде и тук. Няма как да станат толкова сериозни промени. Направихме четири тренировки, момчетата тренираха добре", заяви още наставникът.

По думите му ще се работи за по-добро представяне в следващия мач срещу Швеция в понеделник. "Дали ще видим повече в мача с Швеция? Това е най-важното нещо, което ръководството на БФС е поискало от мен. За мача с Швеция обаче няма как да го гарантирам, защото времето е страшно малко и аз трябва да огледам нещата в детайли", каза Хубчев.

Дидие Дешан: Не беше толкова лесно, колкото изглеждаше

Селекционерът на Франция Дидие Дешан призна, че въпреки категоричния успех с 4:1, "петлите" са изпитали трудности срещу "лъвовете". Специалистът похвали играчите си за добрата и бърза реакция след изненадващото попадение на България в 6-ата минута от дузпа.

"Не беше никак лесно да победим България. Получихме гол от дузпа в самото начало, което обърка плановете ни. Радващо е, че реагирахме добре и успяхме бързо да реализираме три гола. Отстрани може и да изглежда лесно, но всъщност не бе така. Все пак говорим за международен мач, световна квалификация срещу съперник, който притежава качествени и технични футболисти. Имахме желание да реализираме повече голове, не успяхме, но и четири попадения не са никак малко", заяви  Дешан.