България загуби от Куба с 2:3 в невероятна драма

46 коментара

Волейболистите от националния отбор на България не успяха да се класират за полуфиналите на Световното първенството, след като загубиха в пряк сблъсък от Куба с 3:2 (25:22, 23:25, 28:26, 28:30, 11:15). В мач, изпълнен с множество обрати, те отстъпиха, след като на два пъти повеждаха в геймовете, но изпуснаха шансовете си в решителни моменти.

В крайна сметка България ще се изправи срещу Русия за разпределение на местата от 5-о до 8-о.

В първи гейм българите започнаха изключително силно и поведоха с 8:2 с помощта на силния сервис на Владо Николов, който успя да направи и два аса. Кубинците се съвзеха и успяха да изравнят до 15:15. Последваха нови силни минути за България, в които бе реализирана преднина от 3 точки, запазена и до края на гейма – 25:22.

Втората част започна с предимство за Куба. Отборът от Карибите бе безпощаден в нападение и блокада като при 21:12 геймът изглеждаше загубен за българите. Точно в този момент се случи и най-голямата драма на това първенство. Момчетата на Силвано Пранди успяха да се мобилизират, като използваха и отпускането на кубинците, счели работата си в този гейм за приключила.

Серия от 8 поредни точки доведе до изравняване на резултата – 23:23. В последващото разиграване за 24-ата точка кубинците не успяха да посрещнат добре силния български сервис и топката се върна в нашето поле, изключително удобна за директна контраатака на Тодор Алексиев. Българинът удари филето на мрежата и топката излезе в аут. Последва ас на кубинците и геймът от спечелен се превърна в загубен.

Волейболистите на Куба поведоха с 2:0 в началото на третия гейм след грешки на Матей Казийски на сервис и Ники Николов в атака, но веднага последва равенство при 3:3 след две грешки на Йоандри Леал. Равенството се запази до 5:5, след което България дръпна с 8:5 след аут на Сепеда и блокада на Матей Казийски. От този момент до 23:20 българите доминираха. Куба обаче успя да изравни 24:24. Последва размяна на успешни атаки до 26:26.

В крайна сметка България спечели трудно и драматично гейма с 28:26 след грешка от сервис на влезлия като резерва Йоандри Диас и мощна контра на Владо Николов.

Четвъртата част започна напълно равностойно и първата техническа пауза дойде при минимална преднина за България – 8:7. България успя да дръпне в края на 23:21, но шансът за приключване на гейма отново бе пропуснат и Куба изравни. Двата отбора си размениха множество грешки и добри атаки, но в крайна сметка кубинците победиха инфарктно – 30:28.

В тайбрека българите отпаднаха физически и Куба лесно спечели с 15:11. Най-полезен от българите бе капитанът Владимир Николов, който отбеляза страхотен резултат от 28 точки. Матей Казийски добави 20.

На полуфиналите Куба ще срещне Сърбия, а Италия ще се изправи срещу Бразилия.