България запази второто си място в групата след равен с Дания

В дербито на вечерта Испания би Франция в Париж

17 коментара

България запази второто си място в квалификационната група за Световно първенство, след като завърши 1:1 като гост на силния отбор на Дания. Нашите национали изиграха добро второ полувреме, но започнаха мача твърде плахо, което можеше да доведе до загуба.

Първият важен момент в мача бе в 18-ата минута, когато централният бранител на българите Николай Бодуров се контузи и беше заменен от Радослав Димитров. Това доведе до объркване в нашата защита. Между 20-та и 36-та минута датчаните достигнаха до три чисти положения след грешки на българите. Първите две положения бяха при изпълнения на ъглови удари, при които Владимир Гаджев не успя до покрие датския халф Стокхолм. Ударите с глава обаче бяха спасени от вратаря Николай Михайлов.

Най-опасното положение за домакините дойде в 36-ата минута. Георги Миланов се обърка и изчисти една топка точно в краката на датския нападател Ериксен, но той отблизо не успя да уцели вратата.

След почивката отборът на Любослав Пенев се окопити и започна да използва много по-често контраатаката. Първата опасна атака бе на Ивелин Попов, който навлезе в наказателното поле на домакините, но вместо да стреля, потърси подаване към Александър Тонев, което бе пресечено.

Голът дойде в 51-та минута. Отново при скоростна атака на "трикольорите" Александър Тонев проби и центрира остро към Станислав Манолев, който засече топката в мрежата на Дания.

Десет минути по-късно нападателят на Дания Корнелиус проби в наказателното поле на България и бе съборен от Илия Миланов. Реферът отсъди дузпа, но не видя, че преди нарушението, Корнелиус укроти топката с ръка.

До края на двубоя българите можеха да стигнат до успеха, но шансовете бяха пропуснати. Така България остава втора в групата с 10 точки. Първа е Италия с 13 точки, а трети и четвърти са Чехия (8 точки) и Дания (6 точки), но те са с мач по-малко от българите.

В другите мачове в нашата група "В" във вторник вечер Италия победи Малта с 2:0 като гост с два гола на Марио Балотели, а Чехия също като гост се наложи над Армения с 3:0.

В останалите групи най-интересен и важен за класирането бе мачът в група "I" в Париж между Франция и Испания. Световните шампиони преди няколко дни направиха равен на свой терен с аутсайдера Финландия и изоставаха с две точки от французите. Снощи обаче испанците успяха да вземат победата в Париж с 1:0 (гол на Педро в 58-та минута) и да направят сериозна крачка към директното класиране. Те имат 11 точки, а французите – 10.

В група "Н" Черна гора успя да задържи първото място след като на свой терен се пребори за 1:1 срещу Англия. В подгорица англичаните имаха преимущество през първото полувреме и поведоха с гол на Уейн Рууни още в 5-тата минута. Второто полувреме обаче бе изцяло за черногорците, които обаче успяха да изравнят чак в 76-тата минута чрез Деян Дамянович. Те водят с 14 точки пред Англия с 12. Мачът между двата отбора на английски терен предстои. Трети и четвърти с по 8 точки и с по мач по-малко са Полша и Украйна, победили снощи като домакини съответно Сан Марино с 5:0 и Молдова с 2:1.