България започна с победа олимпийската квалификация по волейбол

Куп контузии преди мача със Сърбия

Сн. БГНЕС

Българският национален отбор по волейбол започна с победа участието си в квалификационния турнир за олимпийските игри в Лондон. В зала "Арена Армеец" играчите на Радостин Стойчев победиха Словения с 3:0 (25:23, 25:18, 25:22).

Най-труден за националите бе първият гейм, в който словенците водеха до 16:14. В следващите два гейма победата дойде по-лесно.

Най-резултатен за българите бе Матей Казийски с 15 точки (40% успешна атака, 2 аса, 1 блок), следван от Тодор Алексиев със седем, Цветан Соколов – шест и Владимир Николов - пет.

Всъщност, основните затруднения пред отбора бяха свързани с многобройните контузии. Още сутринта на тренировка се контузи основният разпределител Андрей Жеков. Той обаче бе достойно заместен от Георги Братоев, който се справи чудесно в първия си мач като титуляр в националния отбор от четири години насам. Братоев отбеляза и три точки.

Заради контузия отсъстваше и Николай Пенчев, а капитанът Владимир Николов игра само в началот, след като излезе с оток в окото, предизвикан от удар с топка по време на тренировките.

В края на втория гейм се контузи и представящият се много добре център Николай Николов и бе заменен от Теодор Тодоров, който пък има все още неизлекувана контузия в ръката.

В сряда от 19.30 ч. на българите им предстои далеч по-тежък двубой с европейските шампиони от Сърбия. Не е ясно на кои от контузените си състезатели ще може да разчита треньорът Стойчев.Евентуална загуба все още няма да бъде фатална, тъй като може да бъде поправена в последния мач от груповата фаза срещу Испания в петък.

За Олимпиадата в Лондон се класира само победителят в турнира, в чиято друга група са Италия, Германия, Словакия и Финландия. В първия ден в тази група Германия победи Словакия с 3:0, а Италия – Финландия с 3:2.