Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България – зависими медии, купуване на гласове и корупция

23 коментара
Международната организация "Фрийдъм хаус” поставя България на 9-то място по демократичност сред страните в Източна Европа и Централна Азия. Разпространеният доклад "Нации в преход 2008” обхваща 29 държави в региона, оценени по седем критерия. Той отчита рязко влошаване в богатите на петрол страни, където демокрацията е в отстъпление, като тези констатации са най-приложими за Русия, Азърбейджан и Казахстан.

Като най-демократична страна в Източна Европа и Централна Азия е посочена Словения, а на последно място е Туркменистан. Румъния се класира десета.

България не отбелязва напредък в сравнение с предишни години. Има незначителни успехи в борбата срещу корупцията, като повечето от тях отчитат в борбата срещу корупцията на ниски нива.

Според оценките на "Фрийдъм хаус" българските медии все още остават зависими от преки икономически и непреки политически интереси. За голям проблем се смята непрозрачността на собствеността на медиите, което не гарантира икономическа и политическа независимост.

Съдържанието на повечето печатни и електронни медии е предимно комерсиално, което допринася за ниския интерес на публиката към политиката. На този фон автоцензурата продължава да е голям проблем за журналисти и редактори, се посочва в доклада.

Отбелязан е също засиленият бизнес интерес към местните избори миналата година, когато възникнаха подозрения за купуване на гласове.

"Местните бизнес-интереси се опитват с всички средства да контролират местните власти и местния процес на вземане на решения, което води до купуване на гласове и застрашава демократичността на изборите в страната”, се казва в доклада.

"Фрийдъм хаус” посочва, че 2008 г. може да представлява голямо предизвикателство свързано с усвояването и правилното преразпределение на европейските фондове в България.

В заключение се казва, че реформите трябва да се съживят, а правоохранителните органи да се наблюдават за това как се борят срещу корупцията и организираната престъпност.

В доклада се изтъкват също все по-големи различия в нивото на демокрацията между държавите от Централна Европа и тези от бившия Съветски съюз, а в България и Румъния е настъпила "умора от реформите”.

Същевременно международната неправителствена организация "Трансперанъси интернешънъл" (Transparency International) публикува поредния си годишен доклад, според който България е сред най-корумпираните европейски държави. Данните сочат като най-корумпирана Полша (с оценка 4.2), следвана плътно от България (4.1) и в Румъния (3.7).

Сред старите страни членки на ЕС най-корумпирана е Гърция. По този повод гръцкият вестник "Вима" коментира: "Турция разбира се, ни надминава. Надминават ни и някои новопосветени в капитализма (и с активна местна мафия) страни като България и Румъния и Полша - страната с "огромен пазар", благодарение на която германците направиха всичко възможно, за постигнат прочутото разширяване на ЕС на Изток".

Сред най-корумпираните страни са и Китай, Индия и Русия. Максималната оценка, която отговаря на нулева корупция е 10. Традиционно на върха на класацията са държави, в които корупцията не заема голямо място. С "най-добри" оценки, 9.4, са Дания и Финландия, следвани с оценки над 9 от Швеция, Исландия, Холандия и Швейцария.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. future
    #24

    Така си е.

  2. стар
    #23

    е равно на курви

  3. Карина
    #22

    те нашите сегашни красавци, какви реформи са правили, по скоро изконсумираха ползите им и я заораха, да му мислят будалите, дето плащат и ги траят. Туй обрано бостначе, кой ще го оправя, а и колко още ще ни струва.

  4. ИАД
    #21

    Столетницата? Тя цял живот реформи прави. По младите не помнят, но какви реформи имаше по тодорово време ако знаете?!?! По възрастните помнят - в обществено-политическия живот - преместването на един министър от едно министерство в друго, един директор от едно предприятие в друго. Затова сега са толкова умни и със самочуствието, че само те могат да правят реформи. Отракаха се един вид по бай тошово време. Ако си припомним вицовете от това време, ще добием представа колко образовани, умни и интелигентни

  5. Умерен
    #20

    Доскоро имаше една относително свободна медия - програма "Хоризонт", но и на тях вече им затвориха устата. При това с помощ отвътре, от "емблемите на свободното слово": Лиляна Маринкова, Силвия Великова и Катя Лещанска... Те много добре знаят какво ръководство на радиото обслужват в момента. Нищо, че се правят на света вода ненапита! Това няма да остане скрито, нито ще се забрави. Скоро ще излезе на бял свят как първо са допуснали, а след това са участвали пряко в създаването на цензурските механизми. Нищо, че по вестниците още не пише нищо. За чуждите медийни наблюдатели всичко е ясно - по дати и по събития...(напр. 26 юни)

  6. СБС
    #19

    Абе това журналята като пишете, мислите ли изобщо?! Как така Полша ще е "най-корумпирана", след като от цитираните държави с най-нисък "бал" от 3.7 е Румъния, т.е. най-корумпирана е Румъния, след това е България, а Полша идва чак след България по корумпираност! Каквато ни е всичката българска работа, такива са ни и журналистите - през куп за грош!

  7. 800
    #18

    Madiapool e nezavisima media. Pozdravlenia!

  8. лаик
    #17

    Щом десетката отговаря на нулева корупция, това означава, че колкото си по-далеч от нея (десетката), толкова си по-корумпиран.А това от своя страна означава, че България (4,1)е по-корумпирана от Полша (4,2), а не обратното, както е "изчислено" в статията.

  9. лаик
    #16

    Некой беше казал, че в България реформите се движат със скоростта на особено бавен охлюв.

  10. 07
    #15

    ще ти напишат квото им заръчаш-не чета вестници веке

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.