"Булгартабак холдинг" започва да изтегля своите марки цигари, произвеждани във фабриките в Пловдив и Стара Загора, и да ги прехвърля в Благоевград и в София, съобщи в сряда изпълнителният директор на тютюневата компания Христо Лачев. Двете дружества обаче ще запазят безсрочните си лицензи за производство на тютюневи изделия и ще бъдат подготвени за продажба.
Това е решил управителният съвет на холдинга и е бил уведомен министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, който е принципал на дружеството. Ръководството на компанията обаче не се нуждае от неговото позволение или друга санкция от страна на държавата, за да реализира намеренията си, тъй като те съответствали на последната одобрена стратегия за приватизация на "Булгартабак", която макар и от 2004 г. все още е действаща, обясни Георги Костов, член на мениджмънта.
Прехвърлянето на производството на цигарите ще отнеме 4-5 седмици, но фабриките и без това в момента не работят, каза Лачев. По думите му това няма да доведе до дефицит на пазара на марките "ММ", "Фемина", "Арда", "Невада" и др., защото в момента има достатъчно количества, които да поемат потребителските нужди до възобновяването на производството им в Благоевград и София.
Работещите в двете дружества 585 души ще получат обезщетения в размер на едно брутно месечно възнаграждение за всяка прослужена година, но не повече от 20 заплати, каза Лачев. В Стара Загора работниците получават 700 лв., в Пловдив - 900 лв. Това ще коства на холдинга 10.5 млн. лв., но ситуацията на пазара е такава, че "по-добре сега да дадем тези компенсации на 585 души, отколкото в края на 2008 г. да се чудим откъде да намерим обезщетения за 3 000 работници от "Булгартабак", допълни шефът на компанията.
Предстои консултантът на холдинга за преструктурирането и приватизацията му- консорциума между адвокатско дружество "Събев и съдружници”, "Евро-финанс” и "Балканска консултантска компания”, да изготви вариантите за продажба на двете дружества, както и техните оценки. Начинът за раздържавяването на фабриките също ще бъде избран от ръководството на холдинга, обясни Костов. Възможно е да бъдат пуснати на борсата, но и да се обяви конкурс, допълни той.
В момента има интерес към дружествата, но не е ясно дали той е към недвижимите им имоти или към бизнеса, коментира Христо Лачев. По думите на Костов тепърва предстои да се решава дали двете фабрики ще се оценяват като активи или като бизнес – цените са съвсем различни. Ако пък се включат финансовите им резултати за 2007 г., стойността става трета, допълни Костов.
Прогнозните нетни печалби на дружествата за миналата година са 2.5 млн. лв. за фабриката в Пловдив и 3 млн. лв. - за "Стара Загора БТ", посочи Лачев.
Решението за бързото затваряне на фабриките и продажбата им е взето, за да се спасят другите две фабрики и да може държавата да ги продаде успешно, стана ясно от думите на председателя на управата на холдинга Корнелия Нинова.
За да стане това, първо трябва да се отмени сегашната стратегия за приватизация, да се изготвят информационни меморандуми за фабриките и да се изготви процедура, което ще отнеме около осем месеца, в които ако на пазара присъстват четирите фабрики, холдингът трудно ще поддържа тяхната и своята финансова стабилност, обясни Корнелия Нинова.
Тя каза още, че в последните два дни, откакто е било обявено политическото решение на тройната управляваща коалиция, мениджмънтът на "Булгартабак" е провел срещи с ръководствата на четирите фабрики и синдикатите, които в началото на седмицата в декларация до премиера поискаха да бъде отнета юридическата самостоятелност на дружествата от холдинга и същевременно фабриките да получат икономическа самостоятелност. По думите на Нинова това фактически означава национализация на публични дружества. На шефовете на фабриките било предложено да направят бизнес планове за самостоятелното им развитие и те осъзнали, че идеята им е неразумна, обясни бившата зам-министърка на икономиката.
Това, че е разговаряно със синдикатите не изключва възможността те все пак да предприемат някакви протестни действия, коментира още Лачев.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Arda e zheliasna marka za kauboi i drugi seliani.Femina si e napravo zhenska marka, kakvoto i da si govorim!
А бе тая курветуна още ли се мотка там. Трябваше отдавна да е на пиацата
тези предприятия не се ликвидират,а ще си сменят собственика."Филип Морис" вече има позиции в пловдив.
В този случай отмово сме свидетели на бездействието на "Държавата"!? ! ? ! ?Използва се "аргумента на силата" , а не "силата на аргумента"!!!Има място под слънцето и за по-малките фабрики-но на някой пречи това!Все пак трябва да си зададем този въпрос-ликвидирането на конкуренцията на пазара не е ли обслужване на определен кръг интереси???Най лошото драги сънародници е това ,че за пореден път се монополизира пазара!Честито!!!Поздравявам всички българи /без тези в УС на БТХ/ с с хубавият празник Трифон Зарезан и влюбения Свети Валентин!!!!!!
Гледам го този отдолу и се чудя. Кво място за двете фабрики, кви 5 лева? Кой ще купува продукцията на тези 2 фабрики? Ти ли? Предният опит за приватизация на Булгартабак беше последен и това си личеше пределно ясно. Съдбата на дружеството беше решена, когато политиците се изпокараха и продажбата се провали. Още тогава нямаше време за нова приватизация, след която за инвестиционна програма, която да го направи конкурентноспособен, пък камо ли сега.