Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Булгартрансгаз" се готви за пренос на водород

Срещу 350 хил. евро ще анализира годността на мрежата, търговска фирма е единственият кандидат за поръчката

2 коментара
"Булгартрансгаз" се готви за пренос на водород

Държавният газов оператор "Булгартрансгаз" търси консултант, който да анализира годността на участъци от мрежата му за пренос на водород чрез смесване в различно процентно съотношение с природния газ, както и какви ще са необходимите инвестиции за преоборудване на определени съоръжения, за да могат да правят това.

Обявената обществена поръчка е за 350 хил. евро без ДДС и в нея участва само един кандидат – фирмата "Симатекс" ЕООД , която се занимава с търговия, монтаж и обслужване на инсталации, инженеринг, имотни сделки, внос, износ. Неин собственик е 37-годишният Людмил Стоянов. Последният публичен отчет на дружеството е от 2018 г. и тогава то е било на печалба от 379 хил. лв.

Все още възложителят "Булгартрансгаз" не е излязъл с доклад дали да допусне единствения кандидат до отваряне на офертата.

Намерението на газовия оператор е да получи анализ дали конкретни участъци и подучастъци от националната мрежа могат в сегашното си състояние да пренасят природен газ - водородни смеси в концентрации до 5%, до 10% и до 20% водородно съдържание. Ако пък не е възможно, какво трябва да се направи за осигуряване на безопасна и рентабилна експлоатация на определените части от мрежата, за да прецени операторът какви инвестиции ще са необходими за това.

Обявените за проучване съоръжения са компресорните станции Ихтиман, Кардам и Лозенец, като последната е важна част от точката за свързване на газовите мрежи на България и Турция – Странджа/Малкочлар, която е част от стария Трансбалкански газопровод. По него "Газпром" доставяше през Украйна, Румъния и България газ за Турция, но след пускането на "Турски поток" този маршрут вече не се използва от руснаците. След освобождаването на капацитета му от 15-16 млрд. куб. м годишно на българската територия, "Булгартрансгаз" планира да го използва за пренос на азерски газ до Западна Европа като този проект предстои да бъде разгледан на 3 февруари на среща в Баку.

"Булгартрансгаз" иска анализ и на газоизмервателни станции, редица очистни съоръжения и линейни кранове дали са способни да приемат газово-водородни смеси. Част от обявените за възлагане участъци от газовата мрежа е и трасе, което прави връзка с газопровода по дъното на Дунав при Русе и Гюргево.

Предстои да се види дали газовият оператор ще възложи поръчката на фирмата "Симатекс".

Развитието на българската газова мрежа за пренос на водород е в контекста на възприемането на водорода като екологичното гориво на бъдещето и редицата проекти за започване на внедряването му у нас, които са заложени в Плана за възстановяване и устойчивост, по който България ще получи безвъзмездни над 12 млрд. лв. до 2026 г. Отделно има частни проекти за превръщането на въглищния комплекс "Марица Изток" във Водородна долина, а американските ТЕЦ сериозно проучват възможността за трансформация на мощностите, включително с водород.

Повечето от тези проекти предвиждат производство на зелен водород от слънчеви мощности на място, но при по-голямо търсене на водород за промишлеността и дори транспорта ще е необходимо и транспортирането на горивото, което налага пригаждането на газовата мрежа за преноса му в различно процентно съотношение с природния газ.

През лятото на 2021 г. "Булгартрансгаз" влезе в Европейския алианс за чист водород, чиято цел е да създаде канал за инвестиции за мащабно производство и подкрепа за търсенето на чист водород в ЕС. Амбицията е широко внедряване на водородни технологии до 2030 г., насърчавайки производството на нисковъглероден и зелен водород, както и неговия пренос и разпределение. В инициативата участват 23 от 45-те европейски преносни оператора, членуващи в европейската организация ENTSOG.

В края на 2021 г. бе обявено и намерение за водородно сътрудничество между българския газов оператор и гръцкия ДЕСФА, предвиждащо подготовка на трансграничната енергийна инфраструктура за внедряването на водородни технологии и системи и създаването на водороден пазар в ЕС, които са част от енергийните и климатичните цели на Европа в съответствие с Парижкото споразумение.

Миналото лято шефът на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов обяви, че предстоят преговори за свързаността на газовите мрежи на двете държави за пренос на водород, заради изискването на ЕК до 1 януари 2025 г. да има минимум 5 процента свързаност. Тогава Малинов каза, че са поставени по-амбициозни цели - до 10-15 на сто свързаност и обяви проект за свързване на София и Солун с водородопровод.

Възможността за пренос на водород се разглежда и другия газов оператор у нас – "Ай Си Джи Би", който управлява газовата връзка между България и Гърция чрез газопровода Комотини – Стара Загора. Дружеството също смята, че с модификация на съоръжението ще може да се пренася горивото на бъдещето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2
    Отговор на коментар #1

    Да бе, за какво може да става лесно-горимия водород? Давай кюмюра там и това е! Ти в кой век живееш, товарищ!

  2. zmejsky
    #1

    Ве тия съвсем изкукаха къв водород ги гони сега ? Кво ще го правят тоя водород .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.