Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Булгартрансгаз" ще бъде задължен да изиска от руснаците изчезналата пътна карта за "Турски поток"

2 коментара
"Булгартрансгаз" ще бъде задължен да изиска от руснаците изчезналата пътна карта за "Турски поток"

Държавният газов оператор "Булгартрансгаз" да бъде задължен да изисква от руския концерн "Газпром" неоткриваемата никъде в българските институции и енергийните дружества т.нар. пътна карта за развитие на българската газопреносна инфраструктура, поставила основите на проекта за продължението на газопровода "Турски поток" през българска територия. Това реши парламентарната комисия по енергетика и климат на първото си заседание в четвъртък.

На дружеството ще бъде изпратено писмо, чиято формулировка предстои да се изчисти и ще му бъдат поставени две седмици срок да изпълни нареждането на депутатите.

Решението бе взето по предложение на зам.-председателя на комисията Мартин Димитров от "Демократична България" и председателя ѝ Иван Хиновски от "Има такъв народ". Първоначално то бе от името на комисията да се изпрати писмо до руския министър на енергетиката Николай Шулгинов с искане да се предостави копие на въ просната пътна карта и всички приложения към документа.

"Това ще е излагация. Да казваме как сме изгубили нещо. Не искам да си представям подигравките, ако това писмо попадне в недоброжелателни ръце", коментира депутатът от ДПС Станислав Анастасов. Колегата му от ГЕРБ Жечо Станков, който бе зам.-министър на енергетиката също смята, че държавата ще бъде злепоставена дипломатически.

Така по предложение на БСП бе променен адресатът на писмото и бе решено това да е "Булгартрансгаз", който да бъде задължен да предостави на парламентарната комисия въпросната пътна карта, а ако не разполага с нея, да я изиска от "Газпром".

Още преди около две седмици служебният министър Андрей Живков отговори в пленарна зала по време на парламентарен контрол, че от "Булгартрансгаз" и "Българския енергиен холдинг", както и от Министерския съвет са му отвърнали, че не разполагат с тази карта. От "Булгартрансгаз" коментираха пред Mediapool, че дружеството не е страна по този документ.

За подписването му съобщи енергийното министерство през 2017 г. като бе посочено, че това е станало между енергийния министър Теменужка Петкова и шефа на "Газпром" Алексей Милер.

Мартин Димитров сега обаче прочете в проектописмото да Шулгинов, че документът е подписан от тогавашния шеф на "Булгартрансгаз" Георги Гегов, който почина година по-късно. Той действително придружаваше Петкова при онова нейно посещение в Санкт Петербург, довело до парафирането на пътната карта, но на разпространените от пресцентъра на ведомството през 2017 г. снимки се вижда как Петкова слага подпис.

"Трябва да знаем какви ангажименти е поела страната ни, подписвайки този документ, защитени ли са националните ни интереси", заяви представителят на "Демократична България"

"Да продължим да я търсим (пътната карта), може пък да изскочи изпод някой камък", подкрепи го Рамадан Аталай от ДПС, зам.-председател на комисията.

"Верно може да изскочи от някой камък като едни записи наскоро", допълни Арман Бабикян от "Изправи се БГ! Ние идваме", препращайки към появилите се година по-късно записи с полицейска насилие над протестиращите срещу правителството на ГЕРБ миналото лято.

Теменужка Петкова отново повтори, че не знае къде се намира този работен документ, който бил технически и послужил за изготвянето на доклада ѝ до парламента за промяна на енергийната стратегия, за да влезе в нея проектът за т. нар. газов хъб "Балкан", част от който бе и проектът за продължението на "Турски поток" през България.

Макар и Петкова да омаловажава съдържанието на пътната карта, липсата ѝ навежда на мисълта, че все пак в нея има неща, които предишната власт не иска да стават публично достояние. А формулировката на документа вероятно ще разкрие подробности за реализацията на транзитния газопровод от турската до сръбската граница.

Той бе ударно изграден от "Булгартрансгаз" с редица заеми, подписани без задължителното одобрение на енергийния регулатор, и задлъжня с над 2 млрд. лв. Заради тези нарушения министър Живков иска да отстрани ръководството на газовия оператор, но засега не му се получава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АТ
    #2

    Как е възможно "единствените, които знаят и могат да управляват", според думите на б.б., да причинят такъв срам и унижение за държавата ни? Да загубят, или по-скоро да скрият и да не дават пътната карта на Руският поток! Това би трябвало да е подсъдно с тежки наказания за отговорните длъжностните лица, включително за тогавашния премиер, защото е действие срещу държавата. Но ... гешеффф бди.

  2. ivancho ivanov
    #1

    Булгартрансгаз не бил страна , но писмото ще бъде адресирано до него - има нещо неясно, или е съвсем ясно - идват избори със задача основно чистене оборите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.