Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бумът на производството на слънчев ток у нас продължава с още 30-50% през 2023 г.

2 коментара
Бумът на производството на слънчев ток у нас продължава с още 30-50% през 2023 г.

Производството на електроенергия от слънчеви централи през 2022 г. е нараснало с 30 на сто, а за настоящата година се очаква ново увеличение от 30 до 50 процента. Това коментира изпълнителният директор на българския "Електроенергиен системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев по време на научен форум "Енергийната трансформация в България в контекста на плана RePowerEU".

Според данните на ЕСО с 60 на сто се е повишило производството на присъединените централи в преносна мрежа, а с около 20 процента е повишението на новоприсъединените централи в разпределителна мрежа. "Средно за страната с около 30 процента е по-голямо производството спрямо 2021 г. Очаквам през тази година реално да го увеличим с още между 30 процента и 50 процента, тъй като се очаква един сериозен ръст на изграждане и въвеждане в експлоатация на нови мощности", заяви Цачев.

По думите му възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) ще дадат възможност Европа да намали зависимостта си от изкопаеми горива. Той обаче отново обърна внимание на проблемите с присъединяването на новите възобновяеми енергийни източници и посочи, че трябва да се увеличи капацитетът им и да са проектирани децентрализирано.

Цачев също така прогнозира, че средната цена на електроенергията ще бъде вероятно около 300-350 лева, най-ниските стойности ще са около 80-100 лева, а пиковата енергия ще се търгува между 500-700 лева за мегаватчас. Причината е, че България и регионът не разполагат с достатъчно централи, които да дадат възможност да се отреагира на един такъв енергиен микс и непостоянно производство на ВЕИ, обясни шефът на ЕСО.

Във форума участва и министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов, който акцентира върху възможностите за декарбонизация на промишлените предприятия по новия план на Европейската комисия RePowerEU, който е част от плановете за възстановяване и устойчивост на страните членки на Евросъюза.

По него са предвидени 20 млрд. евро за инвестиции, а грантът за България е около 480 млн. евро. По думите на министъра това е възможност индустрията да стане енергийно по-ефективна. Според него изминалата година на енергийна криза е показала важността на темата с енергийната независимост и изграждането на енергийни мощности от ново поколение, които поетапно ще заменят въглеродно интензивните централи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Съдиев
    #2

    Господа НЕГРАМОТНИ, произвежда се ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ или ЕЛЕКТРИЧЕСТВО, а не ТОК. ТОКЪТ е само една от ЧЕТИРИТЕ СЪСТАВКИ на електроенергията. БЪЛГАРИЯ затова е на този хал, защото не е наясно с ТЕРМИНОЛОГИЯТА. Българският език е доста по-богат от английския, защото е значително по стар. Все едно да кажете ябълка на ябълковата ракия.. Предишният шегобиец избълва още по-голяма глупост "произведем три мегавата ток". А бе неграмотний "мегават" е мярка за мощност (1 мегават = 1 милион вата = 1 милиона волта х ампера). Мярката за електрически ток е АМПЕР. Като си прост не трябва да се шегуваш с простотиятата си, че ставаш прост и смешен.

  2. Jack Daniels
    #1

    Произвеждаме слънчев ток дори и през нощта! За целта сме инсталирали 3 гигавата прожектори и денонощно осветяваме панелите за произведем 3 мегавата ток. С "вятърните мелници" подхода е кардинален. Въртим ги с трифазни електродвигатели. Така произвеждаме ток дори и да няма вятър. И всичко е на сметка. Произевсения ток е 3-4 пъти по-скъп от "изгорения" за производството му!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.