Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бундестагът удари рекорд по брой депутати

0 коментара
Бундестагът удари рекорд по брой депутати

Месец след изборите, новите депутати от германския Бундестаг се събраха на 24 октомври на първото си заседание в сградата на Райхстага в Берлин и избраха легендарния политик и досегашен финансов министър Волфганг Шойбле за свой председател. Шойбле, който е опитен политик от партията на Авгела Меркел ХДС, ще има трудната задача да се справи с най-големия Бундестаг в историята на страната, включващ шест партии, сред които и крайнодесните популисти от "Алтернатива за Германия".

С общо 709 депутати – 111 повече от задължителните 598, настоящият 19-ти Бундестаг ( долната камара на парламента в Германия) е най-многобройният за всички времена. Той включва рекордните шест парламентарни групи, от които най-голямата е на консервативния блок на Ангела Меркел, в който влизат нейният Християндемократичен съюз (ХДС) и сестринската партия Християнсоциален съюз (ХСС).

Това може да коства на германските данъкоплатци 200 млн. евро повече през следващите четири години. В същото време една от обсъжданите теми в германските медии е напрежението около разпределянето на офисите за всичките парламентаристи.

Рекордният брой депутати е свързан с особеностите на избирателната система в Германия, където избирателите могат да подават вот и за кандидати, и за партийни листи. Ако броят на пряко избраните депутати от дадена партия е по-висок от пропорционалния резултат на партията, тя си запазва допълнителните места, но пък общият брой на депутатите в Бундестага се увеличава механично, за да се спази пропорцията между партиите, преодолели 5-процентовата бариера.

С откриването на новия Бундестаг официално приключи мандатът на правителството и канцлера му Ангела Меркел, които по молба на федералния президент ще продължат да изпълняват задълженията си до формирането на нов кабинет.

За пръв път от 1957 г. насам в Бундестага са представени повече от пет партии: ХДС остава най-голямата парламентарна фракция, макар че делът на депутатите ѝ е намалял доста. На изборите на 24 септември ХДС и посестримата ѝ партия ХСС получиха заедно 8.6% по-малко гласове, отколкото през 2013. За сметка на това пък в парламента отново влизат Свободните демократи, а "Алтернатива за Германия" стана за първи път част от Бундестага и то като трета политическа сила.

Най-малко 58 депутати в новия Бундестаг имат миграционен произход, което означава, че самите те или поне един от родителите им не са родени като германци, предаде Дойче веле. Това са общо 8% от всички депутати. За сравнение: 22.5% от населението на Германия са мигранти или имат чуждестранен произход.

Хората с миграционнен произход са представени повече в лявото крило на Бундестага. Близо 10% от социалдемократическите депутати са от семейства на мигранти, при Зелените и Лявата партия става дума дори за 14.9% и 18.8%. Най-малък е делът на хората с миграционни корени в ХДС/ХСС.

Осем от общо 92 депутати на Алтернатива за Германия са с миграционни корени: сред тях са един австриец, двама политици, родени в Румъния, две бивши кандидатки за убежище от бивша Чехословакия, двама преселници от Казахстан, както и един германец, чийто баща е от афроамерикански произход.

Сред депутатите с миграционни корени най-многочислена е групата на тези, които произхождат от страни от ЕС. След тях се нарежда групата на германците от турски произход: шестима от тях са социалдемократи, петима са от Зелените и трима са членове на Лявата партия.

Със средно 49.4 години новият Бундестаг е съвсем малко "по-млад" от предходния. Най-силно представена е възрастовата група на депутатите между 45 и 59 години. Близо половината от всички депутати са на тази възраст. Най-слабо представени са депутатите на възраст между 18 и 29 години. Едва 13 депутати са под 30 години. Най-младият депутат е 24-годишният Роман Мюлер-Бьом от Свободните демократи.

Близо 60% от депутатите в новия Бундестаг вече са били в парламента през последния законодателен период. При ХДС/ХСС и Социалдемократическата партия, които на последните избори загубиха най-много гласове, броят на новите парламентаристи е изключително малък.

Повечето депутати са вишисти, а 30 са професионални занаятчии. Силно представени в парламента са юристите, които са поне 148, както и икономистите и политолозите. Над 30 депутати са работили като учители или са завършили педагогика, най-малко 9 са завършили хуманна медицина. Десет парламентаристи са фермери.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.