Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бунтът на медицинските сестри продължава с пътни блокади

Конфронтация между омбудсмана и здравния министър на тема "къде са парите за заплати?"

3 коментара
Сн. БГНЕС

Недоволството на медицинските сестри срещу ниските възнаграждения продължава, въпреки отпуснатите от кабинета 50 млн. лева и уверенията на Министерството на здравеопазването, че с разпределението на парите за работни заплати в болниците по нова методика, заплащането на труда ще стане по-справедливо. В близките дни и седмици медицински сестри от цялата страна подготвят протести и шествия, включващи пътни блокади на основни артерии.

Медицинските сестри настояват за основно възнаграждение от две минимални работни заплати или 1120 лева. Освен това те са против търговския статут на лечебните заведения, тъй като смятат, че “търговията с човешкото здраве“ е против интересите на пациента, съсловието и здравната система като цяло.

Поредният протест на медицинските сестри във вторник в Стара Загора, който традиционно беше подкрепен от омбудсмана Мая Манолова, доведе до конфронтация между обществения защитник и здравния министър Кирил Ананиев за това къде са парите за обещаното увеличение на възнагражденията.

Манолова коментира, че медицинските сестри са прави да са гневни, тъй като дадените им преди изборите обещания все още не са изпълнени и срещу отпуснатите допълнително под различни форми в сектора 130 млн. лева "един медицински специалист получава по 20 лв., а друг – нищо". Тя визира отпуснатите от кабинета на два транша 30 и 50 млн. лева за областните и общински болници и повишаването на заплатите на сестрите, както и обещаните 50 млн. лева за ръст в цените на някои клинични пътеки, основно за лечението на деца.

Ананиев от своя страна я обвини в спекулации и поясни, че отпуснатите 50 млн. лева от кабинета през април и парите от увеличението на цените на клиничните пътеки ще достигнат до медицинските специалисти с юнските и юлските възнаграждения.

Пътни блокади

Докато чакат обещаните пари медицинските сестри се заканиха протестите им да ескалират. Във вторник специалистите по здравни грижи в Стара Загора излязоха на протест и шествие, а преди ден медицински сестри от видинската болница “Св. Петка" обявиха, че от четвъртък започват ефективни стачни действия заради ниските си заплати.

За сряда следобед е насрочен протест пред болница “Токуда“, където работи една от организаторките на протеста на сестрите Мая Илиева, която се оплака от оказван натиск.

Тя е получила отказ от ръководството на болницата на подаденото уведомление за планирания за 12 юни протест, но получава подкрепата на много колеги от страната, които ще се отзоват на утрешния протест. По време на протеста движението пред болницата ще бъде блокирано.

По думите ѝ медицинските сестри не са получили обещаното до този момент, заради което продължават с протестите и са готови на още по-крайни действия като обявяването на гладна стачка и колективни оставки.

Протестите на медицинските сестри в различни градове на страната ще продължат и през следващите дни. На 14 юни в Кърджали ще бъде блокиран изхода за Маказа. На 18 юни във Враца ще има протест пред болницата и ще бъде блокиран пътят пред нея. На 21 юни в Пазарджик ще бъде блокира магистралата за Пловдив. От 26 юни юни започва ефективна стачка в Троян.

Възможно е в протестите да се включат и още градове.

Нова методика за заплатите

Междувременно Министерството на здравеопазването изработи методика, която цели да гарантира по-справедливо разпределение на средствата за работни заплати в болниците, но тя все още се обсъжда със социалните партньори и по нея има разногласия. Като принцип в нея е заложено препоръчително съотношение между възнагражденията за лекар, медицинска сестра и санитар 1.7 : 1.3 : 1.

Освен това поне половината приходи на болницата трябва да отиват за заплати, но реално и в момента в повечето болници разходите за заплати са над 50%, а на места достигат и до 80% от приходите.

Същевременно методиката предвижда и ограничаване на допълнителните стимули над основната заплата, като се предвижда те да не надвишават 50% от общите разходи за персонал. 

Манолова и Ананиев в конфронтация: Къде са парите?

Омбудсманът Мая Манолова, която отново подкрепи сестринския протест, използва случая, за да обвини здравното министерство, че не е изпълнило дадените обещания.

"Министърът на здравеопазването обеща, че до 20 април т.г. ще има нови проекти на закони за съсловните организации – има ли такива проекти, няма. Обеща, че до 10 май ще предложи нова методика за определяне работните заплати на медицинските специалисти – видяхте ли такава методика, не, не сме видели такава методика. Обещаха, че от 1 юни заплатите ще бъдат поне на нивото на договореното в Колективния трудов договор, а именно 950 лв. стартова заплата за медицински специалист. Реално увеличенията, които се случиха, са в рамките на 20 лв., 50 лв., до 80 лв. Това е лъжа от страна на Министерството на здравеопазването и отказ от реформи. Отказ да се решават проблемите в здравната система“, коментира омбудсманът.

Според нея проблемите в сектора показват добре организиран хаос, от който парите изтичат. Така от 130 млн., на определени места един медицински специалист получава по 20 лв., а друг – нищо.

Ананиев от своя страна излезе с обръщение до омбудсмана, в което заяви, че не приема спекулациите ѝ.

"Болниците са търговски дружества и аз, като министър, няма как, колкото и да искам, да вдигам заплатите на персонала в лечебните заведения. Това, което мога да направя, е да защитя допълнителен ресурс за извършена медицинска дейност. Убеден, че българските професионалисти по здравни грижи и българските лекари заслужават достойни възнаграждения, го направих. Към момента лечебните заведения са получили единствено 30 млн. лв. - средствата, които Министерският съвет отпусна на 20 февруари – предназначени основно за общински и областни болници. Средствата, отпуснати на 10 април, както и средствата, предвидени за увеличение на клиничните пътеки, ще достигнат до медицинските специалисти с юнските и юлските възнаграждения. Този ресурс приоритетно ще отиде за възнаграждения за персонала на база извършена дейност, какъвто ангажимент действително съм поел", коментира Ананиев.

Относно обещаната методика за възнагражденията той заяви, че тя е готова и се консултира със социалните партньори, като се надява в кратки срокове да бъде финализирана. 

"Не съм обещавал "до 20 април т.г. да има нови проекти на закони за съсловните организации“, както твърдите. Обещах единствено да проведа разговори с партиите от управляващото мнозинство по темата и го направих. Оттук насетне в техни ръце е законодателната инициатива", обръща се Ананиев към Манолова и завършва обръщението си с думите: "Не искам извинение от Вас за хаоса, който създавате в системата"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #3
  2. fantom
    #2

    Като си отиде Корнелия Нинова, и тези протести ще стихнат. Защото те нямат платформа. "За достойно заплащане" може да се бори всеки, още повече, че не казва какво означава, а хората в други важни професии са още по-зле платени. "Със здравето не се търгува" звучи добре, но защо тогава да плащаме на сестрите и лекарите. Това, което вече получиха и предстои да получат, е което държавата може да даде. Останалото зависи от тях самите и от общините.

  3. Milen Mitrev
    #1

    Исканията на медицинските сестри са дори скромни! Трябва да искат поне троен размер на минималната заплатита, защото хора с други, не толкова отговорни за здравето или обществото професии вече вземат често чисто и над 1500-2000 лв. Радвам се, че най-накрая това съсловие надигна глава срещу вулгарната несправедливост спрямо тях! Браво! Нека да не се оставят да бъдат мачкани и да не се отказват от справедливата кауза!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.