Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бургас – Александруполис “засилва хватката на Путин” в Европа

28 коментара

Европейските медии коментират в петък, че подписаното преди ден от България, Гърция и Русия споразумение за петролопровода Бургас-Александруполис “засилва хватката на Путин” върху европейския енергиен пазар.

Отбелязва се, че стойността на проекта е 1,25 млрд. долара и че реализацията му ще помогне да се разтовари трафикът на танкери през Босфора и да се осигури на Русия по-голям достъп до Средиземно море.

Русия, която контролира 51% от новия петролопровод, обезпечава една трета от всичкия нефт за ЕС и 40 на сто от необходимия му природен газ, посочва в статията си британският в. “Таймс”.

Вестникът цитира думите на президента Путин, че бъдещият проект ще укрепи връзките с американските и други петролни компании, които действат в Каспийския район. САЩ се надяват, че този петролопровод е възможност за разширяване на маршрута на оглавявания от “Шеврон” Каспийски тръбопроводен консорциум (КТК), който транспортира нефт от Каспийско до Черно море, пише “Таймс”.

Заглавието на “Гардиан” е “Русия засилва контрола върху енергийните доставки в ЕС”. В статията се отбелязват думите на руския президент Путин, че проектът ще е от полза не само за участващите в него три държави, а на “всички без изключение страни от региона и на европейския континент като цяло”.

“Гардиан” посочва, че договорът се подписва в момент, когато сред лидерите на ЕС расте безпокойството за зависимостта от руския нефт и газ. Настоящото споразумение засилва тази зависимост в период на съмнение към надеждността на Москва като енергиен доставчик.

Въпреки това гръцкият премиер Караманлис заяви в четвъртък, че благодарение на тази тръба “Гърция и България се появяват на световната енергийна карта.”

Споразумението се подписва година след завършването на строителството на конкурентната тръба между Азербайджан и Турция, която се разглежда като подкрепян от САЩ опит да се намали монопола на Русия като основен енергиен доставчик в региона.  

Експертите изтъкват колко важно е да се диверсифицират енергийните източници за Стария континент, но вместо това Европа все повече изпада в зависимост от Русия, пише испанският в. “Ел Паис” по повод проекта Бургас - Александруполис.

Петролопроводът ще заобиколи натоварения от морски трафик пролив Босфора, но отново ще бъде с участието на Русия, пише в. "Ню Йорк таймс".

Дълго обсъжданият проект ще повиши доставките на петрол за Европа, но дава на Русия контрол върху значима част от европейската енергийна инфраструктура и ще представлява конкуренция на подкрепения от САЩ проект Баку-Джейхан, отбелязва изданието. 

“Почти идеален”

Проектът е почти идеален - той значително засилва позициите на Русия в транзита и не предизвиква възражения у геополитическите ѝ противници. Много повече ги тревожи нарастващата зависимост на Европа от руския газ, коментира "Ведомости".  

Борбата за Босфора и Дарданелите винаги е била сред най-важните направления в руската политика. С новото споразумение Русия донякъде отслабва зависимостта си от Турция, но ролята на проливите ще остане огромна, тъй като и след изграждането на новия тръбопровод през тях ще минава голям дял от руския износ на нефт и сухи товари, казва за "Ведомости" руски икономист.

Осъществяването на проекта Бургас-Александруполис рязко би укрепило позициите на Русия в енергийния диалог с Евросъюза по всички въпроси, убеден е германски наблюдател, говорил пред вестника, цитиран от БТА.

Москва обаче не ще може да използва влиянието си, за да възпрепятства европейските проекти за транспорт на горива, заобикалящи Русия, като газопровода "Набуко". Нито България, нито Гърция не биха се решили явно да подкопаят стратегията на ЕС за енергийна сигурност, подчертава пред "Ведомости" лондонски експерт.

“Известия” пише, че Русия, Гърция и България сключиха нефтотранспортен съюз.

Русия най-сетне постигна подписването на договор за строежа на трансбалкански петролопровод, заявява "Время новостей".

Вашингтон дълго време упорито възпрепятстваше ускоряването на проекта. За него очевидно спомогна и промяната в общополитическата ситуация - през 2004 г. гръцкото правителство бе оглавено от Костас Караманлис, представител на прочута местна политическа династия, която не търси излишно тясна дружба със САЩ. При все че потвърждава традиционния съюз между Гърция и САЩ, Караманлис е привърженик на европейската ориентация на страната си, отбелязват руски дипломати, цитирани в изданието.

Напоследък Вашингтон също промени акцентите в политиката си. Матю Брайза от Държавния департамент на САЩ подкрепи проекта Бургас-Александруполис - очевидно поради интереса към него от страна на американската компания "Шеврон", добавя "Время новостей", цитиран от БТА.

Дни преди визитата на Путин в Гърция Брайза пристигна в Атина, за да увещава разбунтувалите се гърци, пише "Комсомолская правда", който съзира в това "последния опит на американците да осуетят споразумението".

Младият гръцки премиер Караманлис обаче безстрашно и бойко отвърна: "Не виждам защо това трябва да е тема за преговори с някого". Твърде ценни думи за Москва. Неслучайно в Гърция се говори, че този енергиен договор с Русия със сигурност няма да е последният, отбелязва "Комсомолская правда".

Вашингтон реагира положително

Държавният департамент на САЩ реагира положително на споразумението за петролопровода Бургас - Александруполис, заяви говорителят на ведомството Шон Маккормак, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Петролопроводът ще допринесе за диверсифицирането на доставките на енергийни ресурси за Европа и на тяхното транспортиране. "По отношение на споразумения от този род ние нямаме нищо против", каза Маккормак.

Говорителят отбеляза, че съществуват редица други проекти за строителство на петролопроводи, при които е важно европейските страни и доставчиците на енергийни ресурси, в това число и Русия, да си сътрудничат и действат, като спазват пазарните принципи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. живия Илия Павлов
    #29

    Че договора е изгоден за Гърция спор няма,но за България той е неизгоден по следните причини:1.Екологично-южното черноморие при всички случай ще бъде замърсено,а не е изключено такова замърсяване да се получи и по трасето през Странджа Сакар.2.Щяло да се открият хиляда работни места-да ама не-аз се съмнявам.3.Таксите за транзитното преминаване на петрола при всички случай ще бъдат по-малко от тези който Гръцката страна ще взима при товаренето на петролните танкери в Александруполис.Има и още процентите 51% за Русия -за България и Гърция никой не ти казва дали по- равно или по-"братски"

  2. aman
    #28

    Става въпроси за временни работни места по време на строежа. Което ще рече, че самият проект няма да осигури устойчива заетост.

  3. Иван
    #27

    Петролопроводът ще създаде много повече от 1000 работни места, но неплатени. Гледали ли сте по телевизията, как доброволци чистят плажа от нефт. Утре ще може да участвате и вие...

  4. Българан
    #26

    Потока от танкери ще е като потока от танкери към Нефтохима! Нефтохима съществува то десетки години и пак си ходим на море в Созопол!!Той танкера може и да не се насочва към Бургас, а към Босфора и пак да катастрофира и да оплеска крайбрежието!! От това гаранции няма. Да ама от танкери през Босфора България нищо не получава, а от нефтопровода през нас ще гушкаме транзитни такси!!

  5. ГТ
    #25

    Тия транзитни такси, дето ще ги "гушкаме", дали компенсират неминуемото намаление на приходите от туризма по южното Черноморие? На западните туристи само това им трябва - да чуят за нефтени тръби и танкерни терминали, за да не стъпят тук, а на някой чист и спокоен гръцки остров.

  6. Русофоб
    #24

    Русија вистински газда на нафтоводот Бургас-АлександрополисАтина /16/03/ 15:02Русија ќе биде вистинскиот газда на нафтоводот Бургас-Александрополис, пишува денеска грчкиот весник „Та неа“.Според весникот, во договорот, што вчера беше потпишан во Атина од страна на ресорните министри на Русија, Грција и Бугарија, нема клаузула која би обезбедила минимум количини на нафта што ќе минуваат низ нафтоводот.На тој начин, како што пишува „Та неа“, ако Русија реши да го намали количеството на нафта, Бугарија

  7. алф
    #23

    ..

  8. БЪЛГАРОФИЛ
    #22

    Нама русофоби,русофили,аглофили и др. ИМА БЪЛГАРОФИЛИ И БЪЛГАРОФОБИ! Други няма!

  9. Попов
    #21

    само дето голяма част от българите отдавна са с объркани представи за национален интерес поради десетилетия през които интересите на БКП се представят за национални!такъв е случая и с Бургас-Александруполис!!!

  10. заклет десебар
    #20

    Ей тъпан, ти 35 млн долара за пари ли ги смяташ? Че си тъп, тъп си, ама подобно жимвотно, минаваш всякакви граници

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.