Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш готов да накаже свой служител, разкрил таен агент на ЦРУ

1 коментар

Министерството на правосъдието обяви, че е започнало официално разследване на случая с разкритата самоличност на агент от ЦРУ, работещ под прикритие. Скандалът доби лавинообразни размери само в рамките на три дни, след като "Вашингтон поуст" написа, че самоличността на агента е била разкрита от служители на Белия дом. Според вестника по този начин администрацията се е опитала да затвори устата на високопоставен американски дипломат, известен с острите си критики спрямо политиката на Буш в Ирак.

Американският президент изрази готовност да накаже човекът, разкрил самоличността на тайна агентка на ЦРУ, предаде Би Би Си. Джордж Буш нареди на персонала си да сътрудничи изцяло на следствието и посочи, че виновникът ще бъде наказан. "Има прекалено голямо изтичане на секретна информация във Вашингтон. Ако има такова изтичане от моята администрация, искам да знам кой е отговорен за това. Ако този човек е нарушил закона, той ще бъде наказан. Казах на служителите в моята администрация да сътрудничат напълно със следствието. Искам да знам истината" - посочи Буш.

Името на агентката, изтекло в пресата е на Валери Плейм - агент под прикритие, занимаваща се с оръжия за масово поразяване. Плейм е съпруга на бившия американски дипломат Джоузеф Уилсън, който беше натоварен да провери случая с т.н. "африканска сделка". Разузнавателните служби доскоро твърдяха, че по силата на тази сделка режимът на Саддам Хюсеин се е опитал да се сдобие с уран от Нигер. В последствие информацията беше опровергана, но така или иначе преди това тя вече се беше превърнала в част от обосновката за войната срещу Ирак.

Според журналиста от "Вашингтон поуст" Боб Новак високопоставени служители на Белия дом са разкрили пред пресата самоличността на Плейм, целейки по този начин да затворят устата на съпруга и, който отправи остри критики към президента Буш. В понеделник говорителят на Белия дом Скот Маклелън нарече твърденията на Новак "смехотворни" и отрече администрацията да има нещо общо със случая.

Така или иначе обаче Министерството на правосъдието реши да започне официално разследване, доколкото в САЩ разкриването на самоличността на агент под прикритие се смята за федерално престъпление. Във вторник министърът на правосъдието Джон Ашкрофт обяви: "Министерството на правосъдието получи искане от ЦРУ да предприеме криминално разследване относно вероятното нарушаване на федерален закон, отнасящ се до незаконно разкриване на класифицирана информация. След като внимателно разгледа това искане криминалният отдел на министерството, заедно с помощта на ФБР, започна пълно разследване на случая."

Политическите опоненти на президента Буш не останаха доволни от факта, че с разследването на случая ще се заеме ведомството на Джон Ашкрофт. Демократите продължава да настояват за независима комисия, изтъквайки, че нямат доверие в обективността на министерството. Лидерът на демократите в Сената Том Дашъл заяви, че в случая вижда очевиден конфликт на интереси. "Как може да тръгнеш да разследваш човека, който сам те е назначил за министър на правосъдието?", попита реторично Дашъл.

Ашкрофт се опита да защити професионализма на своите служители. "Прокурорите и агентите, които ще се заемат с разследването, са професионалисти със задълбочен опит в случаи като този, отнасящ се до чувствителните въпроси на националната сигурност. Те имат и опит в случаи с незаконно разкриване на класифицирана информация."

Юридическият съветник на президента Алберто Гонзалес информира във вторник сутринта всички служители на Белия дом за началото на разследването и ги предупреди да запазят всички материали - и-мейли, записи на телефонни разговори и бележки, които биха имали отношение към случая. Говорителят Скот Маклелън от своя страна заяви, че Белият дом ще окаже пълно сътрудничество на разследващите органи.

Скандалът отварят ново поле в и без това твърде уязвимата вече позицията на администрация по въпроса за войната срещу Ирак. Новият проблем за Белия дом идва освен това на бял свят в момент, в който част от републиканците в Конгреса започват да гледат доста по-скептично от преди на начина, по който администрацията е използвала разузнавателната информация като обосновка на войната срещу Саддам. Вече се чуват гласове за възобновяването на закона за независимото разследване. За последен път той беше приложен в случая с независимия прокурор Кенет Стар, който по времето на президента Клинтън през 1999 година разследваше аферата "Уайтуотър".

Новият скандал обаче по всяка вероятност ще има далеч по-големи последици за Буш, отколкото "Уайтуотър" имаше за неговия предшественик.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. буш
    #2

    ужас

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.