Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш и Блеър внасят ултимативна резолюция на ООН за Ирак, Ширак - график за инспекции

0 коментара

Съединените щати и Великобритания внасят тази вечер нова резолюция в Съвета за сигурност, според която Ирак не изпълнява цялостно Резолюция 1441, съобщи Би Би Си.

Часове преди началото на заседанието(насрочено за 20.30 часа по Гринуич) Франция и Германия потвърдиха своята позиция, че нова резолюция не е необходима.

Преди срещата си с френския президент Ширак, германския канцлер Шрьодер днес каза, че съществуващата резолюция дава "достатъчно възможности за подкрепа на напредъка в инспекциите".

Френският външен министър Доминик дьо Вилпен обяви днес в Брюксел, че Франция ще внесе по-късно днес в ООН два меморандума, целящи засилване на инспекциите в Ирак, предаде АФП.

По думите на Дьо Вилпен меморандумите предвиждат засилен режим на инспекции и определят срокове за различните проверки. Министърът потвърди, че Франция е против внасянето на втора резолюция за Ирак в Съвета за сигурност на ООН, както желаят САЩ и Великобритания.

На този етап една такава резолюция би била "грешка", каза той. Налице са всички основания инспекциите в Ирак да продължат и една голяма част от международната общност подкрепя тази идея, настоя Дьо Вилпен.

Едновременно с това Франция призова Багдад да изпълни искането на главния оръжеен инспектор Ханс Бликс, за унищожаване на ракетите Ал Самуд 2.

Ирак се опитва да спаси тези ракети, за които експерти на ООН се произнесоха, че надвишават с 30 километра разрешения обсег на действие.

Унищожаването на ракетите се разглежда от Франция и Русия като ключово действие на Багдад, с което той да засвидетелства, че изпълнява резолюциите на ООН. САЩ обаче смятат, че унищожаването на ракетите не е достатъчно доказателство за разоръжаване на Ирак.

"Президентът Джордж Буш очаква резолюцията да бъде обсъдена бързо", заяви говорителят на Белия дом Ари Флайшър, като добави, че президентът ще следва стратегията на дипломацията и консултациите.

Флайшър посочи, че проекторезолюцията е "кратка и без заобикалки" и целите на САЩ са пълното разоръжаване на Ирак, както и смяната на режима в страната.

Във втората резолюция ще бъде поискано Ирак да изпълни резолюция 1441, гласувана единодушно от Съвета за сигурност през ноември миналата година, каза още говорителят на Белия дом.

Дипломатически натиск от Вашингтон и Лондон за подкрепа на ултиматума

САЩ и Великобритания започнаха силен дипломатически натиск, за да съберат достатъчно гласове в Съвета за сигурност в подкрепа на новата резолюция.

Президентът Буш разговаря в събота с испанския премиер Хосе Мария Аснар, чиято страна подкрепя твърдата линия на Вашингтон спрямо Ирак.

Президентът подчерта, че в следващите дни ще се види дали Съветът за сигурност ще покаже пред целия свят дали говори сериозно.

Британският печат пише днес, че в средата на март Съветът за сигурност ще бъде приканен да гласува новата резолюция за Ирак, съставена от Лондон и Вашингтон. В нея ще се съдържа ултиматум към иракския президент Саддам Хюсеин да разоръжи Ирак в срок от три седмици, в противен случай го очаква война, твърди британският печат. Тази обща стратегия на Лондон и Вашингтон е била съгласува през уикенда в конферентен телефонен между британският премиер Тони Блеър, американския президент Джордж Буш и премиерите на Италия и Испания Силвио Берлускони и Хосе Мария Аснар. В разговора Блеър призовал Буш да се съгласи да бъде отправен общ ултиматум.

По-късно Буш е телефонирал на чилийския президент Рикардо Лагос и на мексиканския държавен глава Висенте Фокс, за да обсъди с тях подготвяната нова резолюция за Ирак. И двете страни в момента имат места в Съвета за сигурност.

Аснар, който пристигна в събота в САЩ от Мексико, не успя да убеди президента Висенте Фокс да подкрепи позицията на Вашингтон, че може да се наложи употребата на военна сила срещу Ирак.

От 15-те членки на Съвета за сигурност само три държави се присъединиха към Съединените щати в настояването за нова резолюция:Великобритания, Испания и България, отбелязва АП. За да постигнат целта си Съединените щати се нуждаят от 9 гласа, но седмиците на интензивно лобиране очевидно не доведоха до увеличаване на броя на тези, които ги подкрепят, допълва агенцията.

Колин Пауъл посети и Китай, която е постоянен член на Съвета за сигурност. Според кореспондента на Би Би Си в Пекин тонът на Пауъл след проведените разговори показвал, че Китай няма да наложи вето.

"Единствената причина, поради която Ирак е направил нещо през последните месеци, е заплахата от сила и единството на международната общност", заяви Пауъл.

Като част от дипломатическите усилия за събиране на гласове в подкрепа на новата резолюция е и утрешната среща между президента Буш и българския премиер Симеон Сакскобургготски, отбелязва Ройтерс.

Американският държавен секретар Колин Пауъл даде времевата рамка на тези последни дипломатически усилия като посочи в Токио , че вече е дошло времето "да се действа". Той очаква от Съвета за сигурност на ООН да реши какво да прави скоро след планирания за 7 март доклад на оръжейните инспектори, предаде Ройтерс.

"Няма да мине много време от представянето на резолюцията до момента, когато ще се прецени дали тя вече може да бъде гласувана или не", поясни Пауъл, отбелязвайки, че се очаква главният оръжеен инспектор Ханс Бликс да докладва пред Съвета на 7 март.

Наблюдателите очакват формулировките в доклада на Ханс Бликс да окаже решително влияние при формирането на позициите на страните-членки на Съвета за сигурност.

Инспекторите на ООН искат Ирак да унищожи ракетите Ал-Самуд 2

Бликс поиска в края на миналата седмица Ирак незабавно да пристъпи към унищожаване на няколкото десетки ракети Ас-Самуд 2, за които бе установено, че имат по-голям обсег от разрешения, както и техниката за производство на ракетните двигатели.

На 1 март в Съвета за сигурност Бликс ще представи писмен доклад с оценка за степента, в която иракските власти сътрудничат на инспекторите. Изводите в доклада ще са от решаващо значение за това колко от членовете на Съвета за сигурност ще подкрепят новата проекторезолюция за Ирак.

За да бъде приета, са необходими 9 от 15-те гласа на непостоянните членове, при условие че никой от постоянните не наложи вето.

Иракската страна потвърди, че е получила писмото на Ханс Бликс за ракетите Ас-Самуд и че разглежда въпроса. Генерал Хосам Мохамед Амин, главният иракски офицер за свръзка с инспекторите на ООН, каза на пресконференция, че унищожаването на ракетите ще навреди на отбраната на Ирак, но няма да я парализира.

Амин изрази оптимизъм, че ООН и Ирак ще преодолеят различията си във връзка с ракетите Ас-Самуд 2 без намесата на САЩ или Великобритания.

Ирак изпробва днес ракета Ас-Самуд 2, за да покаже на инспекторите на ООН, че тези ракети не надхвърлят разрешения обсег, предаде Ройтерс.

Оръжейните експерти наблюдаваха от няколко метра разстояние опита, който бе извършен в обекта Фалуджа, на 70 км западно от Багдад. Инспектори на ООН стават свидетели за пети път на подобен експеримент, каза за телевизия Ройтерс полковник Али Джасим Хусайн.

Багдад твърди, че ракетите Ал-Самуд 2 могат да достигат 180 километра далечина на полета само при изпитания, когато са без система за управление и без бойна глава.

Френският министър на отбраната Мишел Алио-Мари заяви снощи, че Ирак трябва да сътрудничи напълно с инспекторите на ООН, за да предотврати избухването на война, която може да дестабилизира целия район, предаде АФП.

"Франция в никакъв случай не проявява снизхождение по отношение на Ирак. За това и дума не може да става", подчерта говорителят на френското външно министерство, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Унищожаването на ракетите не е пълно разоръжаване на Ирак

Държавен департамент на САЩ заяви вчера, че унищожаването на иракските ракети Ал Самуд 2 не е достатъчно, за да се смята, че Багдад е готов да се разоръжи, подчертавайки, че тези ракети са отдавна известни и е трудно да се скрият, предаде АФП.

Независимо дали Ирак ще унищожи или не тези ракети, Багдад не действа в съответствие с резолюция 1441 за своето разоръжаване, заяви Аманда Бат, говорителка на американското външно ведомство. Тя повтори казаното от президента Буш в Крофърд вчера, че тези ракети са само върхът на айсберга на оръжията за масово поразяване, в чието притежание Вашингтон обвинява Ирак.

Говорителката добави, че тези оръжия съществуват в нарушение на предишни резолюции на ООН, не е трябвало никога да съществуват, че за тях се знае от дълго време и те са твърде големи, за да бъдат скрити.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.