Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш, не ти искаме пилешките кълки

0 коментара

"Кълките на Буш" няма да се пържат в руските тигани. Хрупкави и розови, пилешките кълки с американски произход бяха внесени в Русия в началото на 90-те години, когато агонизиращата социалистическа икономика опразни магазините и американците изпратиха хуманитарни помощи на бившата империя на злото.

Руснаците, привикнали от 70 години да се хранят с хилави бройлери, веднага въведоха в менюто си новия специалитет, който стана един от любимите им продукти. Новото ястие беше кръстено "кълките на Буш", иронично название, изразяващо благодарността към Джордж Буш старши - американския президент, донесъл революцията в руските кухни.

Дванадесет години по-късно замразените пилета се превърнаха в символ на раздора. От днес нито една "кълка на Буш" (баща или син, няма значение) няма да премине руската граница. Прекалено са тъпкани с антибиотици, съдържат много бактерии, вредни са за здравето и за националната гордост, казват в Москва. След това обаче дават да се разбере, че забраната срещу американските пилета би могла да се отмени, ако Джордж Буш-син оттегли решението за протекционистки мита върху вноса на стомана.

Затоплянето в отношенията между Москва и Вашингтон, започнало след 11 септември, продължи само няколко месеца и се изроди в търговска война. Русия изнася черни метали за САЩ на стойност 300 млн. долара годишно и новите вносни мита са удар върху руската икономика. Едно на всеки три пилета е предназначено за руския пазар и забраната върху вноса им пък притеснява фермерите от Средния запад, много повече, отколкото домакините в Москва. Око за око или иначе казано пиле за стомана, докато Белият дом и Кремъл си разменят взаимни обвинения и заплахи.

Един от съветниците на Буш заплаши да накаже Русия, оттегляйки подкрепата си за членството на страната в Световната търговска организация - една от малкото сигурни награди, спечелени от Путин в замяна на руската подкрепа във войната срещу тероризма. Напоследък обаче съюзът Москва-Вашингтон изглежда вече не съществува: вчера руското министерство на външните работи определи като "твърде неприятни" обвиненията на САЩ за нарушаването на човешките права в Чечения. Политици и журналисти започнаха открито да се съмняват в проамериканската нагласа на ръководителя на Кремъл. Единственият, който все още вярва в руско-американските отношения, е именно Владимир Путин.

След олимпиадата в Солт Лейк сити - където според три четвърти от руснаците техният национален отбор "беше ограбен откъм медали" по вина на американците - антиамериканизмът се разпространява все повече.

В предаване на живо по телевизията комикът Михаил Задорнов скъса демонстративно американската виза от паспорта си. В Нижни Новгород верига аптеки изтегли от продажба лекарства, произведени в Америка с думите: "Нашите олимпийски шампиони бяха дисквалифицирани за допинг, защото използваха тези боклуци". А на остров Сахалин собственик на магазин окачи на вратата надписа "забранено за американци".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.