Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш очаква смъртно наказание за Саддам

0 коментара

Саддам Хюсеин заслужава смъртно наказание, но иракският народ ще трябва да реши дали той бъде екзекутиран, каза американският президент Джордж Буш в интервю пред телевизия Ей Би Си четири дни след като американските сили арестуваха бившия иракски лидер.

"Мисля, че той трябва да получи смъртно наказание, заради онова, което причини на народа си. Искам да кажа, че той е един мъчител, убиец, те са имали стаи за изнасилване. Това е гнусен тиранин, който трябва да си получи заслуженото наказание - най-голямото наказание. Това ще реши обаче не президентът на САЩ, а народът на Ирак", казва президентът Буш.

Той изрази увереност, че иракчаните са способни сами да се справят с един съдебен процес срещу Саддам Хюсеин. На пресконференция по-рано президентът Буш каза, че има лично мнение по въпроса каква да е съдбата на Саддам Хюсеин, но отказа да уточни какво има пред вид, припомня Асошиейтед прес.

Еврокомисията е против смъртна присъда за Саддам

Европейската комисия принципно е против смъртна присъда за Саддам Хюсеин, но се въздържа да изказва мнение за съда, който трябва да го съди, заяви говорителят на еврокомисаря по външните отношения Крис Патън Диего Охеда, цитиран от АФП. "Позицията на ЕС срещу смъртната присъда е много ясна. Това е принципна позиция, каквито и да са обстоятелствата и сериозността на извършените от Саддам престъпления", подчерта Охеда. Той обаче отказа да коментира пред какъв съд да бъде изправен бившият иракски президент.

още

В понеделник Джордж Буш даде да се разбере, че Саддам Хюсеин няма да бъде изправен пред международен съд, за какъвто настояват много правозащитни организации.

Настоящата американска администрация, която е противник на идеята за наднационално правораздаване, влезе в остър конфликт с редица държави по света и най-вече със страните от ЕС по въпроса за Международния наказателен съд. Една от неговите задачи е да съди именно бивши диктатори като Саддам Хюсеин.

Иракският трибунал няма да е под контрола на ООН

Тази позиция на Вашингтон намери отражение и в статута на новия Иракски трибунал, който, за разлика от трибуналите за Руанда и бивша Югославия, няма да бъде под контрола на ООН, а ще бъде чисто иракски.

Пълното име на новия трибунал е Иракски трибунал за престъпления срещу човечеството. Той ще разглежда престъпленията геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления, както и някои престъпления, описани в иракското национално законодателство. Юрисдикцията на съда се простира върху 35-годишния период на управление на партията БААС и приключва на 1 май 2003 година. На тази дата американският президент Джордж Буш обяви края на мащабните военни действия в Ирак.

Съдейки по изявленията, направени от представители на американската администрация и на назначения от САЩ Управляващ съвет в Ирак, процесът срещу Саддам Хюсеин трябва да започне през пролетта на 2004 година. От гледна точка на статута на трибунала той може да започне работа едва след като бъдат осигурени 64 висококвалифицирани юристи. Толкова, според авторите на статута, са минимума специалисти, за да започне съдът да функционира. Деветима от тях трябва да са апелативни съдии, петима - първоинстанционни съдии, 30 следователи и поне 20 прокурори.

В устава на трибунала се допуска възможността за участие и на не-иракски граждани. Чужденците обаче могат да бъдат само съветници и то само на прокуратурата. Друга точка от устава предвижда възможността за съдия-чужденец, но само ако той е назначен от временния съвет на Ирак и то при доказан случай на необходимост. Чужденците имат право да присъстват в адвокатските съвети, но отново с второстепенни роли, доколкото основният адвокат на даден обвиняем трябва да е непременно иракчанин по паспорт.

Почти веднага след като излезе на бял свят, уставът на новия иракски трибунал беше атакуван от няколко посоки. Всички те обаче имаха общ знаменател: че трибуналът не бива да се превръща в "съд на победителите" или орган на възмездието, а че трябва да бъде именно правна структура - компетентна и защитена от политически намеси.

Критики от правозащитни организации

Една от най-радикалните критики срещу иракския трибунал отправи международната правозащитна организация Амнести интернешънъл. Амнести защитава тезата, че САЩ представляват окупационна сила и като такава нямат право да създават законодателно или каквото и да било друго институционно тяло.

Малко по-умерени в критиките си срещу трибунала и неговите създатели са представителите на Хюмън Райтс Уоч. Според международната организация трибуналът трябва да бъде ако не под егидата на ООН, то поне под професионалния контрол на експерти от международната общност. Хюмън Райтс Уоч твърди, че в Ирак няма достатъчно специалисти по международно хуманитарно право и дори нещо повече: че в страната въобще не съществува съдебна традиция. Като доказателство за това ръководителят на правната програма на организацията Ричард Дикър на няколко пъти изтъква в пресата, че най-дългия процес, състоял се в Ирак, е траел ден и половина.

Тази представа за правосъдие със сигурност няма нищо общо с делата, в които ще се разглеждат престъпления като геноцид или престъпления срещу човечеството. Практиката от трибуналите в бивша Югославия и Руанда показва, че процесите по тези обвинения траят с месеци, ако не и с години и изискват не по-кратка подготовка.

Според мнозина специалисти обаче доказателствата за престъпленията на Саддам Хюсеин се трупат с всеки изминал ден и до началото на неговия процес обвинението ще разполага с достатъчно доказателствен материал. Казвайки това, въпросните специалисти имат предвид не само случаите на употреба на химически оръжия срещу иракски граждани в недалечното минало, но и десетките масови гробове, които в момента се разкриват на територията на Ирак. Всички те свидетелстват за престъпленията на бившия режим. Що се отнася до личната вина на Саддам Хюсеин - този въпрос ще трябва да бъде разгледан в съдебната зала.

Саддам ще копира Милошевич

Когато бъде изправен пред съд, Саддам Хюсеин може да използва съдебния процес като мощна трибуна, от която да злепостави САЩ пред арабския свят като разкаже как на времето е получавал американска подкрепа, цитира Ройтерс мнението на юристи.

Майкъл Шарф, който ръководи Център за изследване на военнопрестъпленията, предполага, че Саддам ще копира поведението на Слободан Милошевич пред трибунала в Хага. "Саддам може да реши да се защищава сам и в продължение на години да бълва антиамерикански тиради, които ще се слушат в целия арабски свят", каза Шарф.

Той очаква също така Саддам Хюсеин да призове като свидетели разни световни величия.

САЩ подкрепяха Ирак по време на войната му срещу Иран. Те го снабдяваха с разузнавателни данни и с оръжие. Според документ на американския Център за контрол върху болестите, предоставен на Сената, Ирак е получил от САЩ биологически агенти, които може би са били превърнати в биологическо оръжие, припомня Ройтерс. САЩ, освен това, стояха безмълвни когато Ирак атакуваше с химическо оръжие иранските части по фронта, но също така и кюрдското население на иракска територия.

И накрая Саддам Хюсеин може да постави в неудобно положение и други световни лидери. Между Жак Ширак и Саддам Хюсеин, например, имаше близко приятелство, датиращо още от 1974 година. Жак Ширак, пише Ройтерс, помогна на времето на Ирак в преговорите за закупуване на ядрени реактори.

Великобритания, Германия, Италия и особено бившият Съветски съюз също снабдяваха Ирак с оръжие, военна експертиза и с много пари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.