Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш под натиск да реши проблема със Северна Корея

0 коментара

Администрацията на Буш е под натиск от експерти по национална сигурност, които говорят за провал в политиката по отношение на Северна Корея, който може да доведе до война, съобщи Си Ен Ен.

Повод за критиките са твърденията на Пхенян, че разполага с достатъчно плутоний, за да произведе половин дузина атомни бомби.

САЩ заявиха, че това е причина за сериозна тревога. Белият дом заяви, че не може да потвърди дали декларираното от Северна Корея е истина, но обяви, че ще продължи да работи с Китай, Япония и Южна Корея за спиране на севернокорейската ядрена програма.

По време на дипломатическа среща в Ню Йорк миналата седмица Пхенян заяви, че е приключил преработката на 8000 пръта изразходвано ядрено гориво за извличане на плутоний.

Държавният секретар на САЩ Колин Пауъл и китайският министър на външните работи Ли Чжаосин са разговаряли тази сутрин по телефона за ядрения проблем със Северна Корея, съобщи днес китайската осведомителна агенция Синхуа, цитирана от АФП.

Подробности не бяха разгласени, но Франс прес припомня, че разговорът се състоя след посещението на китайски пратеник в Пхенян с послание от президента Ху Цзинтао до севернокорейския лидер Ким Чен Ир.

Северна Корея уведомила САЩ, че ще се съгласи с многостранни преговори за ядрената си програма, ако Вашингтон обещае да не подкопава властта на Ким Чен Ир, съобщи днес японски вестник, цитиран от Ройтерс.

Като се позовава на анонимен китайски правителствен източник, Токио шимбун твърди, че севернокорейски дипломати в ООН предали предложението на неофициална среща с американски колеги на 8 юли.

"Готови сме да приемем петстранни преговори, ако ни бъде гарантирано оцеляването на режима", заявил севернокорейски дипломат, цитиран от вестника.

Досега Пхенян настояваше, че кризата около ядрената му програма може да бъде уреден само на двустранни преговори със САЩ, а Вашингтон искаше многостранни консултации, с участието на Южна Корея, Япония и Китай.

Междувременно бившият американски министър на отбраната Уилям Пери заяви, че Белият дом губи контрол върху събитията около ядрената програма на КНДР. Според министъра от времето на Клинтън заради неумението си да се справи с този проблем САЩ вървят към война със Северна Корея, която можела да избухне още тази година. Пери смята, че е възможно Пхенян да направи скоро опити с ядрени бойни глави, и допуска, че терористи могат да купят от севернокорейците атомно оръжие, което да използват срещу САЩ.

Белият дом призна, че не знае дали последните твърдения на Северна Корея са истина или блъф, но фактът, че Пхенян ги оповестява, сам по себе си е сериозен, съобщи кореспондентът на Би Би Си във Вашингтон.

"Затова работим тясно със страните от региона и с останалите, за да адресираме този проблем", каза говорителят Скот Маклийн.

"Северна Корея има ясен избор между два пътя. Международната общност даде да се разбере, че ако продължи стремежа си към ядрени оръжия, Северна Корея ще бъде още по-изолирана и това ще подкопае режима в Пхенян", допълни той.

Според дипломати Китай има най-големи шансове за уреждане на кризата по дипломатически път, не на последно място защото Северна Корея зависи от Китай за по-голямата част от вноса на храни и горива.

Китай има интерес от решение на проблема, той като не иска ядреновъоръжена Северна Корея в задния си двор, но също така и не желае да падне режима там, тъй като това би могло да доведе до милиони бежанци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.