Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш положи клетва за втори мандат и обеща да разшири свободата по света

0 коментара

В словото си на тържествената церемония по полагане на клетва за втори президентски мандат, президентът Буш се обърна не само към своите сънародници, но и към света, акцентирайки върху "силата на свободата" и "разчупване оковите на омразата".

Той обеща САЩ да се борят и да подкрепят демократичните движения и институции във всички страни и култури като крайната им цел ще бъде да се сложи край на тиранията по света.

Това не е задача, която ще бъде постигната с оръжие, макар че ние ще защищаваме себе си и нашите приятели с оръжие, ако това се наложи, каза президентът. Той определи като своя задача да помогне на другите да намерят себе си, сами да извоюват свободата си и да вървят по избрания си път.

Обръщайки се към народите на света Буш каза: "Нека всички, които живеят в тирания и безнадеждност, да чуят: Съединените щати няма да останат безучастни към подтисничеството ви, нито ще намерят извинение за потисниците ви. Когато вие се вдигнете за свободата си, ние ще сме с вас."

Буш прикани американците да преоткрият единството, което са почувствали след атентатите на 11 септември 2001 г.

Церемонията, която е първата по заклеването на американски президент след терористичните атаки от 11 септември 2001 г., е съпроводена с изключителни мерки за сигурност.

Буш започна деня си с посещение на утринна литургия в църквата Свети Джон, придружаван от съпругата си Лора и двете си дъщери.

Както повелява конституцията, инагурацията започна точно по обед (12 ч. местно време), на западните стъпала на Капитолия.

С вдигната ръка, а другата положена върху семейната библия, президентът се закле да се бори за свобода в целия свят. Това е "най-сигурният път към мира в ерата на тероризъм", каза Буш.

Семейството на Буш, членове на Конгреса и други гости гледаха церемонията от специално построени трибуни пред Капитолия.

"Оцеляването на свободата на нашата земя все повече зависи от успеха на свободата в други земи. Най-добрата надежда за мир в нашия свят е разпространяването на свободата в целия свят", изтъкна в словото си Буш.

Той посочи, че Америка не иска да налага своя стил на управление на страните, които не желаят това. Допълни, че целта на Вашингтон е "да помага на останалите да открият собствения си глас, да завоюват собствената си свобода и да намерят своя път".

В речта си Буш не спомена Ирак или Афганистан и използва 27 пъти думата "свобода", отбелязва АП.

Американският президент призна, че има разногласия, породени от войните и от смъртта на американски войници, но подчерта, че те трябва да бъдат преодолени. Той припомни дните след атентатите на 11 септември, когато американци от всички слоеве на обществото и с различни политически виждания се бяха обединили в борбата срещу тероризма.

Буш също така говори за необходимостта да се разширят свободите в САЩ, за да може хората да решават какъв да бъде животът, а не правителството.

От Белия дом съобщиха, че текстът е бил преработен 21 пъти преди да бъде одобрен окончателно.

Разходите за тържествената церемония и парада са 40 милиона долара, набрани от частни дарения. По-голямата част от парите са предоставени от корпорации, дарили по над 250 000 долара, както и от продажба на билети и сувенири.

Федералното правителство на окръг Колумбия поема разходите за сигурността, които надхвърлят 20 млн. долара.

Целият район около Капитолийския хълм и Белия дом е отградена с кордон, тъй като инагурацията на президента е събитие от национално значение, съпроводено от специални мерки за сигурност.

Около 6 000 полицаи и 7 000 военни охраняват мероприятието, заедно с неназован брой тайни агенти.

В навечерието на церемонията Вашингтон се покри със сняг. За тържествата са планирани пищни фойерверки и светлинни илюминации. След това Буш ще даде обяд на ключовите донори на Републиканската партия.

Кореспондентът на ББС във Вашингтон посочва, че за разлика отпреди 4 години, сега президентът започва втория си мандат с ясно изразена изборна победа, но все още пред него има много предизвикателства.

Войната в Ирак става все по- непопулярна и проучванията на общественото мнение сочат, че рейтингът на одобрение към Буш е по-нисък в сравнение с този на останалите преизбрани президенти през последните години.

В момента одобрението към Буш е около 50 %.

Това вероятно ще го затрудни в провеждането на спорните реформи у дома и може да ограничи възможностите му за маневри в чужбина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.