Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш ще посети Китай през есента

0 коментара

Китайски ръководители са поканили американския президент Буш да посети Пекин през месец октомври. Днес от Белия дом отговориха, че Буш е приел поканата да направи посещение в Китай и вероятно такова ще бъде осъществено. За какво ще си говорят САЩ и Китай по време на визитата на Буш?

Китайският премиер Чжу Жондзи обяви вчера, че Джордж У. Буш вече е приел поканата да посети Шанхай и Пекин на 20 и 21 октомври по време на срещата на организацията за Азиатско и тихоокеанско икономическо сътрудничество.

Визитата на американския президент в Китай е възприемана от двете държави като идеалната възможност за изясняване на приоритетите и създаване на по-добра комуникация между Вашингтон и Пекин.

От Белия дом не потвърдиха веднага, че Буш е приел поканата да присъства на форума на АСЕАН в Шанхай и след това да посети китайската столица. Говорителят на Съвета за национална сигурност заяви само, че "Президентът е поласкан от поканата на Пекин".

Администрацията на Буш все още не е формулирала принципите на политиката си спрямо Китай, защото има определен брой въпроси във военната и икономическата област, по които няма яснота.

Според предварителните прогнози политическата стратегия на Буш спрямо Пекин ще бъде по твърда от тази на предишната администрация, но след като един път бъде дефинирана се очаква да бъде по ясна, а конкретните ходове на двете държави - далеч по-предсказуеми.

В Пекин също има неясноти относно политиката спрямо Вашингтон. От там се опасяват например, че САЩ ще одобрят продажбата на ново поколение оръжейни технологии на Тайван през следващите няколко месеца.

Друг въпрос, който остана недовършен при предишните разговори между Вашингтон и Пекин са процедурите по присъединяването на Китай към Световната търговска организация.

Ако Буш посети Вашингтон, това ще бъде ясен знак за развитие в американско-китайските отношения. При предишната визита на американски президент, когато през 1998 г. Клинтън посети Китай бе формулирана концепцията за "конструктивно и стратегическо партньорство" между двете държави.

Тя обаче бе ревизирана от републиканската партия в посока формулировката "съперничество на конкурентна основа". Коментарът на китайския премиер по тази формулировка бе, че принципа на "Партньорството и съревнованието" не винаги създава различия. Според него е нормално две държави да си партнират в стратегически области и едновременно с това да имат конкурентни интереси.

Понастоящем между САЩ и Китай има редица спорни въпроси в различни области, като се започне с условията в китайските затвори и се стигне до американския проект за противоракетна отбрана, за който Китай се опасява, че предвижда защитата на Тайван.

По темата Тайван, Китай подозира САЩ в опити да бъде неутрализирано китайското влияние на острова. Един от възможните отговори на Китай на това предизвикателство е увеличаване на собственото ракетно производство и сътрудничество в тази област с Русия.

В Пекин все пак имат поводи за оптимизъм по темата Тайван. Китайският премиер Чжу Жондзи обяви, че е получил уверения от САЩ, че Вашингтон няма да отправя предизвикателства към Пекин по твърде деликатната за китайците тема - Тайван.

Очевидно е, че двете държави търсят прагматизма в отношенията си това ще доведе до намиране на определен брой въпроси, по които да има общи позиции, докато страните преследват националните си интереси.

Като че ли в потвърждение на това, Китай прехвърли част от акцентите в отношенията със САЩ в темата за успешното съжителство между 1.6 милионното китайско население в САЩ и американското общество.

Подготовката на посещението на Буш в Китай очевидно вече започва. В края на следващата седмица китайският вицепремиер Чан Чен ще посети Белия дом.

Срещата му с Буш ще бъде първата за новия американски президент с високопоставен китайски политик. Освен това Чен ще бъде и първия дипломат от високо ниво посетил Вашингтон от две години насам. Една от целите на посещението му ще бъде да разубеди САЩ за продажбата на оръжейни технологии на Тайван.

За Буш визитата в Китай е и лично завръщане в страна, в която вече е пребивавал. Той не обича да пътува в чужбина и рядко го прави, но през 1975 г. е прекарал 6 седмици в Китай, където баща му Буш-старши е бил американски посланик.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.