Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш стегна антииранска коалиция

0 коментара

Както научихме от дипломатически източници, Пентагонът е разработил вече план за военен удар срещу Иран с цел да бъде свален ислямският режим в страната. Военната акция е замислена като допълнение към въстанието в Иран, на което разчита американското военно ведомство. Белият дом почти е приключил процедурата по оформяне на съответните документи.

Плацдарм за удар срещу Иран ще стане Ирак. За военната операция се предвижда освен това да бъдат използвани териториите на Азербайджан и Грузия /която няма обща граница с Иран/. По наши данни Пентагонът вече е уредил с правителството на Гейдар Алиев разполагането на американски въоръжени сили в Азербайджан.

Според нашия източник иранското разузнаване е научило за споразумението и Техеран е информирал Баку, че ще разглежда евентуалното разполагане на американски контингент като агресивен акт и си запазва правото на превантивен удар срещу Азербайджан.

В коридорите на властта в Баку усилено се обсъжда възможността Азербайджан да бъде въвлечен в антииранска кампания. Страната надали ще дръзне да не се подчини на САЩ, но участието на Азербайджан в каквато и да било акция срещу ръководството на съседна държава би довело до открита конфронтация в региона.

Запазвайки външно добросъседските отношения с Техеран, Баку същевременно не забравя, че Иран винаги се е стремял Азербайджан да бъде икономически слаба и зависима страна. Техеран примерно и досега протестира срещу привличането на америикански петролни компании към разработването на находищата в азербайджанската част от каспийския шелф.

По всичко личи, че азербайджанските спецслужби активно разработват "иранската тематика". Косвено доказателство е започналата съответна подготовка на общественото мнение. Неотдавна бяха разкрити контакти на иранските спецслужби с лидерите на Ислямската партия на Азербайджан, чиято цел е да установят в страната ислямска държава.

Официалите лица в Баку предпочитат да не коментират твърде деликатния въпрос дали Гейдар Алиев ще вземе активно участие в американската акция по сваляне на режима в Иран или ще откаже. За американските стратези явно ще има специално значение "опитът на генерала от КГБ", участвал по времето на СССР в плановете на Москва за сваляне на шахския режим.

Във всеки случай в приветственото си послание до Алиев по случай вчерашния национален празник - Деня на независимостта, Джордж Буш нарече Азербайджан надежден сигурен съюзник на САЩ, похвали страната заради активната ѝ помощ в борбата с тероризма и обеща задълбочаване на сътрудничеството в изграждането на тръбопровода Баку-Джейхан.

Смяната на режима в Техеран ще разруши и "триъгълника на сътрудничеството" Русия-Иран-Армения. Ако Армения се лиши от възможността да използва иранските транспортни комуникации, ще бъде застрашена от блокада. Републиката ще може да общува със света единствено по въздушен път или през Грузия, с която арменците не могат да намерят общ език в решаването на редица регионални проблеми.

Установяването на проамерикански режим в Иран автоматично би засилило позициите на Турция и би довело до отслабване на руските позиции в Кавказ. В бъдеще регионът може да се окаже независим от руските енергоносители.

В администрацията на САЩ засега няма единство относно тактическите въпроси и сроковете за начало на операцията срещу Иран. Ключовите фигури от американското ръководство трябваше да обсъдят иранския въпрос във вторник тази седмица, но заседанието бе отложено за днес.

Позициите на Пентагона и Държавния департамент значително се доближиха след неотдавнашните терористични актове в Саудитска Арабия и разузнавателните данни, че иранското правителство поддържа отношения с Ал Каида и укрива нейни активисти. Според официалните съобщения външното ведомство на САЩ е прекратило всички контакти с кабинета на Мохамад Хатами и, както пише Вашингтон пост, по принцип е постигнало съгласие за необходимостта режимът в Техеран да бъде свален. Въпреки това в Държавния департамент все още има резерви по въпроса дали една интервенция може да подпомогне евентуално въстание в Иран.

"Нашата политика спрямо Иран не е променена. Не одобряваме тяхната подкрепа за терористичната активност. Вече няколко години изразяваме негативно отношение към опитите им за създаване на ядрено оръжие" - заяви във вторник държавният секретар Колин Пауъл. На свой ред шефът на Пентагона Доналд Ръмсфелд предупреди Иран да не се намесва в съседен Ирак - Техеран според него "трябва да осъзнае, че всички опити да се преустрои Ирак по свой образ и подобие ще бъдат осуетявани жестоко".

Ред аналитици отбелязват, че именно "ядреното досие" е основна причина да нараства натискът на САЩ върху Иран. Техеран може да създаде ядрено оръжие още през 2005 година, твърди Пентагонът. Според оценките на ЦРУ тази дата е още по-близо. Както пише Ню Йорк таймс, администрацията на Буш е упражнила крайно силен натиск върху Международната агенция по атомна енергия с цел организацията да представи на ООН критичен доклад за иранската ядрена програма. Това може да стане още на 16 юни.

Същевремено се засилва американският натиск върху Русия и Китай - основните партньори на Техеран в ядрената енергетика. Москва вече неведнъж е била критикувана от САЩ и по всичко личи, че започва някак по-активно да реагира на тази критика.

Във вторник заместник-министърът на външните работи Георгий Мамедов извика в министерството посланика на Иран Голамреза Шафей и "изрази загриженост от наличието на сериозни неизяснени въпроси във връзка с ядрените изследвания в Иран". Изразена бе и надежда за нормализиране на иранско-американските отношения, "което би съдействало за разведряване на напрежението в целия близкоизточен регион, особено в условията, формирали се там след войната в Ирак". Междувременно шефът на дипломатическото ведомство Игор Иванов изрази вчера надежда, че в Иран няма да бъде осъществен иракският сценарий. Какво ли вещае това? Москва очевидно разполага с достатъчна информация, за да отправя пожелания по повод едни или други сценарии, засягащи Иран.

Цялата инфраструктура, оставена от Съветската армия на територията на Азербайджан, е напълно разрушена. Теоретично въоръжените сили на САЩ биха могли да използват авиобазите Насосная /по-рано база на полк изтребители МиГ-25 от противовъздушната отбрана на СССР/, Кюрдамир /база на съветските Военновъздушни сили/, международното летище Баку, летището в Гянджа /104-а въздушнодесантна дивизия на СССР/. Повечето от тези летища обаче трябва да бъдат ремонтирани основно и да се преоборудват според стандартите на САЩ.

Не е необходимо въоръжените сили на САЩ да използват Габалинската радиолокационна станция. Те са способни със собствени сили и средства да засичат достатъчно добре изстрелването на балистични ракети от Иран.

В случай на военен конфликт тези авиобази надали биха могли да се използват за интензивна бойна дейност, доколкото за целта ще е необходимо предварителното им зареждане с много хиляди тона авиационни боеприпаси и гориво. Доста дълго време ще е нужно и за преоборудване на летищата и прехвърляне на материални средства там. С оглед наличието на самолетоносачи в акваторията на Персийския залив евентуалното основно преоборудване на азербайджанските бази би било нерентабилно.

Затова в случай на военен конфликт между САЩ и Иран е най-вероятно територията на Азербайджан да бъде използвана в ограничен мащаб. Там могат да бъдат разположени сили за специални операции, спасително-издирвателни служби /за спасяване на самолетни екипажи от свалени машини/ и разузнавателни части /главно безпилотни летателни апарати тип Предътър.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.