Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш запазва преднина, макар че Кери се е справил по-добре на първия тв диспут

0 коментара

Кандидатът на демократите Джон Кери се е справил по-добре от президента Джордж Буш в първите телевизионни дебати от предизборната кампания, посветени основно на войната в Ирак и вътрешната сигурност, сочи проучване на Си Ен Ен, Ю Ес Ей Тудей и Галъп, обявено в петък. Допустимата грешка при изследването е плюс-минус 5 процента.

Повече от половината участници в проучването заявяват, че дебатите са подобрили мнението им за кандидата на демократите, но въпреки това не се забелязва принципна промяна в оценката им кой би се справил по-добре със ситуацията в Ирак и кой би бил по-добър главнокомандващ. В това отношение Джордж Буш запазва добра преднина.

Преди дебатите 52 процента от анкетираните заявили, че смятат да гласуват за Буш, докато 44 процента подкрепяли Джон Кери.

След дебатите 53 процента заявили, че Кери се е справил по-добре, срещу 37 процента за Буш. Основно предимство за Джон Кери е яснотата на мисълта му и по-доброто изразяване на идеите, смятат 60 процента.

Буш заложи на лидерството

По време на 90-минутните дебати, проведени в Университета в Маями, Фларида, Кери определи войната в Ирак като отклонение от по-голямата битка срещу тероризма. Буш обяви, че е убеден в победата на изборите, тъй като е показал на американския народ, че знае как да ръководи страната.

В четвъртък двамата претенденти за президентския пост се съгласиха, че разпространението на ядрени оръжия е най-сериозната заплаха пред САЩ.

Те обаче влязоха в спор по въпроса трябва ли Америка да преговаря със Северна Корея, за която се смята, че притежава ядрени оръжия.

Кери: Буш побърза с войната в Ирак без план за мира

Джон Кери атакува политиката на Буш за Ирак, като го обвини, че е внесъл разкол в американските съюзници, в резултат на което Съединените щати сега понасят 90 процента от загубите в жива сила в Ирак и 90 процента от разходите. Кери отбеляза, че една по-добре обмислена политика за Ирак би позволила на Съединените щати да започнат изтегляне на войските до шест месеца и каза по адрес на Буш: "Той побърза да води война в Ирак без план да спечели мира. Това не е преценката, която би трябвало да направи един американски президент. Не може да поведеш Америка на война без да имаш план да спечелиш мира."

Буш обвини Кери в непостоянство

От своя страна президентът Буш атакува лидерските способности на своя опонент и го обвини в непостоянство на политиката му, която ще подрони доверието в американските войски и техните иракски съюзници.

Според основната теза на президента Буш, неговият опонент не е способен да управлява Америка по време на войната срещу тероризма заради разнопосочните послания, които непрекъснато изпраща. Джордж Буш няколко пъти припомни, че Кери гласува в Сената "за" войната срещу Саддам, но малко по-късно се обяви срещу законопроекта за отпускане на 87 милиона долара в подкрепа на американските войници в Ирак и Афганистан.

Той отхвърли обвиненията на Кери, че нахлуването в Ирак е било грешен приоритет, твърдейки, че е трябвало да се справи както със Осама бин Ладен, така и със Саддам Хюсеин. Буш е убеден, че има голям напредък във войната срещу тероризма: "Да се каже, че има само един приоритет във войната срещу тероризма е да не се разбира същността на тази война. Разбира се, ние сме по следите на Осама бин Ладен. Той е изолиран. 75 процента от неговите хора са изправени пред правосъдието."

Джон Кери обвини президента, че е подвел американците с твърденията си за непосредствената заплаха, която Саддам представлява. Той заяви, че Буш е променил фокуса на войната срещу тероризма, премествайки го от Осама бин Ладен и Ал Каида към Ирак на Саддам Хюсеин въпреки доказателствата, че Багдад не разполага с оръжия за масово поразяване.

Сенатор Кери заяви, че е изработил печеливш план за Ирак, но не изложи подробности от него.

Буш отхвърли обвиненията за липса на коалиционна подкрепа във войната срещу Ирак. Той заяви, че с твърденията си за обратното Кери обижда такива лидери като британския премиер Тони Блеър и полския президент Квашневски. Освен това Буш посочи, че не само неговата, но няколко поредни американски администрации са се опитвали да убедят чрез ООН Саддам да се разоръжи. Той каза, че е бил принуден да вземе "трудното решение" да атакува Ирак, след като Саддам не се е съобразил с резолюциите на световната организация.

Джон Кери заяви, че към времето на войната в Ирак повече от 35 други държави по света са имали много по-голяма способност да произведат оръжия за масово поразяване. По време на дебата Кери на няколко пъти изтъкна, че Северна Корея и Иран вероятно вече разполагат с ядрено оръжие и че администрацията на Буш не взема адекватни мерки.

Кери настоя за двустранни преговори с Пхенян

Кери отбеляза, че най-големият риск идва от възможността ядрен материал, особено от бившия Съветски съюз, да попадне в ръцете на терористи и обвини президента, че не се е справил със Северна Корея и Иран.

Според Кери САЩ трябва да влязат в двустранни разговори с комунистическа Корея в допълнение към настоящите шестстранни преговори, в които участват САЩ и пет от съседните на Северна Корея държави.

Според Буш обаче това не е добра идея.

Той защити тезата, че сегашните многостранни преговори със Северна Корея за ядрената ѝ програма много вероятно ще дадат по-добри резултати от двустранните преговори. По този начин може да бъде намесен Китай, допълни Буш. За Иран той посочи, че подкрепя дипломатическата инициатива на Великобритания, Франция и Германия. По време на дебата Буш изтъкна като постижение на своята администрация и отказа на Либия да продължи да разработва оръжейни програми.

И двамата опоненти бяха единодушни в оценките си, че това, което става в суданската провинция Дарфур, е геноцид. И Кери, и Буш обаче заявиха, че не биха изпратили американски умиротворители там, а по-скоро биха работили активно с Африканския съюз за решаване на кризата.

Буш и Кери се спряха съвсем повърхностно на ситуацията в Русия. Буш, който на няколко пъти нарече руския президент с малкото му име Владимир, заяви, че не одобрява решението на Путин да суспендира някои от досегашните завоевания на руската демокрация. Същевременно той изтъкна, че Путин е важен парнгьор на САЩ във войната срещу тероризма.

Никой от съперниците не засегна ситуацията на Балканите.

Водещ на диспута беше журналистът от Пи Би Ес Джон Лерър, който задаваше въпроси, на които претендентите трябваше да отговорят за 2 минути. Всеки от опонентите пък имаше право на реплика от 90 секунди.

Двамата претенденти качиха с по 1%

50 процента от анкетираните смятат, че Буш е бил по-правдоподобен, докато 45 процента отдават предпочитание в това отношение на съперника му.

Според социологическо проучване на Ей Би Си нюз, 45 на сто от запитаните смятат, че Кери е надделял в диспута, 36 процента обявяват Буш за победител, а 17 процента са на мнение, че словесната схватка е завършила наравно, предаде Ройтерс.

След дебатите подкрепата за двамата е нараснала с по един процент и сега Буш води с 51 процента срещу 47 за съперника му. Допустимата грешка е плюс-минус 4,5 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.