Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш защити Ръмсфелд в скандала с малтретираните затворници

0 коментара

Американският президент Джордж Буш защити министъра на отбраната Доналд Ръмсфелд, който е под масирана атака заради малтретирането на затворници в Ирак. Министърът върши забележителна работа, каза Буш, който в понеделник отиде в Пентагона, където получи пълна информация за обстановката в Ирак.

Вие водите смело страната във войната срещу тероризма. Вашата работа е забележителна. Вие сте солиден министър на отбраната и страната Ви дължи благодарност, заяви Буш в изявление след среща в Пентагона.

В последните дни в САЩ се чуха искания за оставката на Ръмсфелд заради скандала с изтезанията на иракски затворници от американски войници.

Буш припомни, че няколко войници са подведени под отговорност във връзка с изтезанията и ще бъдат предадени на съда. Скандалът не отразява характера на американските войници, служещи в Ирак, чиито действия будят гордост и признателност за САЩ, заяви президентът.

В редакционната си статия военният вестник Арми таймс се присъедини към призивите за оставка на Ръмсфелд.

Частният вестник, който се разпространява във военните бази, посочва, че Ръмсфелд и неговият висш генерал Ричард Майерс трябва да бъдат държани отговорни за провала си.

Говорителят на Белия дом Скот Маклелън каза, че посещението на Буш в Пентагона е било планирано далеч преди да избухне скандала със затворниците.

Според някои съобщения Джордж Буш е поискал да му бъдат показани всички видеозаписи и снимки, с които Пентагонът разполага.

Междувременно вицепрезидентът Ричард Чейни окачестви Доналд Ръмсфелд като най-добрия военен министър в историята на САЩ.

Блеър защити правителството си

Британското правителство, което също е изправено пред скандал, защити начина, по който приема обвиненията, че британски войници са малтретирали затворници в Ирак.

Премиерът Тони Блеър заяви на пресконференция в Лондон, че едва през последните няколко дни правителството е разбрало за конкретни обвинения за извършени издевателства и това е станало, когато те са се появили в пресата.

Говорител на премиера Блеър заяви, че всички въпроси, произтичащи от доклада на Червения кръст, са били разгледани на оперативно равнище.

Ген. Абизейд пое своята отговорност, но не спомена за оставка

Междувременно генерал Джон Абизейд, ръководителят на Централното американско командване, което отговаря и за Ирак, заяви в понеделник, че поема своята отговорност за скандала с изтезанията на иракски затворници, съобщи АФП. Той обаче отклони въпроса за евентуалната му оставка.

Ние, военните командири, сме отговорни за всичко, което става в нашата зона, заяви генерал Абизейд на пресконференция в столицата на Бахрейн Манама. Генералът уточни, че самият той отговаря за действията на американската армия в района от Афганистан до Кения, така че би трябвало да бъде държан отговорен за ставащото там.

В разрез с твърденията в разпространения сред медиите таен доклад на американската армия, ген. Абизейд заяви, че физическите и психически мъчения са били изолирани случаи, а не системна практика.

Разкритията на Червения кръст бяха публикувани

Международния комитет на Червения кръст (МКЧК) разпространи доклад, според в който заявява, че негови служители са видели при свое посещение в багдадския затвор Абу Граиб миналия октомври, че офицери от американското военно разузнаване при разпитите малтретират затворниците, предадоха АП и Ройтерс.

От Червения кръст заявиха, че неколкократно са предупреждавали водените от Съединените щати окупационни власти в Ирак за практики, които "в някои случаи са били равносилни на мъчения".

Американският вестник Уолстрийт джърнъл публикува на своята интернет страница поверителния доклад на Червения кръст. От организацията потвърдиха автентичността на документа.

В предадения на американските власти през февруари доклад, който се състои от 24 страници, става въпрос за случаи на подлагане на затворници на физически мъчения и психически тормоз.

При посещението си в затвора Абу Граиб миналия октомври служители на международната организация станали свидетели на случаи, при които затворници били държани чисто голи в празни, бетонни килии, в пълна тъмнина. На други им било позволявано да се обличат, но им било давано само женско бельо.

При разпитите им от военното разузнаване затворниците били подлагани на различни мъчения - бой, покриване на главите с качулки, заплахи с екзекуция. Тези методи били използвани за изтръгване на самопризнания или получаване на информация от лица, арестувани във връзка със заплахи за сигурността или за които се е предполагало, че знаят ценна информация. Обикновено мъченията били прекратявани, след като приключела фазата на разпитите и задържаните били прехвърляни в друга част на затвора.

Представителите на международната хуманитарна организация са прекратили веднага посещението си в затвора и са поискали обяснение от окупационните власти. Офицер от военното разузнаване им обяснил, че това е част от рутинната практика.

Посещението на служителите на Червения кръст е станало два месеца преди да бъдат направени снимките на американските войници, малтретиращи иракски затворници. Фотографиите бяха публикувани миналия месец и предизвикаха международен скандал и извинения от страна на американския президент Джордж Буш и други високопоставени американски лица, припомня Ройтерс.

Доналд Ръмсфелд и други високопоставени служители обаче заявиха, че научили за проблема, когато бил поставен на дневен ред от военните през януари.

Нови снимки

Журналистът Семор Хърш публикува тази седмица нова статия в списание Нюйоркър, илюстрирана със снимки, показващи как американски гардове явно насочват кучета към съблечен затворник в багдадския затвор Абу Граиб.

В последната си статия Хърш посочва, че проблемите в иракския затвор са предизвикани от правилата за секретност в министерството на отбраната, неуважението към Женевската конвенция и съзнанието за непогрешимост.

Не става дума за това, че нещата се покриват, а за това, че те не слушат онова, което не искат да чуят, казва Хърш пред Си Ен Ен.

Той посочва, че ген. Рикардо Санчес, командващият на американските сили в Ирак, през ноември е поставил американските затвори там под контрола на военното разузнаване и така е променил процедурите, които позволяват на военната полиция да участва в разпитите.

Журналистът е уверен, че миналата есен са положени усилия да бъде сложен край на нарастващите бунтове срещу коалиционните сили в Ирак и че върху военното разузнаване е оказан натиск отгоре, а то от своя страна е въздействало върху военните полицаи, охраняващи задържаните.

Последната статия на Хърш "Веригата на командването", включва нови снимки на издевателства над иракски затворници. Снимката с кучетата, насъсквани срещу гол иракчанин, е една от двайсетте, които са предоставени от американски войник, служещ в багдадския затвор.

В статията си Хърш посочва, че командирите не са предприели нищо по повод обвиненията на Червения кръст за изтезания на затворници, докато военен полицай не е открил компютърен диск, съдържащ снимки на иракски затворници, симулиращи хомосексуален акт пред погледите на американски войници.

Независимо, че армията пусна прессъобщение през януари за започнало разследване по обвиненията, Ръмсфелд миналата седмица каза пред Конгреса, че не е виждал пълния комплект снимки до нощта преди да се яви пред конгресмените в петък.

В статията е цитиран висш служител от Пенагона, според когото безразличието на Ръмсфелд е типично за хората на върха.

"Те винаги искат да забавят огласяването на лоши новини с надеждата, че ще се случи нещо добро", казва цитираният от Хърш служител.

Ръмсфелд е изправен пред нарастващото недоволство и на семействата на военнослужещи, според които цялата вина се хвърля върху младшия армейски състав.

В статията си Хърш пише, че след 11 септември президентът Буш и неговите висши съветници се възприемат като ангажирани във война срещу тероризма, в която старите правила не се прилагат.

Това разбиране е приложено и към третирането на затворници. На пресконференция през февруари 2002 г. Ръмсфелд каза, че оплакванията за отношението на САЩ към задържаните не са нищо повече от изолирани случаи на международна хиперреакция.

Последните разследвания, пише Хърш, включват проверка на 25 подозрителни смъртни случая, свързани както с ролята на цивилни, така и на военното разузнаване.

Пред Си Ен Ен журналистът каза, че показаните снимки на мъченията са се врязали в съзнанието на иракчаните, които и без това трудно приемат американското присъствие в страната си. "Арабският свят не просто не ни харесва. Те мислят, че ние сме перверзни. Това показва до каква степен Америка вече е зад борда и на нея не може да се вярва".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.