Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджет 2002 - по-малко индивидуална свобода, повече държава?

0 коментара

Проектозаконът за държавен бюджет и докладът на министъра към него са двата документа, в които правителството определя до голяма степен стопанската си политика за следващата година. Както и предишното правителство, за което действителният план за управление беше тригодишното споразумение с МВФ, а не "Програма 2001", така и сега бюджетът дава повече информация от правителствената програма.

Бележките по-долу в никой случай не представляват анализ на бюджета, те са по-скоро опит за оценка на мястото на държавата в живота на гражданите догодина.

1/ Отношенията между държава и гражданство най-често се анализират от гледна точка на данъчното облагане, т.е. колко пари всеки от нас плаща на правителството. Данъчните приходи обаче са само средство, с което правителството изпълнява определени функции. Дейностите, които се финансират от данъкоплатците, показват най-добре къде се намесва държавата и на каква цена.

2/ При всичките предизборни и следизборни намерения, през 2002 г. държавата ще се меси повече в икономиката. Правителството ще взима повече от гражданството, т.е. ще намали защитата на частната собственост, и ще го преразпределя според политическо усмотрение. Нелихвените разходи в консолидирания бюджет нарастват с 12% спрямо 2001 г., като делът им в БВП нараства от 37.1 % до 38.1%. Разходите по обслужване на дълга са предопределени от минали събития и не отразяват стопанските намерения на сегашното правителство.

3/ Всички разходи, които представляват пряко преразпределение на богатство, нарастват по-бързо от БВП.

4/ Общата сума на трансферите нараства с 53.8%. Данъкоплатците покриват все по-голяма част от разходите на осигурителните фондове. Пенсионното осигуряване създава дефицит от 516 млн., при все осъществената т.нар. "реформа", увеличаването на осигурителната основа заедно с увеличаването на минималната заплата и бързото нарастване на осигурителните плащания (по-бързо от всички данъчни приходи). Това показва несъстоятелност на модела (разходно-покривен, виж повече тук) и очевидно нежелание на правителството да го промени.

5/ Всъщност перото "социално осигуряване, подпомагане и грижи" представлява 14.3% от БВП. Казано с други думи, 14.3% от създаваното богатство в страната се отнема от продуктивните граждани и се подарява на непродуктивните.

6/ Преките субсидии за предприятия ще нараснат с 13.5%. Този вид разходи са най-пряко изражение на преразпределението на доход от успешните към провалилите се предприемачи. Всичко това при декларирани намерения за отказ от държавна намеса и дерегулация на монополите. БДЖ ще получи 70 млн. лв., топлофикационните дружества - 37 млн., а фонд "Тютюн" ще разполага с 65 млн. лв. За да е по-ясно, тези числа означават, че всеки гражданин на републиката ще отдели 9 лв. от годишния си доход, за да финансира евтини влакове, 4.60 лв., за да могат софиянци и жителите на няколко други големи градове да могат да ползват по-евтино парно, и 8 лв., за да може НДСВ да получи подкрепата на ДПС, т.е. производителите на тютюн.

Някои бюджетни показатели за 2001 и 2002 г.

Показател 2001 г. - програма (млн. лв.) 2002 г. - проект (млн. лв.) Промяна % от БВП за 2002 г.
БВП 28210 30783 9.1% -
Нелихвени разходи 10459.3 11715.3 12.0% 38.1%
Общо трансфери, в т.ч. 1464.5 2252.4 53.8% 7.3%
Трансфер към осигурителни фондове 620 993 60.2% 3.2%
Субсидия за общините 537.9 728.7 35.5% 2.4%

Материалът е публикуван в сп. "Преглед на стопанската политика", издание на ИПИ

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.