Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджет 2022 ще е с дефицит от 5.9 млрд. лв. и нов дълг от 7.3 млрд. лв.

Максималният осигурителен доход ще се повиши от 3000 лв. на 3400 лв.

18 коментара
Асен Василев

Бюджет 2022 ще бъде със заложен дефицит от 5.9 млрд. лв. или 4.1% от БВП заедно с мерките срещу пандемията от Covid-19, става ясно от представения в петък проект от финансовия министър Асен Василев. Новият държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 7.3 млрд. лв.

Добавена е и допълнителна разпоредба, според която ще може да се тегли и допълнителен дълг извън въпросните 7.3 млрд. лв., стига той да бъде изплатен до края на текущата бюджетна година, при условие че не се увеличава държавният дълг към края на годината (35.5 млрд. лв.).

"Това е бюджет, с който държавата не раздава пари на калпак, не раздава пари в чували, а инвестира", каза министър Василев.

Очакванията, записани в бюджета, са тази година държавата да събере с 4.1 млрд. лв. повече данъчно-осигурителни приходи в сравнение с 2021 г. Предвижда се отпадане на данъка върху лихвите по банковите влогове, а също и ограничаване на данък "уикенд", който не може да бъде премахнат заради еврозаконодателството. Съществени промени в данъците обаче няма да бъдат правени.

Асен Василев даде да се разбере, че твърдо ще отстоява политиката на всички предшестващи го финансови министри против диференцирането на ставката на ДДС. В средносрочната бюджетна рамка е предвидено връщане на ставката от 20% за всички стоки и услуги, за които тя бе свалена през 2020 г. на 9%. Така само туризмът ще остане с облагане от 9%. "Да се ползва ДДС за социална политика е изключително погрешно", обяви Василев. В това отношение вероятно ще се очертае сблъсък с някои от коалиционните партньори, например БСП, които настояват за нисък ДДС върху храни, лекарства и т. н., а също и за премахване на плоския данък и въвеждане на прогресивно подоходно облагане.

Бюджетът е направен при прогноза за ръст на БВП от 4.8%, като брутният вътрешен продукт ще се повиши от 130 млрд. лв. през 2021 г. на 143 млрд. лв.

Общият размер на разходите в бюджета тази година ще бъде 63 млрд. лв.

Максималният осигурителен доход се повишава от 3000 лв. на 3400 лв. от 1 април, обяви още финансовият министър Асен Василев. Той показа, че няма да се поддаде на натиска на ИТ сектора, който настоява работещите с високи заплати да продължат да не плащат осигуровки върху голяма част от заплатата си. Василев заяви, че заплатите в България трябва да са високи и не може ниското заплащане на труда да е основен стимул за привличане на чужди инвестиции. Същата политика отстояваше и бившият финансов министър Владислав Горанов, който твърдеше, че ниската цена на труда е провалила обществото.

Минималният осигурителен доход става 710 лв. Той ще важи и за земеделските производители, които в момента се осигуряват върху минимум 420 лв. Срещу предложението в петък се обяви земеделското министерство, което заяви, че повишаването на прага може да доведе до преустановяване на дейността на тези стопани, които са с минимален обем производство. В момента те плащат около 117 лв. за осигуровки на месец, а от април ще трябва да внасят по 197 лв.

Бюджетът предвижда още въвеждането на безплатни детски градини от 1 април, което ще струва 85 млн. лв. Продължава се програмата, стартирана от ГЕРБ, за строеж на нови детски градини, като за целта са заложени 70 млн. лв.

Повишават се и детските надбавки - от 40 лв. на 50 лв. за едно дете, от 90 лв. на 110 лв. за две деца. Вдига се и лимитът на дохода за получаване на помощта. Обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст се покачва от 650 лв. на 710 лв. от 1 април.

Също от 1 април минималната работна заплата ще се повиши от 650 лв. на 710 лв., а учителските заплати ще достигнат 125% от средната работна заплата за страната.

Минималният дневен размер на обезщетението за безработица също се вдига от 12 лв. на 15 лв. от 1 април.

За разлика от управлението на ГЕРБ за първа година бюджетът на регионалното министерство ще е реален. То ще получи рекордните 2.56 млрд. лв. и с това става министерството с най-голям бюджет в държавата. На втора позиция е социалното министерство с близо 2.2 млрд. лв., а на трета - МВР с 2.06 млрд. лв.

Най-голям разход по традиция ще направи Националният осигурителен институт (НОИ) - 16.85 млрд. лв. На пръв поглед изглежда странно, че парите за пенсии като абсолютна сума намаляват - от 14.3 млрд. лв. на 14.2 млрд. лв., но това най-вероятно се дължи на счетоводния лупинг, който новата власт направи през декември. Тогава тя изхарчи част от миналогодишния излишък за добавките за пенсии през 2022 г., като задели сумата в специална сметка в БНБ.

На фона на резкия спад на капиталовите разходи (тоест на основните публични инвестиции) през 2021 г. до едва 3.7 млрд. лв., през 2022 г. е предвидено те сериозно да се увеличат до 8.2 млрд. лв., с което ще надминат нивото си от предкризисната 2019 г. (7.5 млрд. лв.).

Разходите за здравеопазване тази година се очаква да бъдат 8.3 млрд. лв., а бюджетът на здравната каса ще е над 6 млрд. лв. За образование ще се похарчат 6.4 млрд. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosta
    #18

    7 милиарда нов дълг????? Промяната - вземаме заем и отлитаме

  2. ceco2
    #17

    Медиапул троловете къде изчезнаха? Къде са масата жълти коментари? Спряха ли Божков и Прокопиев да плащат? Толкова бързо??! Спокойно, господа, има няма някой и друг месец пак ще сте им нужни!!!

  3. Хитър Петър1
    #16

    Едно семейство с двама работещи в ИТ сектора, и вземащи близо до прага го лишават от приблизително 2000 лева годишно. Много се съмнявам, че ще гласувам отново за политическа сила, която излъга, че ще спре корупцията, ще изсветли бизнесите, ще увеличи събираемостта на данъците, а като резултат взема от семейството ми 2000 лева почтено изкарани и обложени пари с цел популистка социална политика, но протектира туризма, кръчмарството и прочее сенчести, криещи данъци отрасли. Чупите ръцете, които ви избраха!

  4. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #15
  5. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #14
  6. Хитър Петър1
    #13

    Т.е. запазваме папкането на мутрите от туристическия и кръчмарския бранш, а глобяваме почтено работещите и плащащи всичките си данъци до стотинка ИТ срециалисти, правейки жест към най-многобройните гласоподаватели - пенсионерите. Кирил Петков може и да се е върнал в България от Канада, но по този начин прогонвате зараждащата се средната класа. Ние много лесно ще си хванем самолетите. Защо не премахнете изцяло максималния осигурителен доход и всички да си плащат съответните данъци върху целия доход. Доста пари ще се съберат и без неприятното чувство на дискриминация спрямо определени участници на трудовия пазар.

  7. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #12
  8. Мнение
    #11
    Отговор на коментар #8

    Пич, принципно си прав за някои неща, ама айде моля с това какви кадърни хора имало в Герб. Че само като споменем барни ръбъл и дотам. И кротко с дълговете, че само си погледни с какви проценти скача дълга след тройната по времето на Борисов. Тия не са стока, ама и сикаджията не е

  9. Ivan Mitev
    #10

    Начинът на държавната употреба на пари влияе за резултата от работата на правителството. Емитирането на левове е полезно, ала е с възможни щети.
    В Република България е въведен неправилен метод за емитиране на левове. Съдбовната парична процедура е водещата причина за възникващи щети. Националното стопанство е жертва на лошата държавна употреба на пари.

    Основните ситуации са две:

    Първа: Запазването на неправилният метод за емитира на левове създава щети. При сътворената обстановка, всякакъв държавен

  10. Alexander1998
    #9

    Гордея се че има много българи и млади и стари, които са кадърни, но тези "новите" са много ограничени от такива хора. Това беше медийния балон от лъжи, който прогресира САМО И ЕДИНСТВЕНО заради мощта на Четвъртата власт. Сега берем плодовете на тая изр*дщина... Да ни е "честито" на всички! Защото абсолютно всички ще берат душа заради това...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.