Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджетът е под натиск заради слаби приходи и забавени плащания по европрограми

Дупката е 360 млн. лв., изостават постъпленията от акцизи и корпоративен данък

6 коментара
Бюджетът е под натиск заради слаби приходи и забавени плащания по европрограми

Изпълнението на приходната част изостава за сметка на разходите, които растат с изпреварващо темпо. Формира се дефицит от 360.5 млн. лв. Фискалният резерв е 5 млрд. лв. Това показват данните от изпълнението на консолидираната фискална програма (КФП) към 30 септември 2013 г., публикувани от Министерството на финансите.

Въпреки актуализацията на бюджета изпълнението на приходите изостава с около 700 млн. лв. До септември са събрани едва 125 млн. лв. повече спрямо същия период на миналата година. В същото време в бюджета за 2013 беше заложен ръст на приходите от 1.35 млрд. лв., който при актуализацията беше намален на 800 млн. лв., но сега е под въпрос дали и новата прогноза ще бъде изпълнена.

Преди дни вицепремиерът на икономическото развитие Даниела Бобева призна, че има изоставане в постъпленията по бюджета и се закани да предприеме реформи в приходната администрация, както и да започнат масови проверки по магазините заради неиздаване на касови бележки.

Бюджетът е поставен под натиск и заради слабото изпълнение на плащанията по европейски програми - едва половината от заложеното. Така, ако до края на годината бъдат разплатени оставащите 1.9 млрд. лв., една част от тях най-вероятно ще бъдат възстановени в началото на 2014 г., което поставя под риск заложения дефицит от 2% от брутния вътрешен продект (БВП).

При актуализацията на бюджета дефицитът беше увеличен от 1.3% до 2% от БВП, което се равнява на близо 1.6 млрд. лв. Заради лошото изпълнение на приходната част и задържаните плащания по европрограмите правителството ще трябва да свие разходите и няма да има възможност да изпълни редица социални искания – на лекари, земеделци и животновъди, които плашат със стачки, както и обещаните коледни добавки от 50 лв. за пенсионерите.

Приходите от корпоративни данъци и акцизи са по-ниски от миналогодишните

Изключително слабо е изпълнението на приходите от корпоративни данъци и акцизи, които са по-ниски от нивото им през 2012 г. По-ниски приходи от миналогодишните за деветте месеца има и при данъка върху застрахователните премии, други данъци и приходите от приватизацията.

Общо постъпленията възлизат на 21.3 млрд. лв. към края на септември, което е 70% от годишните разчети. Спрямо същия период на миналата година те бележат ръст от 6.6% (1.324 млрд. лв.).

Този ръст се дължи основно на повечето приходи от помощи (62.6% или 718.3 млн. лв. повече). Минимално е увеличението на постъпленията от данъци (3.3% или 529,5 млн. лв.) и на неданъчните приходи (2.7% или 76.2 млн. лв.).

Общата сума на данъчните постъпления, включително приходите от осигурителни вноски, са 16.5 млрд. лв. към края на септември, което представлява 72.3% от годишните разчети.

Изостават приходите от преките данъци, където изпълнението е на 70% от заложеното (2.83 млрд.лв.). Подобна е ситуацията и с ДДС-то и акциза. Постъпленията от ДДС са 9-те месеца са 5.48 млрд. лв., което е 71.6% от годишните разчети. Така приходите от ДДС са с 228 млн. лв. повече спрямо септември 2012 г. при заложен ръст от 555 млн. лв. От акцизи в бюджета са влезли близо 3 млрд. лв., което е 72.7% от разчета за годината.

Парите от данъците върху доходите на физическите лица са с 29.5 млн. лв. повече спрямо септември 2012 г., като в същото време очакваният ръст беше за 230 млн. лв.

Приходите от социално-осигурителни и здравни вноски възлизат на 4.467 млрд. лв., което е 73.5% от разчетените за годината.

Добро е изпълнението на приходите от държавни и съдебни такси, глоби, санкции и наказателни лихви и постъпленията от концесии.

Приходите от еврофондовете растат, но са наполовина от планираното

Постъпленията на помощите, които са основно от европейските фондове, са нараснали значително, но спрямо заложеното изпълнението е на близо 50% от разчета.

Това означава, че до края на годината трябва да получим още близо 1.9 млрд. лв., което е малко вероятно да се случи и за поредна година няма да бъде изпълнено. Причината е в бавните процедури по възстановяването на разходите и дефицита в европейския бюджет, който най-вероятно ще разплати недостигащите средства в началото на 2014 г.

Миналата година българският бюджет беше подложен на същия натиск и заради несигурността дали ще ни бъдат възстановени парите тогавашният финансов министър Симеон Дянков не даде коледни добавки на пенсионерите и не плати авансово на земеделците.

Растящи здравни и социални разходи

И докато приходите в бюджета са нараснали само с 1.324 млрд. лв. за деветте месеца на 2013 г. спрямо същия период на миналата, ръстът на разходите се е увеличил с 1.932 млрд. лв.

Общо разходите възлизат на 21.66 млрд. лв., което е 67.8% от годишния разчет.

Увеличението се дължи основно на социалните и здравно-осигурителните плащания, които са нараснали с около 900 млн. лв. за деветте месеца на тази година спрямо същия период на миналата. Ръст има и при капиталовите разходи с близо 280 млн. лв., като те възлизат на 2.4 млрд. лв., което обаче е 44.6% от заложеното в бюджета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    остаBка бе другарkи и дргари, просто - О С Т А B К А !

  2. Анонимен
    #5

    1-4 Постовете от 1 до 4 са на един или няколко ПЪЛНИ иди..оти. "Едно", би ли обяснил на аудиторията Що е то "бюджетна печалба"?! От къде идва това понятие?? Ти си абсолютен КРЕ..ТЕН!

  3. Анонимен
    #4

    Комунисти управляват държава така, както вълци пасат стадо овце!

  4. Анонимен
    #3

    И замирисва на Виденово време

  5. Анонимен
    #2

    Комунистическото благоденствие е като счупен хладилник, пълен с празни тенджери.

  6. Анонимен
    #1

    Как може да се очакват бюджетни печалби, като има мафиоти износители на множжество български старовремски монети, без ,да се плаща нищо на държавата и износителя да е под протекциятя на прокуратурата! Справка Г-н Ангел Борисов-Филчев, който изнесе 20,000 монети и бе "покрит и скрит"???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.