Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджетът на НЗОК мина през парламента с вечния спор за липсващите реформи

За втора година здравният министър се оправда, че подготвя системата за промяна

0 коментара
Здравният министър Кирил Ананиев с председателя на ПГ на ГЕРБ и на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова, сн. БГНЕС

Бюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) беше приет на първо четене от депутатите във вторник, като дебатът по него традиционно премина в обвинения за състоянието на здравната система и липсващите реформи.

Бюджетът на НЗОК, която догодина ще разполага с 4.7 млрд. лева, беше приет със 120 гласа “за”, 88 "против" и без "въздържали се". От БСП и ДПС гласуваха против бюджета с аргумента, че за поредна година липсват реформи.

Разходите на НЗОК за догодина нарастват с 394 млн. лева спрямо тази година, като най-съществен дял от увеличението ще отиде в болниците - 233.8 млн. лева. Подробности за бюджета на НЗОК вижте тук.

Ананиев отново се оправда, че подготвя системата за реформи

Здравният министър Кирил Ананиев оспори обвиненията на опозицията за липса на реформи и обяви, че ведомството му създава условия за промяна на здравноосигурителния модел от началото на 2021 година. Същото Ананиев твърдеше и при приемането на бюджета за 2019 година, който беше придружен от десетки страници промени във всички ключови здравни закони. Тогава Ананиев обещаваше, че промените подготвят системата за новия модел, който ще влезе през 2020 година.

"Ние създаваме условия и да успеем да създадем цялата организация, за да влезе промяната в здравноосигурителният модел от 1-ви януари 2021-ва година. Нямаме никакви различия по отношение на това, че профилактиката, ранната диагностика, лекуването в доболничната помощ, продължителното лечение, трябва да бъдат приоритет. Това, което обаче искам да кажа аз, е, че трябва това да го правим много внимателно. Всяко едно по-рязко движение би довело до хаос или объркване в системата", заяви Ананиев. По-късно той коментира, че се злоупотребява политически с темата за липсващите реформи.

"Много се злоупотребява с това, че в този бюджет не виждаме реформите, които всички ние очакваме. Няма как да ги видим и недейте да политизирате този въпрос. Вие знаете, че дори да сме готови като правителство с проектите на нормативни актове, ние ще ги гледаме заедно с вас в парламента поне 6-7 месеца. След това трябва да създадем съответната организация, да подготвим системата, за да може да работи най-рано от 2021. Недейте злоупотребява, няма ги реформите - няма как да ги има и вие го разбирате много добре това", обърна се Ананиев към опозицията. Освен това Ананиев съобщи, че през тази година НЗОК ще плати цялата извършена дейност на болниците за годината до края на декември и няма да прехвърля плащания за януари, каквато е обичайната практика.

От ГЕРБ защитиха бюджета на НЗОК и го определиха като "предвидим и устойчив". Депутатът Лъчезар Иванов коментира, че разходите за здравеопазване у нас и по света нарастват значително заради постиженията на медицината. "Българските граждани получават всички постижения в областта на медицината, като се започне от образната диагностика и персонализираната медицина. Нашите сънародници имат по-добър достъп до медицински услуги от много европейски страни", заяви той.

Нов бюджет – стари, затлачени проблеми

Депутатът от БСП Георги Михайлов припомни, че преди две години, в началото на своя мандат, Ананиев е обявил, че системата ни е болна и се нуждае от сериозно реформиране и нов начин на работа. "Две години по-късно, получаваме повече от същото. Това в никой случай не може да удовлетворява БСП", констатира Михайлов.

По думите му колкото и пари да се дадат при сегашната структура и финансиране на системата с болници търговски дружества, финансирани през клинични пътеки, няма как да се заплати адекватно трудът на специалистиет по здравни грижи, а те за гръбнакът на системата.

Д-р Нигяр Джафер от ДПС посочи, че проектобюджетът на НЗОК е затвърдил негативни и устойчиви тенденции, като нископлатени медицински специалисти, увеличаваща се задлъжнялост, късна диагностика на пациентите и висок дял на хоспитализациите.

"Отново се натъкваме на едно дежа вю - нов бюджет, стари, затлачени проблеми и няма сякаш надежда и с този бюджет, и през тази година това да бъде решено, българският пациент да бъде квалифициран като най-доплащащият и късно диагностициран", посочи Джафер.

Джафер коментира, че на първо място трябва да се преосмисли профилактичният пакет, който трябва да стане ефективен, скринингов, да се преосмисли ролята на лимитите за направленията за преглед при специалист, както и да се задели достатъчен ресурс за долекуване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.