Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджетът поема 50 лв./МВтч от сметките за ток на бизнеса

Помощта най-рано от декември, АЕЦ пуска пакети електроенергия за малките фирми

21 коментара
Бюджетът поема 50 лв./МВтч от сметките за ток на бизнеса

Служебното правителство реши да покрие драстично високите сметки за ток на бизнеса с по 50 лв./МВтч. Компенсациите ще може да бъдат получени най-рано през декември и то ако следващият парламент одобри актуализация на бюджета на 2021 г. Предвидената помощ за индустриалните потребители е за шест месеца и ще коства на бюджета между 600-650 млн. лв. по предварителни изчисления, съобщи служебният премиер Стефан Янев в понеделник.

Миналата седмица бизнесът предложи компенсация за потребената електроенергия за периода 1 октомври 2021 г. - 31 март 2022 г. от всеки небитов стопански потребител, без тези за технологични разходи, в размер на 70 лева/MВтч. По оценки на работодателите това би струвало 840 млн. лв.

Премиерът Янев уточни, че ако няма актуализация на тазгодишния бюджет, бизнес потребителите ще могат да получат утвърдената сега компенсация едва през януари 2022 г.

Преки продажби на евтин ток за малки и среди фирми

Още утре АЕЦ "Козлодуй" ще пусне спрени преди седмица от борсовата търговия 300 МВ, но на дребни пакети за следващите три месеца, за да могат директно малки и средни предприятия да си купят по-евтина електроенергия, а не през търговци, съобщи още Стефан Янев.

Други две държавни компании - ТЕЦ "Марица Изток 2", и НЕК със своите водноелектрически централи, ще пускат тримесечни и шестмесечни двустранни договори на борсата за малките фирми.

Нови правила за търговията с ток

До месец и половина-два ще има промени в правилата за търговия с електроенергия. Енергийният регулатор ще въведе по-тежки и строги изисквания за лицензирането на търговци на ток, които обаче няма да засегнат съществуващите играчи.

Ще заработи клирингова къща към борсата за ток, за каквато настояват търговците на ток още от самото създаване на платформата за търговия с електроенергия. Борсата ще улесни достъпа на малките фирми до свободния пазар, ще отпаднат сега исканите застрахователни гаранции за борсовите играчи, които допълнително утежняват цените.

Високи за нас, но устойчиво най-ниски цени в ЕС

"Работим за гарантиран достъп до електроенергия във възможно най-добрия ценови диапазон в рамките на ЕС", заяви Стефан Янев. Той посочи, че в последните два месеца България има устойчиво най-ниските цени в ЕС. "Само в Полша са по-ниски", каза служебният премиер. Той отново изтъква, че причини за поскъпналата електроенергия са икономическият подем след коронакризата и международни фактори, върху които българското правителство не може да влияе. "Тъй като сме част от европейския пазар, разликите в цените у нас не може да са големи, но у нас са относително най-ниски", каза Янев.

Служебният премиер каза, че държавният бюджет разполага с финансовия ресурс за компенсациите за бизнеса. Той ще дойде от свръхпечалбата на държавните производители на ток, чиито дължими дивиденти за настоящата година ще бъдат изискани предсрочно от финансовия министър.

Тези пари обаче няма как да бъдат предоставени на бизнеса без решение на Народното събрание за актуализация на бюджета за 2021 г. В момента парламентът е разпуснат и нов ще бъде формиран след изборите на 14 ноември.

"Ако няма актуализация за 2021 г., средствата ще бъдат заложени за първите шест месеца на 2022 г.", каза Янев.

Искаме от ЕК по-ниска СО2 тежест в стойността на тока

За предоставянето на тези компенсации се подготвя нотификация до Европейската комисия. Освен това правителството ще изработи национална позиция до Брюксел да има по-гъвкава политика за обезщетяване на бизнеса или за намаляване на тежестта на въглеродните емисии в цената на тока.

Поскъпване и за бита от 1 януари

Шефът на енергийния регулатор Иван Иванов потвърди, че при сегашното състояние на цените на природния газ и на въглеродните емисии, от 1 януари 2022 г. ще има повишение на цените и за домакинствата. Същото се отнася и за топлинната енергия. Утвърдените сега цени са в сила от 1 юли 2021 и важат до 30 юни 2022 г., но при силни отклонения в цените може да се променят на шест месеца – тоест най-рано от 1 януари, обясни Иванов.

"За момента има твърде голяма волатилност на пазарните цени и не сме в състояние три месеца по-рано да правим прогнози", каза той в отговор на въпрос какво повишение може да се очаква от 1 януари.

Комисията за енергийно и водно регулиране ще се постарае да намали скока на цената на природния газ, каза Иван Иванов, който обаче подчерта: "Това, което не можем да преодолеем в ценовите си решения, са цените на природния газ и на въглеродните емисии".

Оставката на енергийния министър не решава нищо

Служебният премиер и енергийният министър Андрей Живков коментираха и исканата от бизнеса оставка на Живков, който бе атакуван и от Мая Манолова.

"Няма логика в исканата ми оставка", каза Андрей Живков и допълни, че ведомството му прави всичко възможно за успокояване на пазара. "Освен че заработи ТЕЦ "Марица Изток 2", ускоряваме ремонтите на ПАВЕЦ "Чаира" и ВЕЦ "Белмекен", които са просрочени", каза енергийният министър.

"Всеки може да иска оставката на всеки министър, включително и моята. Но в Министерския съвет аз съм човекът, чиято дума ще натежи, ако искам оставката на министъра на енергетиката", заяви Стефан Янев. "В случая не съм я поискал и няма да я поискам, защото се справя. Да спрем с оставките, защото оставките не решават нищо. Търсим прагматични решения, а не оставки и развяване на лозунги, които няма да доведат до нищо", допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Rock
    #21

    Смешно е да се субсидира бизнес изобщо от икономическа гледна точка. На същия този бизнес им се отстъпи ДДС, изляха се милиарди по различни програми заради пандемията, сега и енергийни помощи за бизнеса. Жалка картинка. Същото както със земеделските производитеи, насипаха им милиарди евро субсидии, а цените на зеленчуците и хляба са до тавана.

  2. The Rock
    #20

    Това е безобразие. Бизнесът отдавна прехвърли умеличението на цените на тока върху крайните потлебители чрез цените. Сега правителството реши да им направи подарък по 50 лв. на МВтЧ от нашите данъци. Това дори не е социализъм, това е колониална политика на Русия чрез тоталния енегриен монопол. Сега на практика се вижда какво цели Русия с енергийния си монопол в България и стремежа ѝ да тане такъв и в ЕС.

  3. Бисерко
    #19
    Отговор на коментар #2

    Чукча писател, чукча не читател.Въпросният е пропуснал и друго,че парите няма да идват от никакви данъци , а от дивидентите от свръхпчеалбите,които ще реализират някои от държавните енергийни дружества...

  4. Бисерко
    #18
    Отговор на коментар #11

    Абе войводо, що ми се струва, че нещо не си вдянал?50 лв на закупен мегаватчас, не 50 лв на бизнес.Става дума за няколкостотин милиона лв.Мисля че за около 400-500 млн.лв иде реч.

  5. Филип Тотю
    #17
    Отговор на коментар #12

    Какво става Мики, Русия ЕнергийноЕкспортни Проблеми ли Има в Плановката за следващите 10 20 Години, Без Емисии? Нова Перестройката, Ли Пак?... :-)

  6. Филип Тотю
    #16
    Отговор на коментар #14

    Равенство и Братство, почти като при Христос Учението....

  7. Филип Тотю
    #15
    Отговор на коментар #11

    50 Лева, Нови Панталонки, В Джобчето Ми Дрънкат, Семки и Бонбонки....

  8. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #14
  9. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #13
  10. т€еритория на Мики Маус
    #12

    Субсидираме уж производителите на ел. енергия, а всъщност търговците на ток и спекулантите. Така е при демокрацията дори БЕЗ €НП-Тиквоний! Взимат от всички за да дават на единици! Нарежете и 5-6 блок на Козлодуй бе... ви да ..... .....! В името на светлото капиталистическо бъдеще за единици правим много по-големи жертви от колкото при соц-а! Има още живи, които помнят!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.