Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджетът приключва 2016 г. с 1.5 млрд. лв. излишък

Програмата за саниране и АЕЦ "Белене" са стопили събраните в повече данъци

4 коментара
Бюджетът приключва 2016 г. с 1.5 млрд. лв. излишък

Държавният бюджет ще приключи 2016 г. с излишък от 1.5086 млрд. лв. (1.6% от прогнозния БВП), което се случва за пръв път от 2008  г. досега благодарение на събраните в повече приходи от данъци и осигуровки. Това сочат данните на Министерството на финансите, обявени в последния работен ден на годината. Излишъкът е можело да бъде значително по-голям, ако не бяха плащанията за ядреното оборудване за спряната АЕЦ "Белене" и покриването на разходите за санирането на панелките през изминалата година, погълнали близо 2 млрд. лв.

Съпоставен с предходната година, относителният дял в БВП на бюджетното салдо по консолидираната фискална програма се подобрява с 4.4 процентни пункта, според данните на ведомството. Факторите за това подобрение са, от една страна, по-високите приходи и от друга – по-ниското усвояване на разходите, пише в съобщението. "Постигнатите резултати излъчват силен сигнал за водената последователна политика, насочена към осигуряване на устойчива фискална позиция в средносрочен хоризонт", допълва се в него.

Финансовото министерство посочва, че прогнозните очаквания за цялото 2016 г. са приходите и помощите по консолидираната фискална програма да бъдат 33.9446 млрд. лв. (102,8% спрямо годишния разчет), което е с 1.7451 млрд. лв. спрямо предходната година. Това се дължи на по-високите данъчни и неданъчни приходи, които нарастват с 2.4941 млрд. лв., докато грантовете от ЕС са по-ниски, отчитат от МФ. Ведомството отбелязва обаче, че постъпленията от помощи надвишават планираните с разчета за годината, като изпълнението спрямо плана е 113.9 процента. 

Най-значително е увеличението при постъпленията от данъци (с близо 2.1 млрд. лв.), като ръст се отчита при всички основни данъци и осигурителни вноски. Косвените данъци нарастват с близо 1.2 млрд. лева спрямо предходната година, като само събраните приходи от ДДС са повече с около 900 млн. лева (11.5 на сто). Значителен ръст се отчита и при приходите от акцизи, социални и здравноосигурителни вноски, ДДФЛ, корпоративни данъци и други, допълват от министерството.

Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) за 2016 г. се очаква да бъдат в размер на 32.436 млрд. лв., което е 93.2% от годишния разчет. В структурно отношение се очаква изпълнението на разходите по сметките за средства от ЕС да бъде по-ниско спрямо планираното с разчетите за годината с около 2 млрд. лв., което е свързано с по-ниското усвояване в началния етап на проектите по оперативните програми и Програмата за развитието на селските райони за новия програмен период, отчита още ведомството.

То изнася и данни на касова основа за единадесетте месеца на годината, от които става ясно, че през ноември излишъкът е била за 3.4651 млрд. лв. (3.8% от прогнозния БВП), но е бил изяден от АЕЦ "белене" и "безплатното" саниране на панелките. За сравнение година по-рано бюджетът е бил на дефицит с 406.4 млн. лв. (0.5% от БВП), което означава, че като относителен дял в БВП бюджетната позиция се подобрява с 4.3 процентни пункта.

Ведомството дава и по-подробна справка за структурата на данъчните постъпления през единадесетте месеца на 2016 г. Техният размер е бил 24.4401 млрд. лв., което е с 8.6 процента повече спрямо същия период на предходната година.

от преки данъци в хазната са влезли 4.3363 млрд. лв. което е с 9.7 на сто повече в сравнение с преди година. От косвени данъци са постъпили 12.5583 млрд. лв. или ръст от с 9.3 на сто.

От ДДС са събрани 7.9344 млрд. лв., което е със 735.7 млн. лв. повече спрямо преди година. Не е възстановен ДДС за 132.9 млн. лева. Ръст се отчита и при приходите от акцизи, които са 4.4326 млрд. лв. до края на ноември, което е със 7.5% повече. Преизпълнени са още през ноември планираните приходи от мита и те възлизат на 161.4 млн. лв. Същото е положението с други данъци като имуществените – те са за 918.6  млн. лв., което е близо процент над заложеното в бюджета.

От социални и здравни осигуровки в хазната са влезли за единадесетте месеца 6.6269 млрд. лв., което и с 5.7% (358.6 млн. лв) повече. 

От изнесените данни става ясно, че сериозен принос за подобряването на финансите като статистика имат неизвършените от подалото оставка през ноември правителство на ГЕРБ планирани бюджетни капиталови разходи и по-слабото усвояване на средства от новия програмен период на еврофондовете.

Размерът на фискалния резерв към 30 ноември 2016 г. е 14.3 млрд. лв., от които 12.6 млрд. лв. са депозити на фискалния резерв в БНБ и банки, а 1.7 млрд. лв. са вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. С.Славов
    #4

    "Излишъкът е можело да бъде значително по-голям, ако не бяха плащанията за ядреното оборудване за спряната АЕЦ "Белене" и покриването на разходите за санирането на панелките през изминалата година, погълнали близо 2 млрд. лв." - можеше и да се утрои ,ако не бяха бяха плащали на пенсионерите за шест месеца, на армията,лекари,учители - Медиапул имате навика да не отбелязвате на кого дължим тези пророчески слова. Липсва и коментара на Гечев.

  2. [email protected]
    #3

    Брей тази "мутра " Бойко бе,много крадял от парите на хората.Както много хора тука,в Капитал и медиите на БСП ни убеждаваха.Че и има наглостта да прави саниране на панелките,а можеха да ги откраднат ако бяха други.Доказателства другите как крадяха много,и пак искат да го правят,за това Бойко им е трън в за.ника!

  3. т€еритория на Мики Маус
    #2

    От изнесените данни става ясно, че сериозен принос за подобряването на финансите като статистика имат неизвършените от подалото оставка през ноември правителство на ГЕРБ планирани бюджетни капиталови разходи и по-слабото усвояване на средства от новия програмен период на еврофондовете.|--> Koлко точно?

  4. Стефанов
    #1

    еее излишък който сама чака на бъде опоскан от мафията БДП-ДПС, ако тези бандити и некадърници се докопат до властта

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.