Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджетът вади 150 млн. лв. за ДДС по общинските водни проекти

Решаването на проблема стана след законови промени

0 коментара
Бюджетът вади 150 млн. лв. за ДДС по общинските водни проекти

Бюджетът ще извади 150 млн. лв. за 2015 и 2016 г., за да възстанови ДДС на общините, които изпълняват водни проекти, финансирани по оперативна програма "Околна среда" 2007-2013 г.

Това стана възможно, след като парламентът одобри на първо четене промени в Закона за данъка върху добавената стойност (ДДС). С тях се дава възможност на общините да упражнят правото си на данъчен кредит за реализирането на водните проекти по оперативната програма, въпреки възраженията на Европейската комисия, че ДДС е недопустим разход за финансиране.

Предложенията за промени в Закона за ДДС бяха внесени от депутатите от ГЕРБ Менда Стоянова и Диана Йорданова преди великденската ваканция на парламента. За поправките настояваха Националното сдружение на общините, вицепремиерът по еврофондовете Томислав Дончев и екоминистърът Ивелина Василева. Сега корекциите бяха подкрепени от 109 депутати, един беше против, а 17 се въздържаха.

Промените предвиждат преходен режим от две години, с който на общините като собственици на ВиК-инфраструктура, изградена в изпълнение на финансираните водни проекти по програма "Околна среда" се дава право на данъчен кредит за начислен ДДС по получени след 1 януари 2007 г. доставки.

Установеният от приходната администрация данък за възстановяване ще се превежда на общините по сметка, посочена от Министерството на околната среда и водите, до размера на подлежащите на връщане от местните администрации средства, изплатени от оперативната програма за финансиране на ДДС.

В края на ноември 2014 г. Европейската комисия изпрати писмо до България, че разходите за ДДС по водните проекти на общините не са допустими за финансиране по оперативната програма "Околна среда", тъй като на крайния етап от експлоатацията на изградената ВиК-инфраструктура – доставката на вода, се генерират приходи, които също се облагат с ДДС.

В същото време с промени в Закона за водите от 2013 г. беше прието, че общините предоставят експлоатацията на ВиК-инфраструктурата на водните оператори чрез договори, сключени по Закона за водите или Закона за концeсиите. По силата на тези договори е налице бартер, при който дейността на общината е облагаема по Закона за ДДС. Така за получените доставки възниква право на приспадане на данъчния кредит по реда на закона и разходът е недопустим за финансиране по програмата.

Заради решението на Еврокомисията, което се отнася за всички страни членки, общините сами трябваше да финансират разходите за ДДС по проектите за водните цикли. Повечето от местните администрации обаче не бяха предвидили това в бюджетите си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.